Gaziantep Araban Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Gaziantep Araban Tarihi ve Turistik Yerleri


Septimus Sevrerus Köprüsü

   Gümüşpınar köyü sınırları içerisindedir. Gümüşpınar köyünün 5 km güneyindeki karasu ırmağı üzerine kurulmuştur. Yöre halkı tarafından Sultan Murat Köprüsü olarak adlandırılmıştır

   Araban Höyüğü ve Kalesi

   Araban ilçe merkezinde bulunan höyüğün yüksekliği 20 m olup geniş alana yayılır. Höyük üzerindeki kaleye çıkış doğu yönünde başlayıp kuzey yönü takip edilerek kale üzerine kadar çıkan 6 m genişliğinde toprak rampa yol ile sağlanmaktadır.

   Hisar Anıt Mezarı

   Köy içinde yer alan anıt mezar Gaziantep çevresinde en sağlam anıttır. Kesme taştan bir platform üzerinde basık bir kaide bölümü yer almaktadır.

   Elif Anıt Mezarı

   Elif Köyü ortaokulunun bahçesinde yer almaktadır. Kesme taştan yapılmış bir yüzünde kapı bulunan kaide durumundaki basık bir odanın üzerinde iki kenarı kemerli diğer iki kenarı ise düz duvar örgülü bir üst bölümden oluşmakta ve bu yapıyı çapraz bir çatı örtmektedir.

   Hasanoğlu Anıt Mezarı

   Köy içinde yer alan anıt mezar diğer anıtlara göre en çok tahrip görmüş olanıdır. Kesme kalker taştan dikdörtgen biçimindeki odadan oluşan kaide üzerinde belirli bir seviyeden sonra köşe payelerinin taşıdığı bir bölüm yer almaktadır.

   Lahit Mezar

   Aşağıyufkalı köy meydanında 1 adet lahit kapağı, köy mezarlığında ise iki lahit ve iki lahit kapağı yer almaktadır.

   Kemerli Kaya Mezarı

   Fıstıklıdağ Köyünün batısında kemerli mezrasında yer alan kaya mezarları kalker ana kayası oyulmuş karşılıklı sandukalar şeklindedir. Bu kaya mezarlarından 5 m ve 10 m aralıklarla 6 adet bulunmaktadır.

   Başpınar Höyüğü

   Başpınar köy yerleşimi höyük üzerine kurulmuştur. Yüzeyde tunç, demir ve İslami dönem seramikleri yer bulunmaktadır.

   Aşağıkaravaiz Höyüğü

   Aşağıkaravaiz köy yerleşimi höyük üzerine kurulmuştur. Yüzeyde tunç, demir çağı keramiklerine rastlanmaktadır.

   Sarıkaya Höyüğü

   Sarıkaya sınırları içerisindedir.Sarıkaya höyüğü köyün yaklaşık 2 km kuzeydoğusunda yer alır.höyüğün kuzey yamacında  yaklaşık 1 m çapında sarnıç bulunmaktadır.

   Ardıl (Alacahöyük) Höyüğü

   Köklüce Köyünün 1,5 km batısında yer alır. Oval bir yayılım alanına sahip höyük doğu-batı yönünde 200m, kuzey-güney yönünde yaklaşık 340 m’dir. Yüzey araştırmasında yoğun olarak tunç çağına ve Helenistik ve roma dönemlerine ait keramik parçaları karışık olarak gözlenmiştir.

   Şelveran Höyüğü

Güllüce köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Şelveran höyüğü Araban ovasından pazarcık dağlık bölgesine geçişte kapı görevi yapan stratejik öneme sahip bir yerleşim alanı olduğu düşünülmektedir.

   Gece Höyüğü

   Gaziantep karayolunun kuzeybatısında yer alır. Oldukça dik yapıya sahip olan höyük yüksekliği 20-25m, doğu batı yönünde 175m, kuzey-güney yönünde 160m genişliğinde bir alana sahiptir.

   Muratlı Höyüğü

   Muratlı Köyünün 500 m kuzeyindedir. Höyüğün güney ve doğu yamaçlarında yontulu ve toplama taşlarla örülmüş duvar kalıntıları bu alandaki son yerleşmelere işaret etmektedir.

   Eskialtıntaş Höyüğü

   Karasu Irmağının 200 m güneyinde, Karapınar mevkiinde su kaynağının 100 m doğusunda yer almaktadır. Höyüğün yüksekliği 15m, çapı 90 m civarındadır.

   İçkinaz Höyüğü

   Fakılı Köyü sınırları içerisindedir. Fakılı köyünün yaklaşık 2 km kuzeyinde yer alır. Yüksekliği 15 m genişliği 100 m’dir. 


 Kaynak: http://www.araban.gov.tr/default_B0.aspx?content=179
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.