Hatay Kırıkhan Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Hatay Kırıkhan Tarihi ve Turistik Yerleri

BEYAZIT-I BESTAMİ TÜRBESİ:

     İlçemiz beyazıt-ı bestami türbesinin bulunduğu helenistik dönemden kalma kale kalıntısı ve su kemerleri özellikle iç turizmin ilgisini çeken bölgelerimizden birisidir. Beyazıt-ı bestami türbesi, batıda kayaların tıraşlanması ile oluşturulan, kuzeyde de sur duvarı ile sınırlanmış bir alanda, birbirine birer kapı ile bağlanan dikdörtgen planlı, beşik tonozlu dört mekandan ibarettir.
2013 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları devam etmekte olup, yolun kamulaştırma ve imal edilmesi, ziyaret yolundan geçen alaybey deresinin ıslahı, peyzaj çalışmaları, ziyaret güzergâhının ışıklandırması, sondaj kuyusunun ziyaretin su ihtiyacını karşılaması amacıyla sisteme dâhil edilmesi, ziyaretçilerin bilgilendirilmesi için mekânlar, tanıtıcı broşürleri ve prestij kitabı çalışmaları devam etmektedir.
Ziyaretçilerin can ve mal güvenliği açısından risk oluşturan yerler tespit edilerek kaya güvenliği ağı ile şev koruyucu yapımı için gerekli olan tel örgülerin siparişi verilmiştir.

GÖLBAŞI GÖLÜ:

     Hatay’ın tek doğal gölü olan gölbaşı gölü (balık gölü), kırıkhan sınırları içindedir. Gölbaşı gölünün içinde doğal bir ada bulunmaktadır. Gölbaşı gölünde balık avcılığı da yapılmaktadır. Ayrıca gölbaşı gölünün tabii manzarası turizme küçük çapta da olsa katkı sağlamaktadır.

DANA AHMETLİ KÖPRÜSÜ:

Kırıkhan’da, karasu üstünde altı gözlü bir taş köprüdür. Köprünün 16.yy’a ait olduğu sanılmaktadır. Eski yıllarda ceylanlı mahallesinden gelip halep'e giden yol üstünde kurulan köprü, halen ayakta ve sağlam olarak kullanılmaktadır. Halk arasında taş köprü adıyla bilinen köprünün, yörede yaşamış olan "bir aşiret reisinin hanımı" tarafından yaptırıldığına dair söylenti vardır.

MURATPAŞA KÖPRÜLERİ:

Kırıkhan-reyhanlı yolu üstünde baldıran höyüğü yakınlarında bir taş köprüdür. 200 metre aralıkla yapılmış 2 köprü bütünüdür. Büyük olan köprü 16 gözlüdür. Yüksek olmayan ve 3 metre genişliğindeki köprülerin korkulukları hemen hemen ortadan kalkmıştır.  Kesme taştan yapılan iki köprüden uzun olanı bir yol yapımı sırasında asfaltın altında kalmıştır. 1607 yılında, canpolatoğlu isyanını bastırmak üzere, bölgeye gönderilen kuyucu murat paşa tarafından yaptırılan köprü, yapımcısının adını taşımaktadır. Zaman zaman onarılan köprü halen kullanılmaktadır. Halk arasında murat paşa köprüleri olarak anılması da bu görüşe doğrulamaktadır.

CEYLANLI MAHALLESİ BEŞKARDEŞLER MAĞARASI:

Tipik kaya mezarları ve inziva odaları görünümündedir. 3 katlıdır. Kayaların üstünde 3 göz halinde pencere delikleri görülmektedir. Halk arasında buraya sütlü mağara denmektedir. Çevredeki yazılardan "vakfettim burası bir vezir mahallidir..." ibaresi okunmaktadır. Yaygın inanca göre burada bir bey, eşi ve çocukları ile birlikte yaşamaktaydı. Ceylanlı mahallesi yakınındadır

ALAN YAYLASI:

Hatay - kırıkhan - gaziantep kara yolunun, kırıkhan ilçesinden itibaren 6. Km. Sinden batıya (sola) dönülerek ceylanlı mahallesi üzerinden 2 km. Asfalt, 2 km. Stabilize yolla eşmişek mahallesine varılır. Bu mahalleden sonra 8 km. Virajlı ve maki türü bitkilerle çevrili stabilize yolla alan yaylasına varılır. Alan yaylası aynı zamanda 40 kilometrelik dar ve stabilize bir yolla iskenderun'a da bağlıdır.

Çevresi tamamen çam, iğde ve meşe ile kaplı ormanlarıyla çok geniş bir alana yayılmıştır. Son yıllarda kırıkhan ve civar mahallelerden gelenlerin yoğun olarak talep ettiği yaylalarımızdan birisidir. Yayla evleri yöre halkı tarafından kullanılmaktadır. Oteli olmayan yaylada, kamp kurmak isteyenler çadır ve temel ihtiyaç malzemelerini beraberinde getirmelidir. Bakkal, fırın, berber, sebze ve meyve ihtiyacını karşılayan yerler mevcuttur.

Kaynak : http://www.kirikhan.gov.tr/kultur 30.04.2016
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.