Giresun Dereli Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Giresun Dereli Tarihi ve Turistik Yerleri

kümbet yaylası
Kümbet Turizm Merkezi

Giresun´a yaklaşık 60 km. mesafede bulunan Kümbet Turizm Merkezi, Kümbet Yaylası başta olmak üzere çevredeki diğer bazı yaylalar ile Aymaç mevkiinden oluşmaktadır.
Yaylaya Giresun - Dereli-Şebinkarahisar yolu üzerinden 2 şekilde ulaşmak mümkündür. Dereli´den sonra Güdül ve Yüce köyü üzerinden gidildiğinde Dereli'den itibaren 30 m.´lik bir yol üzerinden ulaşılır. Ayrıca Şebinkarahisar yolundan devam edilerek, İkisu-Uzundere üzerinden de ulaşmak mümkündür. Bu durumda da Yaklaşık 54 m. yol katetmek gerekir. Daha önce stabilize durumdaki yol 2004 yılı temmuz ayından itibaren asfaltlanmıştır.

Aymaç Mevkii
Aymaç mevkii Kümbet yayla merkezinin yaklaşık 2 km. kuzeybatısındadır. Her sene Temmuz ayının üçüncü Pazar günü Kümbet şenliklerinin kutlandığı Aymaç Mevkii, doğal güzellikler yönünden zengin, çevre manzarasına hakim bir tepedir. Yol boyunca ladin ormanları ve kır çiçekleri etrafı süslemektedir. Yayla çimlerle kaplı ve orman içine serpilmiş düzlüklerden oluşmaktadır.

Salon Çayırı Piknik Alanı
Kümbet yaylasına girişte yayla merkezine yaklaşık 1km. mesafede Orman Bölge Müdürlüğünce tesis edilmiş bulunan Salon Çayırı piknik alanına ulaşılır.

Koçkaya Dinlenme Tesisleri
Kümbet yerleşim merkezine 5 km. uzaklıkta olup, sakız kokulu çam ormanlarının içinde kurulan tesis, 17 bungalov ev, 100 yatak kapasitesiteli otel, 600 kişiye hizmet verebilecek restaurant, dinlenme, oyun ve televizyon salonları ile havuz, sauna ve Türk Hamamı´ndan oluşmaktadır. Tesise ulaşım asfalt yoldan sağlanmaktadır.

KULAKKAYA YAYLASI

Giresun´a yaklaşık 45 km. Dereli İlçe Merkezine ise 15 km mesafede bulunan yayla, 1500 rakımında ve ilginç doğa güzelliklerine sahip, Giresun´un eskiden beri en çok bilinen ve gidilen yaylasıdır.

Yol üzerinde bulunan Desput Kayası ve suyu, doğal güzelliklere sahip Erimez mevkii, Gelin Kayası ayrı birer ilgi odağıdır. Alçakbel Orman içi piknik alanında günübirlik rekreasyon imkanı, hemen yakınındaki Yavuzkemal beldesinde de her türlü alışveriş hizmeti bulunmaktadır.

Alçakbel Ormaniçi Piknik Alanında günübirlik rekreasyon imkanı hemen yakınındaki Yavuzkemal Beldesinde her türlü alışveriş hizmeti bulunmaktadır.

BEKTAŞ TURİZM MERKEZİ

Giresun merkezden Evrenköy, Erimez, Yavuzkemal üzerinden gidildiğinde yaklaşık 56 km. uzaklıkta bulunan Bektaş Turizm Merkezi, çevresindeki Kulakkaya yaylası, Melikli Obası, Kurttepe Mevkii ve Alçakbel Orman içi piknik alanı ile birlikte bir bütün teşkil eder.

Bektaş yaylasına yukarıda belirtilen güzergahlardan başka 3 değişik şekilde ulaşmak mümkündür. Bunlar; Giresun-Dereli-Yavuzkemal, Giresun-Batlama Deresi-İnişdibi, Giresun-Bulancak üzerinden giden yollardır.

Bektaş yaylasında elektrik, su, telefon gibi altyapı mevcuttur. Yaz başlarında bile yer yer kar görülen yaylada Kurttepe mevkii kışın kayak yapmaya uygundur. Yaz aylarında burada çim kayağı yapmak mümkündür.

HİSAR KALESİ
       
        Kale Hisar Köyü üzerinde çok ihtişamlı tabii bir kayadan meydana gelmiştir. Köyün Maden Mahallesi içerisinde yer alır. Görmeğe değer silindirik tabii ve büyük bir kaya olan "Hisar Kalesi" nin üzerine, sonradan Meryemana Manastırı kurulmuştur. Hisar Kalesi bütün ihtişamı ile daha ilçeye girmeden görülür. Yöreye sonradan gelen Rumlar, bu kaya üzerine san kesme taşlardan yapılmış bir kilise ile 32 bölmeli bir mi­safirhane, bir aşhane, lise dengi bir okul ve üç dükkân kurmuşlardır. Bu eserler bugün harabe halindedir. Bu kayanın üzerinde yükselen ikinci bir kaya üzerine yapılan saat ve çan bulunan kuleden hiçbir kalıntı kalmamıştır. İlçeye gelen Rumlar Hisar Kalesi üzerindeki bu ma­nastırın Maçka Meryemana ma­nastırından sonra, en büyük manastır olduğunu söylemektedirler. Hisar Kale­si'ne ve manastıra stabilize bir yol bulun­maktadır. İlçeden araç temin edilerek gi­dildiği gibi, köyün araçları da mevcuttur.

KUŞLUHAN KALESİ 

        Dereli İlçesinin Kuşluhan Mahallesin­de bulunur. Dereli' yi Şebinkarahisar'a bağlayan yol üzerindedir. İlçe merkezine 3 km. uzaklıkta bulunur. Ne zaman yapıldığı bilinmemekle birlikte, taş işçiliğinden Bizans dönemine ait olduğu ancak, Cenevizliler tarafından da kervan­ların dinlenme yeri olarak kullanıldığı anlatılmaktadır. Kale komutanı yöre haki­miyetini elinde bulundurur. Kale Fatih Sultan Mehmet'in Uç Beyi Seyyid-i Vakkas komutasındaki Osmanlı Ordusu tarafından 1461 yılında alınmıştır. Böylece kale ve yöre tamamen Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edildi.
        Kale komutanının kervanlardan aldığı değerli eşyalarla ilgili bazı efsaneleri şöyle sıralamak mümkündür. Bu efsane­lerden birisi; "Armelit, urpelit, illede Kuşluhan kalesi, Kuşluhan kalesinin atının nalı altından mı?" şeklindedir. İkincisi Kale içerisinde büyük bir yılanın bulunduğu, bu yılanın altın bir beşiğe sahip olduğu, beşiği almak isteyenler tarafından çok korkulu ve heybetli bir yılan şeklinin ortaya çıktığı söylenmektedir. Kaleden dereye inen bir iç yol bulu­nur. Yolun su taşımak için yapıldığı anlaşılmaktadır.

KEMER KÖPRÜLER

     Kemer Köprülerin en meşhuru İlçe merkezinde Aksu ırmağı üzerine kurulmuştur. Karakol binası yanından çıkar, eski cami önüne ulaşır. Sarı kesme taşlardan yapılmıştır. Köprü ayakları yapıldığı halde, kemeri tutturulamamıştır. Bir süre kemersiz kalmıştır. Ancak Sütlüce mahallesinden taş ustası Şaban Baba köprünün ayaklarını olduğu gibi kullanarak, köprü kemerinin tutmasını sağlamıştır.
        Köprü tamamlandıktan sonra yapılan masrafları kurtarmak için köprüden geçecek yük hayvanlarından 60 kuruş, yayalardan 20 kuruş istenmiştir. Geçiş ücretini çok pahalı bulan kervan sahipleri "geçme muhannetin köprüsünden, alsın seni seller." diyerek hayvanlarını aksuyun azgın sularından geçirmek zorun­da kaldılar. Bu kervan sahipleri Trabzon Sancağına şikâyetlerini bildiriyorlar. Sancak Beyinin emri ile hayvanlardan 20 kuruş, yayalardan 5 kuruş geçiş ücreti alınmaya başlanır. Bu ücret 1. Dünya Savaşına kadar devam etmiştir.

        Bu gün ilçe suları üzerinde çok eski yıllarda yapılmış ve tarihi bir çok kemer köprülere rastlanır. Aksu ırmağı, Akkaya deresi, Çal deresi, Çalca deresi, Kümbet deresi üzerinde hizmet veren kemer köprüler bulunmaktadır. Dereli-Giresun sınırında Çay köprü muhteşemdir. Bu köprünün sonradan üst kısmına ek ilave­ler yapılmıştır.

DERELİ İLÇESİNDEKİ GÖRÜLECEK YERLER
 
 
            İlçede bulunan tarihi ve doğal özellik ve güzelliklere sahip yerlerin başında Kümbet Köyündeki mesire alanları, Uzundere Köyündeki tarihi fabrika bacası, Yavuzkemal Beldesi Kulakkaya Yaylası ve Alçakbel mevkii gelmektedir. Ayrıca Bektaş Yaylası, Tamdere Yaylası ile Aksu ve Kızıltaş Köylerinden ulaşımı sağlanan karagöller gelmektedir.

Kaynak: http://www.dereli.gov.tr/default_B0.aspx?content=1105
Fotoğraflar için siteye gidiniz.
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.