Gümüşhane Kürtün Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Gümüşhane Kürtün Tarihi ve Turistik Yerleri

Kürtün Kalesi 

İlçenin Yukarı Uluköy mahallesinin doğusunda olup,mahalleye tam hakim tepededir.Tepeye bakıldığında kaleyi görmek mümkün değildir.Çünkü kale tepenin içi oyularak inşa edilmiştir. Tepenin 8-10 metre kuzey yönünden yaklaşık 4 m2 genişliğinde bir girişi bulunmaktadır. Ancak söz konusu giriş çeşitli nedenlerle taşlarla doldurulmuştur. İçerisine giriş mümkün değildir.

Yöre halkının bu kaleye izafeten bu bölgeye “Kaleyanı” adı vermişlerdir. Halkın anlattığına göre kaleye merdivenlerle inilmekte, iç mekan bir çok kat ve galeriden oluşmaktadır. Kalenin giriş kısmı dörtgen olup, köşeleri oval olarak bir çeşit harçtan yapılmıştır. Kalenin M.S. 6. yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir.*

Örümcek Ormanları
Orman

Gümüşhane ili Kürtün İlçesi sınırları içerisinde yer alan örümcek Ormanlarında Avrupa`nın en yüksek köknarları (61,5 m.) ve Türkiye`nin en uzun ladinleri (57,6 m. ) yer almaktadır.

Örümcek Ormanları İl merkezine 60 km. mesafede olup, karayolu ile ağaçların bulunduğu bölgeye gidilebilir.


Güvende Yaylası
Yayla

Güvende Yaylasının kesin tarihi bilinmemekle birlikte Gümüşhane ili Kürtün ilçesi sınırları içerisinde bulunan yaklaşık 5 dönüm tarihi mezarlığın incelenmesinden,  yörenin en az 4-5 yüzyıl geçmişi olduğu tahmin edilmektedir.  Güvende yaylasının rakımı 2260 metre yüksekliktedir.

Kürtün ilçe merkezine uzaklığı 23 km.dir. Olup, yol stabilizedir. Haziran ayından itibaren Eylül ayı sonuna kadar her gün Kürtün ilçesinden dolmuş gidiş geliş yapılmaktadır. Kürtünden Güvende yaylasına giderken Örümcek Ormanlarından geçerken anıt ağaçlar gezilebilir.

Yaylada, yaz mevsiminde her cuma günü pazar kurulur. Güvende Pazar yerinde turizme hizmet verecek tesisler bulunmaktadır. Güvende Pazaryerinde; bir cami, 25-30 arası işyeri (otel, lokanta, dükkân ve kahvehane) bulunmaktadır. Halkın umumi ihtiyacını karşılamak için 36 kişilik bay ve Bayan WC bulunmaktadır. Pazarın çevresi, yerleşim yerleri (obalar) ile çevrili olduğundan haftanın 7 günü Pazar yerinde hizmet veren işyerleri bulunmaktadır. Ayrıca piknik alanları da mevcuttur.

Her yıl Temmuz Ayının 3. haftası güvende yayla festivali yapılırdı. Bu festivale her yıl yaklaşık 15-20 bin yerli ve yabancı turist gelmektedir. Güvende yayla festivali, Kürtün belediyesince organize edilmektedir.


Kadırga Yaylası
Yayla

Kürtün ilçesi Süme köyü sınırları içerisinde olan "Kadırga Yaylası" merkez ilçeye 90 km. mesafedir. Yolunun son 40 km`lik kısmı stabilizedir. Yaylada elektrik, telefon hizmetlerinin yanında otel, lokanta, kır kahvesi, bakkal, manav gibi yeme, içme ve konaklama tesisleri, bulunmaktadır.

Kadırga Yaylası`nda şenlikler her yıl temmuz ayının 3. cuma günü başlar ve yaz mevsimi süresince her cuma günü tekrarlanır. Yayla görsel ve estetik kaynak değerler açısından oldukça yüksek potansiyele sahiptir.


Kazıkbeli Yaylası
Yayla

Kürtün İlçesi Söğüteli Köyü sınırları içerisinde bulunan "Kazıkbeli yaylası" Merkez İlçeye 100 km uzaklıktadır. İlçeden yaylaya olan yolun son 50 km. si stabilizedir. Yaylada Özel Sektöre ait Bakkal, manav, kır kahvesi, lokanta, otel, pansiyon, gibi tesisler mevcuttur. Elektrik ve telefon hizmetleri de verimliktedir. Yayla sahası içerisinde doğal çim alanları, çim kayağı ve kamp, karavan turizmi için oldukça elverişlidir.

Çim kayağı ve kar kayağı yapılabilecek kayak parkur alanlarının oluşturulmasına oldukça müsait çim alanları mevcuttur. Yayla dağcılık ve kampçılık sporlarının yapılmasına oldukça müsaittir. Temmuz ayının ilk haftası Çarşamba günü başlayarak yaz süresince devam eden Yayla şenlikleri ve Yayla pazarı yöre için ekonomik açıdan katkı sağlayıcı niteliktedir.**

Kaynak: http://www.gumushanekulturturizm.gov.tr/TR,57834/kurtun-kalesi.html*
Kaynak: http://www.outdoororacle.com/TurkiyeDetay.aspx?anagrup=454&grup=463&detay=3376&kurtun **
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.