Denizli Acıpayam Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Denizli Acıpayam Tarihi ve Turistik Yerleri

DİNİ YAPILAR

YAZIR CAMİ:

İlçemize 25 km uzakta bulunan Yazır kasabasının bilinen en eski camisidir. Geniş bir avlu içinde yer alan cami kareye yakın dikdörtgen planlıdır .Cami mekanı mihrap duvarına dik üç sahına ayrılmıştır. Üzeri düz toprak dam iken 1968 yılında çatı yapılarak kiremitle örtülmüştür. İçeride duvar yüzeyleri panolar halinde süslenmiştir. Sütunları ahşap, duvarları resimlerle süslü olup, 18.yüzyıl batılılaşma süreci içinde yapılmış, ahşap destekli camilerdendir.

ACIPAYAM ÇARŞI CAMİ:

Acıpayam ilçesi merkezinde bulunan bu cami Ege Bölgesinin dört minareli tek camisidir. Her yıl yurdışından ilçemize birçok turistin ziyeretine uğramakta ve ilçe turizmine büyük katkıda bulunmaktadır. Bu cami inşaatında çok büyük zorluklar çekilmiş ve Acıpayam halkı cami inşaatı için hiçbir fedakarlıktan çekinmemiştir. Cami Acıpayam İlçesinin sembolü haline gelmiştir. Acıpayam en yakın ilçe olan 20 km uzaklıktaki Serinhisar İlçesinden caminin dört minaresi görünebilmektedir
DOĞAL YAPILAR

ASLANİNİ: Dodurgalar kasabamıza 2 km kadar mesafede ve Dodurgalar dağ yolunun 200 m kadar üst yamacında yer almaktadır. Girişi sarp ve kayalık olup, 65 cm çapında bir delikten içeri girilebilmektedir.

KAPUZ DERESİ MAĞARASI: Gölcük kasabamızın sınırları içinde, Göldağı Kapuz Deresi Vadisi'ndeki dik kayalıklardadır. Günümüzde mağaraya dağcılık teknikleriyle ulaşılması mümkündür. Mağaranın önündeki dereden akan şelale ve akarsu kaynağı Çameli İlçesi Yaylapınar Köyü'nden çıkmaktadır.

Mağara girişinin antik dönemde kemerli duvarlarla kapatıldığı kalıntılardan anlaşılmaktadır. Mağara Roma ve Bizans dönemlerinde kullanılmış olmalıdır. Arkeolojik niteliği bakımından yöredeki nadir mağaralardandır.

KELOĞLAN MAĞARASI: Acıpayam ilçesinin 20 km güneydoğusunda bulunan Dodurgalar Kasabasının 6 km.- batısındaki Malı Dağı'nın doğu yamacında yer alır. Denizli-Antalya yolu hemen yakınından geçer. Mağara, Denizli-Antalya yoluna 2 km mesafededir. Yol çalışmaları tamamlanarak asfalt yol ile mağaranın girişine kadar araçlarla gidilebilmesi sağlanmıştır.

Mağara 1110 mETRE rakımdadır. Dar bir girişten sonra uzun bir salon şeklinde uzanan 145 metre uzunluğunda fosil bir mağaradır. Mağaranın bol çatlaklı yapısı nedeniyle karstlaşmaya son derece uygun, Jura-krtase kireç taşları içinde gelişen mağara birçok damlataş sütunları ile birbirine geçen çok sayıda adacığa ayrıldığından girintili çıkıntılı bir yapıya sahiptir. Hemen hemen yatay gelişen mağaranın girişi 70 cm kadar yükseklikte olup; ilerledikçe 5-6 metreye kadar yükselir. İlerisi çatlaklar boyunca gelişmiş damlataşlar (sarkıt, dikit, sütun duvar ve örtü damlataşları) ile kaplıdır. Damlataş sütunları ile küçük odacıklara bölünmüş, tek bir salondan meydana gelen mağara; nemli ve ılık bir havaya sahiptir. Haziran 1998'de dışarıda 32 C derece sıcaklık %65 mutlak nem varken, mağaranın girişinde 17 C derece sıcaklık %78 nem, salon başlangıcında 16 C derece sıcaklı %84 nem ve son bölümde 15 C derece sıcaklı %89 nem belirlenmiştir. Mağarada herhangi bir gaz yada rüzgar hareketi görülmemiştir.

Acıpayam Ovası'na hakim bir noktada bulunan Keloğlan Mağarası'nın içi, görünümleri son derece güzel damlataşlarla kaplıdır. Sarkıt, dikit, sütun ve örtü damlataşlarından meydana gelen şekiller, mağarayı adeta damlataş ormanına dönüştürmüştür. Gerek mağara içi, gerekse doğal çevrenin güzelliği, Keloğlan Mağarası'nın turizm amacı ile kullanılmasına çok uygundur. Ayrıca Denizli'yi Antalya'ya bağlayan karayoluna yakın olması da önemini bir kat daha artırmaktadır.

On milyon yılda su damlacıklarının yaratıcılığı ile oluştuğu tahmin edilen bu doğa harikası ve tabiat güzellikle.

Yemeklerimiz
Tuzlama: Buğday,nohut ve mısır karışımıyla veya sade mısır ile yapılır.Her şekilde sadece haşlanır,sonradan tuz ilave edilir.Yanında garnitür olarak ceviz,badem veya fıstık konulur.Az sulu veya susuz olarak yöremizde küçük farklılıklar göstermektedir.

Un Helvası: Tavada yağ kavrulur. İçine un ilave edilir. Un yağda iyice korkutulup, kavrulur. Sonra içine pekmez veya şekerli su dökülür. Pişirilmeye devam edilir. Kahverengi bir görünüm alınca pişmiş kabul edilerek ocaktan indirilir.Servis yapılır.

Kuru patlıcan dolması: Yazdan bolca patlıcan oyularak kurutulur .Kurutulan patlıcanlar haşlanırken dolma içi hazırlanır. Kıyılmış yağlı et, biraz bulgur ve pirinç,karabiber,kıyılmış maydanoz,ince doğranmış soğan,kırmızı toz biber,salça,tuz iyice karıştırılarak iç hazırlanır.Karışımın yumuşak olmasına özellikle dikkat edilir.Haşlanmış patlıcanlar bu iç ile doldurulur.Su ilave edilerek pişirilir.

Kaba Çörek: Hamur bir gün önceden mayalanmaya bırakılır. Mayalı hamur, kalın şekilde küçük parçalar halinde açılıp içine genellikle çekilmiş haşhaş, yoksa çökelek ve peynir koyulur. Sonra üç katlı olacak şekilde katlanır. Yağa atılıp pişirilir. İsteğe bağlı olarak piştikten sonra üzerine ağda dökülebilir.Servis yapılır.

Gelin turşusu: Etli tabir edilen acı ve iri taze biberler közde pişirilir ve soyulur.Bir kapta düğülmüş sarımsağın üstüne,ekşili su(özellikle koruk suyu),tuz karıştırılır.Bir kaba konulan soyulmuş biberlerin üzerine dökülür.

Top tarhana aşı: Top tarhana ve nohut akşamdan ıslatılır.Top tarhana.nohut ve kemikli at ateşe konulur.Pişerken kuru biber ve salça ilave edilir.Tümü kısık ateşte pişirilir.(Top tarhananın yapılışı şöyledir:Unu özel,yani iri öğütülür.Yoğurdunun keçi yoğurdu olmasına özen gösterilir.Büyük kapta su iyice kaynatıldıktan sonra un eklenir ve pişince bir bez üzerine serilir.Soğuyan bu hamur ayran haline getirilmiş yoğurtla yoğrulur.Sonra 18,20 gün kadar bekletilmek üzere geniş bir kabın içine konulur.Gün aşırı karıştırılır.Günü gelince de bez üzerine ceviz büyüklüğünde serilir ve kurutulur.

Gömbe: Kalın bir hamur hazırlanır. Hamur hazırlanırken yağ ile birlikte yoğrulur. Kalın bir şekilde açılıp üzerine çekilmiş haşhaş dökülüp ikiye katlanır. Bakır leğenin içine koyulur. Önceden hazırlanmış ateşin sadece közleri bırakılır ateş söndürülür. Geniş leğen közlerin üzerine koyulup, leğenin üzeri bir kapla örtülür. Onunda üzerine iyice köz koyulur. Ve pişmeye bırakılır. Sonra alınıp kesilir ve servis yapılır.

Hamur aşı(Arap aşı): Hamuru elde etmek için genişçe bir kaba su koyulur.Su kaynayınca üzerine un dökülmeye başlanır.Biraz tuz atılır.Hamura hem un dökülür hem de karıştırılmaya devam edilir.Hamur hafif kırmızımsı renk aldığında iyice yoğunlaştığında pişmiş sayılır.Pişen hamur geniş bir sininin üzerine dökülür.Soğuyunca dilimlenerek çorbaların özellikle un çorbasının yanında servis edilir.

Koca Çora Aşı: Özellikle kış aylarının yemeğidir. Tencereye su ve karnıkara adında pişince kırmızı bir boya çıkaran fasulye katılır ve pişirilir. Sonra bulgur ilave edilir. Bulgur suyunu çekince ve iyice pişince ocaktan indirilir. Pişerken soğanla birlikte kızartılan yağ yemeğin içine dökülür. Bazen içine pişerken dökülmeyip, yemek piştikten sonra servis yapılırken kızartılmış olan tereyağı üzerine dökülür. Bu yemek özellikle turşu ile yenir.

Un çorbası: Tavada tereyağ ile un kavrulur.Az salça ilave edilir.Tavuk suyu veya et suyu ile sulandırılır.İçerisine kuru acı biber ilave edilir.Kısık ateşte özleşene kadar pişirilir.Arap aşı ile servis edilir.

Keşkek: Buğday dövülerek kabuğu atılır.Kabuğu soyulunca yıkanıp güneşte kurutulur.Tencereye koyulur ve su ilave edilir.İçine kemikli et ve tereyağı katılır.Ateşe koyulur.İyice pişip suyu çekimce servise hazırlanır.Üzerine tereyağında kavrulmuş kırmızı biber gezdirilir.

Etli Saç Böreği: Etler küçük parçalara ayrılır ve soğan doğranır. Ateş yakılıp üzerine büyük sac konur. Yufka açılır. Yarım tarafına hazırlanan iç koyulup yufka ikiye katlanır. Dökülmemesi için uçları bastırılır ve sacın üzerine koyulur. Pişince ters çevrilip iyice pişirilir. Alt ve üstü yağlanır ve soğuyunca servis yapılır. İsteğe bağlı içine acı biber ilave edilir

Sini Böreği: 3-4 tane yufka hazırlanır. İçlik olarak genelde kıyılmış ve kavrulmuş ciğer ve soğan, yoksa kıyma hazırlanır. Sini közlerin üzerine konup üzerine yağ dökülür. Yufkalar sininin üzerine koyulur. Her yufkanın arasına hazırlanan içlik koyulur. Üzerine yağ dökülüp pişmeye bırakılır. Pişerken alt tarafı pişince bir defa alt üst edilerek çevrilir. Pişince dilimler halinde kesilip servis yapılır.

Kaynak: http://www.acipayam.bel.tr/index.php/yoeremiz/2013-04-02-07-52-53/dogal-yap-lar
Kaynak: http://www.acipayam.bel.tr/index.php/yoeremiz/2013-04-02-07-52-53/dini-yap-lar
Kaynak: http://www.acipayam.bel.tr/index.php/yoeremiz/yemeklerimiz
(Daha fazla bilgi için resmi web sitesini ziyaret ediniz)
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.