Erzurum İspir Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Erzurum İspir Tarihi ve Turistik Yerleri

Tarihi 
ispir kalesi

Adını saka Türklerinin Sasper boyunun milattan önce 7. yy fethi sonrasında alan ispir ve çevresinde Urartu, Saka, Med, Persroma, Bizans, Sasani, Arap, Emevi, Abbasi, Selçuklu, ilhanlı, Karakoyunlu, Timur, Akkoyunlu, Gürcü krallığı, Osmanlı medeniyetlerinin yerleşim alanı olmuştur.
    1015’ ten itibaren Anadolu’ya başlayan Türk akınlarının tesir sahasında kalan yöremiz,1048 yılında Selçuklu hakimiyetine giren bölge 1071 e kadar Bizans ve Selçuklu arasında el değiştirmiş 1071 Malazgirt Zaferinden sonra kesin olarak Türk topraklarına katılmıştır.
    Anadolu beyliklerinden sonra İlhanlılar, Karakoyun ve Akkoyunlular tarafından el değiştirilen İspir 1387 tarihinde Timur tarafından zaptedilmiş, daha sonra Karakoyunlular ve Şah İsmail hâkimiyetine giren İspir ve yöresi 1514 Çaldıran Zaferi ile Yavuz Sultan Selim tarafından alınmış ve ondan sonra Osmanlı İmparatorluğunun bir Sancağı haline getirilmiştir. İlçe merkezinde bulunan Sultan Selim Camii Çaldıran Seferi dönüşünde Yavuz Sultan Selim Han tarafından yaptırılmıştır.
    Birinci Dünya savaşı döneminde ilçemiz 1914 – 1918 yılları arasında Rus işgali ve Ermeni mezalimine uğramış, 25 Şubat 1918’de Kazım Karabekir Paşa Komutanlığında 1. Kafkas Kolordusuna bağlı birliklerce vatan topraklarına katılmıştır. **

Kültür ve Turizm

Çoruh Vadisi Başta Rafting, Kano, Trekking, Dağcılık olmak Üzere Birçok Açık Hava Sporunun Rahatlıkla Yapıldığı Yerdir. Çoruh Vadisi Birçok Sportif Aktiviteye Uygundur. Yedigöller Bölgesi (Yedigöl Köyü, Moryayla), Çamlıkaya, Taşlıca Hotar, Ardıçlı-Devedağı, Sırakonaklar, Davalı Yayla, Kaçkar, Çamlıca Yaylası Gibi Bölgeler Her Türlü Yürüyüş Aktivitesi İçin Oldukça Elverişlidir.


Verçenik (3709) ve Kaçkar (3932) başta olmak üzere bütün Kaçkarlar dağcılık için çok özeldir. Yedigöl, Verçenik, Moryayla Karaçelle Tepe, Sırakonaklar, Davalı Yayla, Kaçkar, Sırakonaklar, Soğanlı Yayla, Kaçkar dağcılık aktiviteleri için başlıca rotalardır.*


Kaynak: http://www.ispir.gov.tr/default_b0.aspx?content=209 *
Kaynak: http://www.ispir.gov.tr/default_b0.aspx?content=1006 **
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.