Edirne Lalapaşa Tarihçesi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Edirne Lalapaşa Tarihçesi


İlçenin tarihçesi, bölgeye ismini veren trak kavimlerine kadar uzanmakta olup  bu süreç içinde ilçemiz neolitik çağdan başlayarak birçok tarihi medeniyetlerin etkisi altında kalmıştır.Bu zengin kültürel süreç dolayısıyla,İlçemizde birçok tarihi eser ve kalıntı bulunmaktadır.Dolmen, menhir, tümülüs, kale ve hamam kalıntıları, su kemerleri ve kiliseler bu zengin kültürel sürecin ayakta kalmaya çalışan örneklerindendir.

            İlçe 1361 tarihinde I.Murat’ ın kahraman komutanı Lala Şahin Paşa tarafından feth edilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. Lala Şahin Paşa’nın diğer kahramanlıkları neticesinde, bu bölge kendisine has olarak verilmiş olup, İlçemiz ismini bu şekilde almıştır. İlçemizde Osmanlının dolayısıyla mimar Sinan’ın da derin izleri rahatlıkla görülebilir. Balkan savaşı öncesinde bölge bugünkü Hacıdanişment Köyü merkez kılınmak suretiyle bucak şeklinde Edirne İline bağlı olarak yönetilmiştir.
         
İlçe1945 yılına dek önce İlçe sonra bucak olarak yönetilmiş, bu tarihten günümüze kadarda İlçe tüzel kişiliğini korumuştur.
İlçemizin kuzeyinde ve batısında Bulgaristan, doğusunda Süloğlu İlçesi, güneyinde Edirne İli yer almaktadır.

            İlçe yüzölçümü 536.7 km2(536.788da)rakımı ise 72 metre olup, Edirne’ye olan uzaklığı 24 km dir.İlçe arazisi genelde düz olmakla birlikte balkan (Hudut) kesimleri engebelidir.Tepelerin üst kısımlarında aşınma ile oluşmuş sivri dişli granitler bulunmaktadır.Kış yağmurları ile beslenen dereler tunca nehrine dökülmektedir.İlçemizde birçok küçük derecik olmasına rağmen önemli bir akarsuyu yoktur.
         
            İlçe iklimi tipik karasal iklimdir. İlçemize düşen yıllık yağış miktarı 350-450mm dir. İlçemiz aynı zamanda serhat bölge konumundadır. Türkiye’nin Bulgaristan ile olan sınırının 55.455m. si Lalapaşa bölgesindedir.


Kaynak: http://www.lalapasa.gov.tr/default_B0.aspx?content=47
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.