Çorum Uğurludağ Tarihi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Çorum Uğurludağ TarihiUğurludağ İlçesinin tarihi hakkında tek bilinen şey 1900’lerin başında köy olarak mevcut olduğu, Kurtuluş Savaşı yıllarında birçok şehit ve gazi verdiğidir.

          İlçemizin ilk ismi Kızılören’dir. Bunun etrafının kırmızı kayalarla çevrili olmasından verildiği ve daha sonra Kızılviran’a çevrildiği bilinmektedir. Yine ilk yerleşenlerin dağdan dağa göçen gruplar olduğu ve burasının tava biçimini andıran coğrafi yapısıyla korunmaya çok müsait olmasından tercih edildiği sanılmaktadır.

          1929 yılına kadar Çorum’un bir köyü olan ilçe bu tarihte kendisine bağlı 17 köyle beraber nahiye yapılarak İskilip ilçesine bağlanmıştır. 03 Mayıs 1958 yılında arkasındaki Urlu Dağına izafeten Uğurludağ adını almış ve 1969 yılında da belediyelik olmuştur.

            18 sene Belediye olarak hizmetlerini sürdürdükten sonra 19 Haziran 1987 tarih ve 3392 sayılı kanun ile ilçe olmuş ve 29.8.1988 tarihinde de ilçe kaymakamının göreve başlaması ile fiilen hizmete geçilmiştir. İlçe Merkezinde 6  Mahalle, İlçeye  bağlı 19  Köy  bulunmaktadır.      

Kaynak: http://www.ugurludag.gov.tr/default_B0.aspx?content=198
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.