Diyarbakır Lice Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Diyarbakır Lice Tarihi ve Turistik Yerleri

1-BIRKLEYN MAĞARALARI


                          Lice´nin batısında, Diyarbakır-Bingöl karayolunun Bırkleyn Çayı ile kesiştiği yerdedir. Dördüncü zamanda bir göçme ile dağ, Bırkleyn Çayı´nın önünü tıkamış ve çay sol sahildeki kalkerler arasından kendisine aşındırma ile yol açmış, böylece bugünkü mağara meydana gelmiştir.       Bu aktif travers mağaranın üstünde iki tane fosil mağara daha vardır. Kitabeli mağaranın doğusunda bulunan, 400 m uzunluğa sahip diğer fosil mağara oluşumlar açısından çok zengindir.     Antikçağda ölülerin yeraltı dünyasına girdiği kapı olarak kabul ediliyordu.Diyarbakır-Lice´deki Birkleyn Mağaraları´nın en uzunu. Dokuz yüz metrelik büyüleyici tünel ve ikinci mağara Asur kral kabartmaları ve yazıtlarıyla süslenmiştir.

2-ÇEPER HANI


                                                 Kervansaray (Han), Diyarbakır-Bingöl yolunda, Lice yol ayırımından yaklaşık olarak 5 km kuzeyde, Biryas Köyü yakınındadır. Bugünkü Bingöl yolunun sol kenarında yer alan bu Han küçük bir tepenin eteğinde, hafif meyilli bir arazi üzerinde kurulmuştur.Hanın IV. Murat zamanından kaldığı rivayet edilmektedir.                  

3-ESHABÛL - KEHF

                            Lice ilçesindeki Eshabûl- Kehf mağarasındaki kitabede Melik Adil isminin geçmekte ve bu ismin Artuklu hükümdarı "Melik Adil” olduğu söylenmektedir.
 5-KABAKAYA KALESİ


4-LİCE (ŞÎRU) ŞELALESİ                                  


Kaynak: http://lice.meb.gov.tr/www/kultur-ve-turizm/icerik/14 (06.05.2014)
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.