Çorum Oğuzlar Turizm Faaliyetleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Çorum Oğuzlar Turizm Faaliyetleri

Ceviz Festivali           :

            Oğuzlar halkının en önemli geçim kaynağı, hemen hemen herkesin bağında, bahçesinde, tarlasının bir köşesinde ya da kapama ceviz bahçelerine çevirdikleri  tarlalarda yetiştirmiş oldukları Avrupa standartlarının üzerinde ki cevizidir.
         
            İnce kabuklu, orta irilikte, iç rengi oldukça açık ve beyaz renktedir. Bir kiloda ortalama olarak 600 gramın üzerinde iç meyve vermekte, tadı diğer cevizlere göre daha lezzetli ve kalori değeri yüksek, Ali Ağanın Cevizi olarak isim yapmış bir ceviz çeşididir.
            Oğuzlar ’da cevizin olgunlaştığı eylül ayı ortalarına doğru hasat dönemi başladığında, hummalı bir çalışma içerisine giren Oğuzlar halkı, hasat sonuna doğru İlçede düzenlenen  ceviz festivali ile yorgunluğunu üzerinden atmaktadır.
         
            1995 yılından itibaren düzenlenmekte olan bu festival, üç gün sürmekte olup, eylül ayı sonunda hafta sonu faaliyeti şeklinde organize edilmektedir. Birinci günü olan, Cuma gününde çeşitli yarışmalar düzenlenmekte, birlik ve beraberliğin sağlanmasında  önemli yere sahip  eğlenceler tertip edilmektedir.
         
            Festivalin ikinci gününde karakucak güreşleri başlar . İkinci günün akşamında ise, halka açık müzik eğlence organizasyonları yer almaktadır. Aynı gün üreticilerin üretmiş oldukları cevizleri ve yapılan ceviz aşıları arasında dereceye girenlere ödülleri takdim edilir. Memleketimizin dört bir köşesinden gelen misafirlere yarışmalara katılan üreticiler tarafından ceviz ve cevizden yapılan çeşitli tatlılar, yemekler ikram edilir.
         
            Festivalin üçüncü günü olan Pazar günü ise, Ağalık güreşleri başlar. Ağa adayları içerisinden Festival Ağası seçilir. Ata sporumuz olan güreş etkinliklerinin en heyecanlı müsabakalarının  yaşandığı gün Baş Pehlivanlık müsabakalarından sonra ödül töreni ile festival sona erer.

Kaynak: http://www.oguzlar.gov.tr/default_B1.aspx?content=240 (02.05.2014)
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.