Erzurum Aziziye Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Erzurum Aziziye Tarihi ve Turistik Yerleri


TARİHİ: İlçemizin ilk yerleşme yeri,Karasu ile Pulur Çayı arasındaki verimli bölgedir. Bu bölgenin sınırları içinde yer alan Karaz (Kahramanlar Köyü ) da yapılan kazılar  ve arkeolojik araştırmalar buradaki hayatın M. Ö. 4000 yıllarına kadar uzandığını göstermektedir.Çeşitli medeniyetlerin yaşandığı İlçemiz, 1071 yılındaki Malazgirt Zaferinden sonra tamamen Türk’lerin eline geçmiştir.

1080 yılında Saltukoğuları’nın, 1230 yılında Konya Selçukluları’nın eline geçmiş, 1242 yılında Moğollar tarafından yağmalanmış, 1385 yılında Karakoyunlular’ın, 1387 yılında Timur’un eline geçmiştir. Osmanlılar’ın eline geçtikten sonra, Osmanlı Sultanları Yavuz Selim ve Kanuni,doğu seferlerinde Ilıca’yı konaklama yeri olarak kullanmışlar, bazı kaynaklara göre Kanuni Sultan Süleyman kaplıcalarda yıkanmış, buraya “ÇERMÜK İL” adını vermiştir.

1916 yılında Rusların eline geçmiş, Rusya’daki 1917 Bolşevik İhtilalinden sonra Ermenilerin vahşetini bütün acısıyla yaşamış,Ilıca halkının esaret günleri, 11 Mart 1918 tarihinde sona ermiştir.

Mustafa Kemal Paşa ve Arkadaşları Milli Mücadele yıllarında, Erzurum’a teşriflerinde 3 Temmuz 1919 günü ikindi üzeri Ilıca’ya varmışlar ve trenden inerek kaplıcaların önünde birer kahve içmişlerdir.

İlçemiz, Cumhuriyet döneminde Erzurum İline bağlı bir nahiye idi. 1990 yılında 3644 Sayılı Kanun gereği İlçe olmuştur.

TURİZM VARLIKLAR

1- BALIKLI GÖL :Ilıca İlçesine ait merkez Söğütlü köyündedir. Gölette, halk tarafından kutsal kabul edilen dolayısıyla yenilmeyen irili ufaklı bir çok balık bulunmaktadır. Bölge halkı tarafından mesire yeri olarak kullanılmaktadır. Ziyarete açıktır. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit alanı olarak tescil edilmiş koruma altına alınmıştır. Ulaşımı kolaydır. İlçe merkezine 7 km mesafededir.

            2- ERZURUM AZİZİYE BELEDİYESİ’NE AİT KAPLICA VE OTEL:  İlçe merkezinde bulunan kaplıcaların tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Ne zaman yapıldığı tam bilinmemektedir. Büyük havuz, Oluklu havuz ve  Zincirli havuz adıyla 3 bölümden, 10 adet banyodan oluşmaktadır. Otel kısmı,tadilat nedeniyle kapalıdır.

            Söz konusu kaplıca suyunun banyo uygulamalarında, kas iskelet sisteminin romatizmal, ortopedik ve nörolojik hastalıkların  rehabilitasyonunda, içme uygulamaları şeklinde mide, bağırsak sisteminin  hiperasidite ile seyreden rahatsızlıklarında tamamlayıcı  tedavi olarak kullanılmasının uygunluğu  Sağlık Bakanlığı tarafından tescil edilmiştir.

3- AZİZİYE BELEDİYESİ KAPLICASI:: İlçemiz Harmanlar mevkiin de Aziziye Belediyesi tarafından tek havuzlu olarak yapılan kaplıca, 1998 yılında faaliyetine başlamıştır. Adı geçen Belediye tarafından kiraya verilmiş olan kaplıca halen faaliyetini sürdürmektedir.

Kaplıca suyunun içerdiği mineraller sayesinde bir çok hastalığın tedavisine iyi geldiği bilinmektedir

4-PULUR KÖY ENSTİTÜSÜ : 1942 Yılında  İlçe merkezinde kurulan okul, 1943-1944  öğretim yılında diğer köy enstitüleri tarafından gönderilen öğrenci ekiplerince yapılan binalara taşınarak, öğrenimini sürdürmüştür. Pulur Köyü (Ömertepe Köyü) ve  Pulur Çay’ından  ismini alan  Köy Enstitüsünün 1954 senesinde adı Pulur İlköğretmen okulu olarak değiştirilmiş 1958 yılında Yavuz Selim İlköğretim Okulu ismini almıştır. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Çaldıran seferine çıkarken bölgede konakladığı için bu isim verilmiştir. 8 ahşap bina da köy enstitüsü olarak faaliyete başlayan okul 1978 yılından itibaren bugün kullanılan bina da Yavuz Selim Yatılı İlköğretim Bölge okulu olarak faaliyetini sürdürmektedir. Zamanında Köy Enstitüsü olarak kullanılan binalar Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilerek koruma altına alınmıştır.ilçeye 2 km. mesafededir.

5- ALACA ŞEHİTLİĞİ : İlçemize bağlı Alaca köyünde 10 Mart 1918 günü 278 masum Türk, Ermeni Çetelerince vahşice katledilmiştir. Kazım KARABEKİR Paşa komutasındaki  Türk Ordusunun aynı gün köye ve 11 Mart sabahı Ilıca'ya girmesiyle esaret günleri sona ermiştir. Kazım KARABEKİR Paşa, Ilıca’nın Alaca Köy’ünde Ermeniler tarafından yapılan katliamı şöyle anlatmaktadır: " Köyü dolaştım, facianın en müthişi burada idi. Süngülenmiş veya yakılmış cesetlerin başındaki ağlama ve bağrışmalar insanın tüylerini ürpertiyordu. Süngülenmiş memedeki çocukları kucağına almış bazı analar saçlarını yoluyorlardı. Sanıyorum ki, yeryüzünde bu kadar feci bir sahneyi gören gözler pek mahduttur."

 1986 yılında yapılan kazıda ortaya çıkan durum  basın ve yayın organları vasıtasıyla bütün dünyaya duyurulmuş, zamanın Cumhurbaşkanı Kenan Evren’ in  katılımı ile şehitlerin anısına yapılan abide Temmuz 1986 yılında törenle açılmıştır. Her yıl 10 Mart  günü Alaca şehitlerini Anma Günü olarak kutlanmaktadır. İlçeye 12 km. mesafededir

6- PULUR (ÖMERTEPE) ÖREN YERİ: Bugünkü adı Ömertepe olan Pulur Köyü , eski bir yerleşim yerinin adıdır, köyün girişindeki Pulur Köprüsü, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilerek, koruma altına alınmıştır. Pulur Höyüğü, prehistorik dönemlere kadar uzanan bir tarih çerçevesi içinde düşünüldüğünden Atatürk Üniversitesi adına kazılar yapılmıştır. MÖ.4000 yılına kadar uzanan üst üste dört yerleşim tabakası tespit edilmiştir. Güneyinde bulunan ve neolitik- Cilalı Taş dönemine kadar uzanan bazı veriler elde edildiğinden Pulur Höyüğü’nün bilindiğinden daha eski bir tarihe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Karaz kültürü ile de paralellik gösteren yağ yakmaya mahsus çıkıntılı, hayvan başı şeklide altarlar, seramikler, idoller bulunmuştur.

7- ÖZNÜ KÖPRÜSÜ: Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından tescil edilerek, koruma altına alınmıştır.Ilıca merkezine 10 km. mesafede olup, yeni yapılan Erzurum çevre yoluna bağlantılı Beypınarı  Köyü yolu üzerindedir.

8- KUZGUN BARAJI:  İlçeye 60 km mesafede, İspir yolu üzerindedir.Baraj gölü ile sulama yapılmakta ve yapımı son aşamaya gelen HES ile elektrik üretilmektedir. Baraj çevresine Orman Bölge Müdürlüğümüzce park yapımı çalışmalarına başlanılmıştır.

9-KARAZ(KAHRAMANLAR) ÖREN YERİ: Ilıca’ya 3 km uzaklıkta, bugünkü adı Kahramanlar olan köyde eski bir höyük bulunmakta idi

Tarih öncesi devirlerden kaldığı anlaşılan bu höyük üzerinde, 1942 ve 1944 yıllarında Türk Tarih Kurumu adına Dr.Hamit Zübeyr KOŞAY tarafından bir kazı yapılmıştır.Burasının, Osmanlı, Selçuklu, Bizans dönemlerinde iskan gördüğü  anlaşılmaktadır. Karaz kelimesinin kökeni bakımından, bölgedeki yerleşimin Azzi’lere kadar uzandığı kabul edilmektedir. Buradan elde edilen buluntuların benzerlerine Malatya Arslantepe , Keban Sakyol (pulur), Çıldır gölü kıyısında ve Filistindeki bazı bölgelerde yer alan kökeni Subarilere, Hurilere kadar uzanan kültür çevrelerinde de rastlanmıştır.

Kaynak: http://www.aziziye.gov.tr/Ilcemiz/10/Turizmi.aspx
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.