Nurdağı Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Nurdağı Tarihi ve Turistik Yerleri

Nurdağı *

        İl merkezine . uzaklıkta bulunan Nurdağı, E-24 karayolu üzerinde, kuzeyi güneye, batıyı doğuya bağlayan karayollarının kavşak noktasında, düz bir ova üzerinde bulunmaktadır. 2012 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne göre toplam nüfusu 37.382, şehir merkezinin nüfusu 16.947’dir. Rakımı , yüzölçümü 798 km2’dir. Doğusunda Hurşit Dağları, batı ve güneyinde ise Amanos (Nur) Dağlarının yer aldığı Nurdağı, 20 Mayıs 1990 gün ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 3644 sayılı kanunla ilçe olmuştur. İlçe ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. İlçede yetişitirilen pamuk, buğday, şeker pancarı ve kırmızı biber ilçe ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca Nurdağı ilçesi yakınlarında bulunan 16.000 dönümlük boş, çorak ve dağlık (Emirmusa Tepeleri) arazinin ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir. Durmuşlar Köyü sınırları içerisinde bulunan Hz.Ukkaşe’nin (Ökkeşiye) ziyaretgahı ilçe merkezine . uzaklıktadır. İlçenin tanınmasında bu ziyaretgahın önemi büyüktür.

Tarih **
Nurdağı'nın ilk medeniyetlerin doğduğu Mezopotamya-Akdeniz arasında, Suriye Anadolu ve Cebeli Bereket-Adana ovasına geçen geçitler üzerinde bulunması tarih öncesi çağlardan beri [İlk Tunç Çağı- Orta Tunç Çağı- kalkeolatik (Bakırtaş) ] İnsan topluluklarının göçlerinin bu yoldan yapıldığı ve ticari büyük münasebetlerin bu yollardan temin edildiği, çevrede yapılan kazılardan anlaşılmaktadır.Nurdağı'nın 1929'dan öncesi olmasa da bağlı bulunan belde ve köylerinin tarihin en eski devirlerinden beri birçok medeniyetin eserlerini üzeride topladığı bilinmektedir.Hitit İmparatorluk Hanedanından bazı prensler çeşitli bölgelerde küçük krallık ve prenslik hanedanları kurmuşlardır. Bunlardan biri Kargamış (Carabulus) Hitit Krallığıdır. Asur ve Gerdanilerin işgali üzerine yönetim merkezi Fevzipaşa İstasyonu yakınındaki Zincirli (Sam'al) bölgesine kaymıştır. Sam'al Krallığının önemli merkezlerinden birisi de şu anda ilçemiz sınırları içerisinde bulunan Sakçagözü (Keferdiz) Beldesidir. Sam'al Krallığının Asurluların egemenliğini ne zaman kabul ettiğine ilişkin herhangi bir ipucuna rastlanılmamaktadır. Sam'al zincirli Karalı Barrakip (İÖ.732–725)'in Hiyoralif ile yazılmış bir mührü ile bir yazıtının ilçemize bağlı Karaburçlu köyü civarında bulunması ilçemiz tarihi açısından önemlidir.
Geç Hitit Kültürünün en güzel örnekleri Zincirli Höyükte ve Sakçagözü Coba Höyüğünde ortaya çıkarılmıştır. Çıkarılan eserler şu anda Gaziantep müzesinde koruma altındadır.
Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki Geç Hititlere ait Karahöyük ile zincirli höyüğünü birbirine bağlayan Aslanlı Beyi yolu da Nurdağı'nın Olucak Köyü civarından geçmektedir. Bu yolun kalıntıları halen mevcut olup ormanlar içinde günden güne yok olmaktadır.

Nurdağı Kalesi ve Sosyal Tesisleri ***
30 bin metrekarelik kayalık alanın kale olarak düzenlenmesi sonucu oluşan Nurdağı Kalesi, Nurdağı İlçe merkezindeki Kurudere Mahallesi’nde yer alır.

Ziyaretçilerine temiz havada piknik ve dinlenme imkânı sunan Nurdağı Kalesi ve Sosyal Tesisleri, muhteşem bir manzaraya sahiptir. 2005 yılında çalışmalara başlanan kale içerisinde; piknik alanı, çocuk oyun alanı, kafeterya, kamelya ağaçları, hayvan figürleri ve yöre kültürünü yaşatmak amacıyla kıl çadırdan yapılmış olan otantik bir düğün salonu yer almaktadır.

Muhteşem bir doğanın ortasında bulunan Nurdağı Kalesi ve Sosyal Tesisleri, hem hafta sonunuzu sakin geçirebileceğiniz hem de kalenin eşsiz güzelliğinden faydalanabileceğiniz ender yerlerden birisidir.

*Kaynak: http://gaziantep.kultur.gov.tr/TR,100444/nurdagi.html
**Kaynak: http://nurdagi.bel.tr/index.php?p=icerik&id=156
***Kaynak: http://www.otelsikayet.com/nurdagi-kalesi-ve-sosyal-tesisleri-gaziantep_rehberi-5020-1.html
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.