Giresun Çamoluk Kültür ve Turizm ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Giresun Çamoluk Kültür ve Turizm
Yayla Turizmi

Yaylaları ile de henüz keşfedilemiş bakir bir bölge olan Çamoluk'un yaylaları eski zamanlarda yoğun olarak göç almaktaydı. Köylüler bir dönem yayla göçleri ile yaylalara gelir ve burada ot biçimi yaparlardı.

Birbirinden güzel Çamoluk yaylalarının en meşhuru Berdiye Yaylasıdır. Arıcılık içinde oldukça elverişli olan Berdiye yaylası, bir çok Çamoluklu'nun piknik yapmak için tercih ettiği yayladır. Berdiye yaylasına ister yürüyerek isterseniz taşıtlarınızla çıkabilirsiniz. Yaz aylarında bir metreyi bulan otların boyu ile iç içe olan 1000 üzerindeki farklı çiçeğin ortaya koyduğu tablo görülmeye değerdir.


Berdiye'den sonra Kıcılı, Akpınar ve Başyayla isimleride Çamoluk'ta ki bilinen meşhur yaylalardandır.

 Ayrıca hemen hemen her köyün kendi yaylası kendine özgü güzelliklere sahiptir. Berdiye yaylası soğuk suyu ile meşhurdur

Yaban Avı Turizmi

Çamoluk genelinde yaban avı turizmi ciddi bir şekilde yapılmaktadır. Çamolukluların Bal peteklerine zarar veren ayılar hedefteki ilk yabani hayvandır.

Bunun yanı sıra ekinlere ve bostanlara zarar veren Yaban domuzu, kümes hayvanlarına zarar veren Tilki ile sansar, Büyük ve küçük baş hayvanlara zarar veren Kurt, av meraklılarının hedefindeki hayvanlardır.

Çamoluk'ta son dönemlerde meydana gelen KKKA (Kırım Kongo Kanamalı Ateşi) hastalığına sebep olan keneleri temizlemek için devlet tarafından salınmış olan Keklikleri vurmak yasaklanmıştır. Çamoluk halkı bu konuda bilinçlendirilmektedir.

Çamoluk'ta kırsal kesimlerde tavşan avıda yapılabilmektedir

Kelkit çayınında içerisinden geçen Çamoluk'ta, ırmak kenarında balık avıda yapılabilmektedir.

Kültür Turizmi

Kültür turizmi alanında keşfedilmemiş olan Çamoluk, bazı köylerindeki mevcut yapıları ile ne kadar eski bir yerleşim birimi olduuğunu ortaya koymaktadır.

Devlet desteği ile herhangi bir yardım alamamış olan bu tariihi mekanlar her geçen gün yok olmaktadır. Devlet Desteğini arkasına alan kültürel eserlerin gerek Çamoluk'a ve gerekse bölgeye turizm alanında hayat vermesi beklenmektedir.

Avarak Kalesi :
Hacıahmetoğlu (Avarak) köyünde Avarlar’dan kaldığı sanılan bir kale kalıntısı mevcuttur.
Ulaşım şartlarının kısıtlı olması, gerekse çok az kalıntı olması buraya gelen ziyaretçi sayısını azaltmaktadır.


Kaledere Kalesi :
Kaledere köyünde antik döneme ait olduğu sanılan bir kale kalıntısı mevcuttur. Çok önemli bir bölümü tamamen tahrip olmuştur. Sadece temel seviyesinde bir takım taşlar bulunmaktadır. Buraya da ulaşım imkanları son derece kısıtlıdır. Kale hakkında diğer bir rivayete göre; kale Selçuklu döneminde Muzafferüddin Mehmet tarafından yapılmıştır. Bu kale tepeden yer altına doğru 120 m. Derinlikte olup, dağ yamacından açılan iki kapıya sahiptir.

Bektaş Bey Camii :
Sarpkaya köyünde Osmanlı dönemine ait oldukça eski bir cami vardır. Halen faaliyette bulunan camii, görülmeye değer bir güzellik sergilenmektedir.


Sarpkaya köyünde bulunan Bektaş Bey Camii’ni Bektaş Bey adında bir Osmanlı’nın yaptırdığı ve bu caminin 1232 hicri yılda yapıldığı bilinmektedir.


Yaklaşık 200 yıl önce yaptırılan Bektaş Bey Camii’nin futuhat sırasında başarısı nedeniyle Kelkit havzasına Trabzon Beyi’i tarafından gönderilen Bektaş Bey’in Kelkit Vadisi Beyliği sırasında bu camiyi yaptırdığı söylenmektedir. Bektaş Bey’in ismini taşıyan bu caminin duvarları kesme taşla yapılmış ve tavanı ahşap olarak bitirilmiş ancak son yıllarda mevsim şartlarından etkilenmemesi için çatı yapılarak saçla kapatılmıştır. Camii’nin yapımında kullanılan süsleme işlerinde kök boyası kullanılmıştır.


Yöremizin en eski ve tarihi camii özelliği taşıyan Bektaş Bey Camii halen ayaktadır. Kelkit Vadisi’nin tarihi varlıklarını araştırmaya çalışacak araştırmacıların Bektaş Bey Camii’ni görmeleri arzumuzdur.

Türbe ve Yatırlar :
İlçmizin Yuvacık mahallesinde, Kılıçtutan, Yeniköy, Kutluca, Hacıahmetoğlu, Taşdemir, Pınarlı, Sarpkaya ve Gücer köylerinde çeşitli evliyaya ait türbe ve yatırlar bulunmaktadır. Buralar oldukça yaygın bir şekilde ziyaret edilmektedir.

Folbaba Türbesi :
Folbaba türbesi İlçemiz Yuvacık mahallesinde bulunmaktadır. Yuvacık mahallesinin hemen gerisinde yol kenarında bulunan Folbaba türbesinin diğer adının da Derviş Ali Baba Türbesi olduğu söylenmektedir.


Konu ile ilgili bilgilere göre Derviş Ali Baba’nın Osmanlı Fütühat döneminde bölgeye gelen Türk askerlerine ev sahipliği yaptığı ve onları kerameti ile doyurduğu söylenmektedir.


Derviş Ali Baba’nın 400 yıl önce Mısır’dan geldiği, İslamiyet’i yaymada büyük gayret ve çabası bulunduğu ve Yuvacık mahallesinin de Derviş Ali Baba ve onun sülalesinden gelenler tarafından kurulduğu söylenmektedir. Ayrıca Derviş Ali Baba’nın Hz.Ebu Bekir’in torunlarından olduğu söylenmektedir.


Derviş Ali Baba türbesi civarında Hasan Dede, Meşat dede ve İbrahim Dede isimlerinde Osmanlı döneminde fütühat için gelip şehit düşen üç kişiye ait şehit türbeleri bulunmaktadır.

Doğa Turizmi

Berdiye Dağlarının dibinde kurulmuş olan Çamoluk, Doğa turizmine elverişlidir. Son dönemlerde TREKKİNG adı altında gerçekleştirilen yürüyüşler Doğu Karadeniz bölgesi, Türkiye'nin en gözde bölgesi olmasına rağmen Doğu Karadenizin güneyinde kalan Çamoluk ve bölgesi bu alanda henüz keşfedilememiştir.

Çamoluk'ta önceki yıllarda Berdiye Dağı zirve yürüyüşü yapılmaktaydı.

Özellikle yaz aylarında Akyapı ile Yeniköy köyünden ve Dulundas Mahallesinden Berdiye dağına doğa yürüyüşleri yapılabilir. Bu doğa yürüyüşü sırasında çeşit çeşit çiçekler, çeşit çeşit böcek ve yabani hayvan türlerine, soğuk su gözelerine ve birbirinden eşsiz manzaralara rastlamanız mümkündür.

Yeniköy köyünde her yıl yaz aylarında taşıtlarla ve yayan gidilmek için yollar greyder makinesi ile yenilenmektedir.

Arıcılık Turizmi

Çamoluk Arıcılık turizmi için çevre İl ve ilçe sakinleri tarafından tercih edilmektedir. Berdiye Dağının bağrında yetişen bir birinden farklı çiçeklerden bal elde etmek isteyen arıcılar, zaman zaman Çamoluk'ta görülmektedir.

Kaynak:http://www.camoluk.net/                                         Erişim : 22.10.2014
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.