Erzurum Aşkale Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Erzurum Aşkale Tarihi ve Turistik Yerleri


Konumu itibarı ile doğu-batı kavşağı arasında yer alması nedeniyle çeşitli kavim ve milletlerin istilasına uğramış ve 35 kez el değiştirmiştir.

Kazım Karabekir Komutasında ki düzenli ordunun gelişiyle 03 Mart 1918 işgalcilerden kurtulmuş  ve asli sahiplerinin eline geçmiştir.

Cumhuriyet döneminde Erzurum’a bağlı Tercan ilçesine ait bir nahiye iken 1935 yılında Tercan’ın Erzincan’a bağlanmasıyla tekrar Erzurum’a bağlanmış ve ardından 1937’ de kaza olmuştur. **

Kültür ve Turizm

Tarihi ve folklorik özellikleri ile belli bir zenginliğe kavuşmuş olan Erzurum kültürü ile  Aşkale kültürünü özdeşleştirmek mümkündür. Bunda aynı tarihi yaşamışlık ve birbirine yakın yerleşim merkezi olmaları önemli etkenlerdir. Aşkale halkı, kendine özgü manileri, türküleri, halk değimleri ve mistik folklörüyle bu ortak kültüre katkıda bulunmuş ve bulunmaya da devam etmektedir.
        Aşkale, tarihi eserler bakımından fazlaca zengin olmamakla beraber,  bir çok tarihi kalıntıları (Aşkale kalesi, Cinis höyüğü, Evrenli kümbeti, Ağveyis hanı, Hacıbekir kervansarayı, Ziravank harabeleri... ), ziyaret yerleri ve efsaneleri vardır. Bunlardan tarihi kalıntılar tarih araştırmacılarının ,ziyaret yerleri ve efsaneler ise mistik folklör'ün etkili olduğu halkın ilgi alanlarıdır. Ayrıca yakın tarihin izlerini taşıyan ve onu yaşatan  "Kop Şehitleri Abidesi" tarihine saygılı Türk halkının ziyaretgahı olarak Aşkale'nin kültürel mirasları arasında yerini almıştır. *

Kaynak: http://www.askale.bel.tr/askalenin-tarihcesi **
Kanak: http://www.askale.gov.tr/default_B0.aspx?content=209 *
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.