Denizli Beyağaç Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Denizli Beyağaç Turistik Yerleri

Topuklu Yaylası
Beyağaç Merkez 20,Muğla Köyceğiz İlçe merkezine 30 km. mesafededir. Rakamı yaklaşık 1700 m.dir. 20 hektar genişlikte ve etrafı tel ile çevrilidir. Bu alan,Beyağaç Belediyesi tarafından Orman Genel Müdürlüğünden kiralanarak mesire yeri olarak düzenlenmiştir. Topuklu Yaylası tesislerinde;yürüyüş yolları,15 kadar çeşme,yeterince wc ve duş yerleri,göletler,spor sahaları,oturma yerleri,çocuk oyun parkı,kır kahvesi,30 dan fazla bungalov ahşap ev,yeterince kıl ve branda çadırlar, market, mescit, balık havuzları, çamaşırhane ve bulaşık yerleri, otopark bulunmaktadır. Alanın yarısı doğal çimdir. Aydınlatma güneş enerjisiyle sağlanmaktadır. Yol stabilizedir. Asfaltlama hazırlıkları vardır. Yayla turizmi için Topuklu'da ortam her yönüyle hazır ve yeterlidir. Topuklu yaylası; Yöremizdeki Kartal gölü, Anıt Karacam orman koruluğu, Gökçay vadisi, Karagöl ve Yumaklı yaylası gibi özellikli yerlerin yakınında bulunmaktadır.
Eşen Göleti

 Beyağaç merkezine uzaklığı 17 km.dir. Uzunoluk, Geriçam ve Yeniçeşme köylerindeki tarım arazilerinin sulanması amacıyla inşaa edilmiştir.Daha sonra ise balık atılarak olta balıkçılığına açılmıştır. Günübirlik piknik alanı ve çadırlı kamp için çok uygun bir bölgedir.

Kartal Gölü

İlçemize uzaklığı 22 km'dir. Tahminen buzul çağında oluşmuş bir krater gölüdür.Alanı yaklaşık 1 hektardır. Rakım 1903'dür. Etrafı dik kızıl kayalıklarla çevrilidir. Az sayıda "Anıt Karaçam" ağacı bulunmaktadır. Bölge "Anıt Ormanlar-Kartal Gölü" olarak isim yapmıştır. Haziran ayı ortalarından sonra (daha önce kar nedeniyle ulaşım yoktur.) günübirlik piknik alanı ve çadırlı kamp için yerli ve yabancılar tarafından kullanılır. İlçemizin bu bölgesi yayla turizmi için de uygun konumdadır.

Karagöl :
         İlçemize 16 km uzaklıktadır. Yaklaşık 10 hektarlık alanı kaplar.   Ortalama rakımı 1334'dür.

        Yağmur sularıyla beslenir.Temmuz ayı ortalarında tamamen suyu çekilir.Ekim yada Kasım aylarında tekrar su tutmaya başlar. Etrafında çok sayıda 1000 yaşını geçkin Karaçam ağaçları bulunmaktadır.

Tarisi Eserleri Hakkında
Tarihi eser olarak ilçeye bağlı köylerden  Sazak Köyü’nde kale kalıntıları, eski paralar, eski dönemlere ait hayvan fosilleri; Kapız Köyü’nde tarih öncesi dönemlerde kullanılmış mağaralar; Yeniçeşme Köyü’nde kale kalıntıları bulunmuştur. Şu an Beyağaç çevresinde yaşayan insanların bölgeye yerleşimi 200 yıllık bir geçmişe sahiptir.  

Kaynak: http://www.beyagac.gov.tr/default_b0.aspx?content=180
Kaynak: http://www.beyagac.gov.tr/ (daha fazla bilgi için adresi ziyaret ediniz)
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.