Çorum Saat Kulesi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Çorum Saat Kulesi

Çorum ilinin merkezinde yer alan ve şehrin en önemli sembollerinden olan tarihi saat kulesi  Sultan II.Abdülhamit’in muhafız birliği komutanı 7-8 Hasan Paşa’nın Çorumlu hemşehrilerine bir hediyesidir.
7-8 Hasan Paşa 1831 Çorum doğumludur. İstanbul’a asker olarak gitmiş olmasına rağmen paşalığa kadar yükselmiş ve Sultan II.Abdülhamit’in Muhafız Birliği Komutanlığını yaparak onun en güvendiği ikinci adamı olmuştur. Paşa Beşiktaş Karakol komutanı iken semte getirdiği huzur ile adını duyurmuş Çırağan baskını lideri Ali Suavi’yi bir sopa darbesi ile öldürerek baskını sonlandırması ile meşhur olmuştu.
Saat kulesi sarı kumtaşından sekiz köşeli 5.3 metre çapında ki tabanın üzerinde 27.5 metre yüksekliğinde, minare şeklinde inşa edilmiştir. Her köşe 2.1 metre uzunluğunda olan kulenin yapım tarihi 1894’tür. Asıl kulenin gövdesi ise 24 köşelidir. Gövde çapı 3.9 metredir. Kule merdiveni 84 basamaklıdır. Üzerinde bulunan dört yöne bakan dört saat kadranının çapı 1.5 metre, akrep uzunluğu 70 cm, yelkovan uzunluğu ise 85 cm’dir. Saat kadranının üzerlerinde her yöne bakan çan sesinin uzaklardan işitilebilmesini sağlamaya yönelik dört adet pencere yer almaktadır.Saatin çanı ise Hasan Paşa tarafından özel olarak İstanbul’dan gönderilmiştir.

Puanlama:

1 yorum:

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.