Elazığ Maden Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Elazığ Maden Tarihi ve Turistik Yerleri

Gezin Beldesi ve Hazar Gölü

İlçe turizm yönünden en önemli yeri Hazar Gölü kenarındaki Gezin beldesidir. Beldede çeşitli kamu kurum ve kuruluşların dinlenme tesisleri ile özel şahısların yazlık villaları ve siteler bulunmaktadır. Bu yazlık villa ve sitelerde genellikle Diyarbakır’dan gelen yazlıkçılar oturmaktadır. Ayrıca çok sayıda Diyarbakırlı yazlıkçı da Plajköy köyünde bulunan özel şahıslara ait kamplarda Temmuz ve Ağustos aylarında çadır kurarak tatil yapmaktadır.

Tarihi Saat Kulesi ve Hükümet Konağı


  İlçe diğer tarihi eseri eski hükümet konağı binası ve bu binanın bahçesinde bulunan saat kulesidir. Eski hükümet konağı ve saat kulesinin kimin tarafından, nasıl yaptırıldığına dair resmi bilgi bulunmamakla birlikte eski hükümet konağının 1895 yılında, saat kulesinin 1898 yılında yapıldığı bilinmektedir. Saat kulesi ve eski hükümet konağı tapu kütüğüne tarihi eser olarak şerh edilerek koruma altına alınmıştır. Tarihi Hükümet Konağının Restorasyon çalışmaları için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışılmaktadır. Saat kulesinin üst kısmı yılların verdiği yorgunluğa dayanamayarak yıkılmıştır. Eski Hükümet konağının Kültür Merkezi yapılması için çalışmalar ihale aşamasındadır.

 
 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.
Muhammed El Katalli 

Maden ilçesinin Gezin beldesinin 15 km. kuzeyinde bulunan Kartaldere Köyü'nde medfundur. Türbesi düz bir arazi üzerindeki küçük bir tepededir. Türbe dört bölümden oluşur, içerisine Önündeki büyükçe bir balkondan girilir, îç mekânı makam, misafirhane, mescit ve mutfaktan ibarettir. Bu türbe 1969 yılında Ahmet Hoca isminde bir şahsın önderliğinde halktan toplanan yardımlarla yapılmıştır. Türbenin bugün elektrik ve suyu vardır.

Muhammed El Katalli, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Diyarbakır'da Nakibü-l Eşraflarca düzenlenen berat ve fermana göre (ilgili berat ve ferman Muhammed Kattali Hazretleri'nüı türberadarındadır.) Evladı Resul'den olup, Zeynel Abidin'in oğlu olan Muhammed Bakır'ın oğludur. Berattaki soy kütüğünde babası Muhammed Balar olarak belirtilmiştir. Muhammed Kattali Hazretleri'nin asıl adı Ali'dir. Babası olan Muhammed Bakır ise büyük bir hadis ve fıkıh âlimidir. Bugünkü sahih birçok hadislere kaynaklık etmiştir. Keramet sahibi ve büyük bir velidir. Devrin hükümdarı Ömer bin Abdulazİz bir çok konuda Muhammed Bakır'â fikir danışmıştır. Ondan birçok konuda yardımlar görmüştür Muhammed Kattali Hazretleri böylesi değerli bir babanın evladıdır. Kendisi Resul soyundan olmasına rağmen islâm ordularıyla birlikte birçok savaşlara katılmış, basanlar göstermiştir.

İşte İslâmın yayılması amacıyla Anadolu'ya yönelik akınlardan birinde, tahminen genç yaşta görev alarak bugünkü Kartaldere yakınlarında Bizanslılarla yapılan bir savaşta şehit düştüğü söylenir. Muhammed Kattali Hazretleri şehit düştüğü bu yere defnedilir. Şehadet tarihi ise muhtemelen Miladi takvimine göre 700 lerin başıdır.

Bugün birçok yerden bu türbeyi ziyarete gelen insanlar kurbanlar keserek yüce Allah'tan Muhammed Kattali'nin yüzü suyu hürmetine yardımlar istemektedirler. Ayrıca Evladı Resul olmasının da bu ziyaretlerde büyük payı vardır.

Kaynak: http://www.maden.gov.tr/default_B1.aspx?content=228
Kanak: http://www.maden.gov.tr/default_B1.aspx?content=245
Kaynak: http://www.maden.gov.tr/default_B1.aspx?content=232
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.