Denizli Serinhisar Tarihçesi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Denizli Serinhisar Tarihçesi


 XIV. Yüzyılın başlarında Karaağaç ovasına hakim, Yören dağı eteğinde önce Kepez, sonra Yerlikaya adıyla köy olarak kurulmuştur.1302-1310 yılları arasında yapılan hisardan dolayı Kızılhisar adını almış ve 1871 yılında Acıpayam'a bağlanmıştır.1888 yılında da Denizli'ye bağlanan Kızılhisar, 1923 yılında kasaba olarak idare edilmiş ve 1984 yılında ise, ilçe olmak için başvuruda bulunulmuş, 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı kanunla İlçeliği onaylanarak; Yüreğil, Kocapınar ve Ayaz Köyleri ile Yatağan kasabası Serinhisar ilçesine bağlanmıştır. Halen bir kasabası ve üç köyü bulunmaktadır.


EKONOMİK YAPI

     İlçe merkezinde urgancılık, leblebicilik, kerestecilik, zeytincilik, tütüncülük, turşuculuk yapılmaktadır. Ayrıca Yatağan kasabasında halk, bireysel olarak bıçakçılık, halıcılık, tütüncülükle uğraşmaktadır.


      Serinhisar ilçe merkezinde ekonomik yapıya hakim olan halkın geçim kaynaklarının başında tütüncülük, nakliyecilik, pazarcılık ve halı dokumacılığı gelmektedir. Ayrıca turşu imali ve zeytin işletmeleri de önemli yer tutmakta ve yurtdışına ihraç edilmekte ve ihracat genellikle Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya ve Arap ülkelerine yapılmaktadır. İlçede fason üretim yapan 3 tekstil fabrikası da bulunmaktadır. Yatağan'da bıçakçılık ve el aletleri üretiminin ana hammaddesi olan kara çelik ve paslanmaz çeliği sağlamak için kurulan şirkete ait tesiste üretim giderek artmaktadır.

LEBLEBİ CENNETİ: SERİNHİSAR
YATAĞAN BIÇAKLARI

Kaynak: http://www.serinhisar.gov.tr/Serinhisar.html (daha fazla ayrıntı için adresi ziyaret ediniz)
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.