Eskişehir İnönü Tarihcesi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Eskişehir İnönü Tarihcesi


Tarihi Hititler zamanına kadar uzanan İnönü Kütahya Germiyan oğulları tarafından bir uç beyi olarak Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman beye 1289 yılında hediye olarak verilmiştir. İşte bu giriş İnönü’yü Osmanlı’ya bağlamış ve asırlar boyunca da Osmanlı olarak bırakmıştır. I. Haçlı Seferi İnönü karşılanmış, 2 ordu sarı su denen İnönü ovasında karşılaşmış ve burada hezimete uğratılmıştır. İnönü Zaferleri kendini bir çığ zannedenlerin bir buz parçası gibi eritildiği, sopanın çeliğe galebe çaldığı ve tarih sayfalarına altın harflerle yazıldığı, kısacası Ulu Önder Mustafa Kemal’in Garp Cephesi Komutanı İsmet Paşaya çektiği telgrafta da belirttiği gibi “Türkün Makus Talihinin Yenildiği Yerdir.” İnönü 16 ay Yunan işgalinde kalmış, Yunanlıların İzmir’de denize dökülmesi ile bu işgal sona ermiştir. İnönü Zaferlerinin idare edildiği Tarassut Tepe denilen yerde Şehit Ali İhsan AYDIN İlk öğretim okulu bulunmaktadır. Netice itibariyle İnönü İlçesi Söğüt Sancak Beyliğine bağlı bir Nahiye iken, Cumhuriyetin ilk yıllarında Bilecik İli Bozüyük İlçesine bağlanmış, 1963 yılından itibaren de Eskişehir İline bağlı bir nahiye olarak kalmıştır. 4 Temmuz 1987 tarihinde 3392 sayılı kanunla İlçe Statüsüne kavuşmuştur.


İlçedeki ilk yerleşimin MÖ.3500’lerde Hititler döneminde başladığı sanılmaktadır. Sonraki dönemlerde Frigler, Lydialılar, Makedonyalılari Bizanslılar yöreye egemen olmuşlardır. İnönü ovasına hakim tepelerin üzerinde yer alan ve in olarak nitelenen mağaralarda 1938 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından yapılan kazılar yapılmıştır. Bu kazılarda Bakır Çağı’na tarihlenen kap, kacak ve Frig, Bizans ve Osmanlı dönemi keramikleri bulunmuştur.

Malazgirt Savaşı’ndan (1071) sonra, Germiyanoğulları zamanında Uç Beyliği konumunda idi. Germiyanoğulları tarafından 1289’da Osman Gazi’ye hediye olarak verilmiştir. Kurtuluş Savaşı’nda I. İnönü (9-10 Ocak 1921), II.İnönü (31 Mart- 1 Nisan 1921) Savaşları burada yapılmıştır. Atatürk, savaşları buradan idare eden İnönü’ye , buranın ismini soyadı olarak vermiştir. *


Kültür ve Turzim

9 Ocak 1921’de I.İnönü, 31 Mart 1921 II.İnönü Muharebelerin komuta edildiği bina restore edilerek İnönü Savaş Müzesi adı altında yerli ve yabancı turistlere ziyarete açılmıştır. Tevarihi Ali Osman adlı eserde ifade edildiği üzere Osmangazi adına ilk hutbe hali hazırda içinde ibadet edilebilen İlçemiz Merkez Camiinde okunmuştur.Bununla birlikte İlçemizde höyük ve tarihi eserlerin bulunduğu sit alanları mevcuttur. İlçemizin doğusunda ve batısında olmak üzere iki adet su kaynağı bulunmaktadır.Doğusunda bulunanın adı Ilıca olup 30 derece sıcaklığında kükürt oranı yüksek su kaynağında yüzme havuzu ve hemen aşağısında çamaşırhane bulunmaktadır.İlçemizin batısında bulunan Pınarbaşı turistlik tesislerin bulunduğu yerde çıkan 27 derece sıcaklığındaki ve aynı zamanda ilçemizin içme ve kullanma suyunun karşılandığı yerde iki adet yüzme havuzu ve motel bulunmaktadır.

İlçemiz Coğrafi konum itibari ile Türkiye’de 1.sırada, Dünyada 2.sırada hava sporlarına uygun, hava akımına sahip olmakla birlikte Türk Hava Kurumu İnönü Eğitim Merkezinde her yıl yüzlerce öğrenci eğitim almaktadır. İlçemiz ismini aldığı inler tabi olmakla birlikte 1. ve 2. İnönü savaşlarının yaşandığı dönemde kadın ve çocukların sığındığı, insan eliyle yapılan  sur kalıntılarından anlaşılmaktadır. İnlerin 2. katından da açık havada ilçenin, arazinin ve çevre köylerin çok rahat gözükebilecek bir manzaraya sahiptir. İlçemiz sınırları içersinde manyezit, krom, kalsit ve 1. sınıf bazalt madeni bulunmaktadır.**

Kaynak: http://www.cizgiliforum.com/showthread.php?p=143290*
Kaynak: http://www.inonu.gov.tr/sayfa.aspx?ID=4 **
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.