Çankırı Ilgaz Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Çankırı Ilgaz Tarihi ve Turistik Yerleri


Ilgaz Dağları, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağ kütlesidir.  Kastamonu-Çankırı yolunun 1.775 m’lik bir geçitle aştığı Ilgaz Dağı, doğu-kuzeydoğu, batı-kuzey batı doğrultusunda 50 km uzunluğunda oval bir kütle oluşturur. En yüksek zirvesi Büyükhacat tepesi 2587 m, ikinci zirvesi Küçükhacat tepesi ise 2546 m yüksekliktedir. Ilgaz Dağı, zengin bitki örtüsünün meydana getirdiği eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. Ankara-Çankırı-Kastamonu Devlet Karayolu ile Ankara’ya 200 km, Ilgaz ilçe merkezine ise 25 km uzaklıktadır. Milli Park arazi yapısı ve bitki örtüsü genellikle serpantinler, şistler ve volkanik kayaçlardan oluşur. Dağ oluşum hareketleri yönünden ilginç örnekler bulunmaktadır. Yöre değişik karakterde vadiler, sırtlar ve doruklardan oluşur. Üstün değerde peyzaj güzellikleri sunan jeomorfolojik bir yapıya sahiptir. Ilgaz Dağları eteklerinden doruklarına doğru değişen, eşsiz güzellikte sarıçam, karaçam ve köknarın hakim olduğu ağaç türleri ile kaplı sık orman yapısına sahiptir. Bu orman yapısı ve saha, zengin bir orman altı bitki topluluğu ile desteklenmektedir. Bu bitki topluluğu içerisinde özellikle orkidelere çok sık rastlanmaktadır.  Ilgaz Dağı şairlere ilham vermiş hakkında yüzlerce şiir yazılmıştır. Belki de Türkiye’de başka hiçbir dağ için bu kadar şiir yazılmamıştır. Çankırı’nın yetiştirdiği müstesna şahsiyetlerden olan Sadık ÇAKIRSİPAHİOĞLU 2006 yılında sadece Ilgaz ile ilgili elli şiir derlemesinin bulunduğu “Ilgaz Şiirleri Antolojisi” kitabını çıkarmıştır.

Kadınçayırı (Yıldıztepe)
Çankırı İli Ilgaz İlçesi sınırları içerisinde Kadınçayırı mevkiinde bulunan Yıldıztepe turizmde on iki aya hitap edecek bir potansiyele sahiptir. Yıldıztepe’nin Ilgaz ilçe merkezine uzaklığı 13 Km, Çankırı’ya ise 70 km’dir. Çankırı Valiliğince yapılan talep Bakanlıklar düzeyinde incelenmiş ve anılan alan (3.108 Ha.) Bakanlar Kurulu Kararıyla önce Turizm Merkezi’ne, sonra da bir üst statü olan Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’ne dönüştürülmüştür.

Alan; dağcılık, doğa sporları, kamp eğitimi ve diğer spor dalları için de çok uygun özellikler göstermekle birlikte alanla ilgili asıl beklenti kış sporlarında yoğunlaşmaktadır.

Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından da tescil edilen Çankırı-Ilgaz-Kadınçayırı Yıldıztepe Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi’nde telesiyej tesislerinin kurulması ve konaklama tesislerinin bir an önce faaliyete geçmesi yoksul bölge insanının istihdam sorununun bir an önce çözüme kavuşması ve alandan beklenen ekonomik getirinin bir an önce gerçekleşmesine önemli katkı sağlayacaktır. Kullanımda olan 3 baby-lift haricinde, birliğimiz tarafından ihale edilen Yıldıztepe Telesiyej tesisi 1564 metreuzunluğunda olup, 1200 Kişi/Saat taşıma kapasitesine sahiptir. Burada hazırlanan 2500 ve 4500 metrelik pistlerin  hizmete açılması için çalışmalar sürdürülmektedir.

Kırkpınar Yaylası
Kırkpınar Yaylası,  Ilgaz merkezden 22 Kmuzaklıkta, denizden 1800 metreyükseklikte bir yayla (gölü) olup adını, alandaki göleti besleyen kırk pınardan almıştır. Ilgaz sıradağlarının uzantısı olan 2404 metrelik Emir Gazi Tepesi’nin yamaçlarında bulunan yayla, Ilgaz Dağlarının kendine özgü florasının eşsiz örnekleri ile doludur. Çiğdem, düğün çiçeği, yabani lale, unutma beni, sarı orkide, çuha, sahlep, orman gülü yaylada rastlayabileceğiniz yüzlerce çiçekten sadece bir kaçıdır. Yayla ve civarının faunası içinde ise yaban ördeği (angut), kuyruksallayan, karatavuk, maviağaçkakan, alakarga ve apollon kelebeğini sayabiliriz.

Baharın gelmesi ile birlikte eriyen karların altından filizlenen çeşit çeşit çiçekler yaylayı bir çiçek denizine çevirir. Yaylaya her çıktığınızda başka bir renkte çiçeğin hâkim olduğunu görürsünüz. Şansınız yaver giderse yayla evlerinde tereyağının yapılışını izleyebilir, köy ekmeği, taze tereyağı ve yayık ayranından oluşan bir yayla ziyafetine konuk olabilirsiniz.
Yer yer 2000 metreyi geçen yürüyüş parkurları boyunca; eşsiz panoramik görüntüler, çam ve çiçek kokuları ile yoğrulmuş temiz dağ havası, soğuk pınar suları ve doğanın sizlere sunduğu kanlıca mantarı, ahududu, dağ çileği ve böğürtlenden oluşan zengin açık büfe mönüsü sizlere eşlik edecektir.

Osman Gölü


Osman Gölü ilçe merkezinden Çatak Köyü’ne doğru gidilen yol güzergâhının sol tarafında olup, bu gölün ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 25 km’dir. Buraya aynı zamanda Kayı ve İkikavak Köyleri ile Yeşildumlupınar Beldesi’nden de gidilebilmektedir.  Osman Gölü; Ilgaz, Kurşunlu ve Bayramören ilçelerinin ortak olarak kullandığı bir yayla olup, ismini yaylanın güneybatısında yer alan Osman Gölü’nden almaktadır.

Osman Gölü özellikle kamp ve doğa yürüyüşü yapmak isteyen veya fotoğraf çekmek isteyen kişiler için eşsiz güzellikler sunmaktadır.

Trekking ve Dağcılık


İlçemiz sınırları içinde olabildiğince fazla trekking rotaları mevcut olup bu alanlardan en çok kullanılanlar şunlardır:

1.      Derbent Şehitliği – Çömert Parkuru: Şehitlikten güneye doğru Cömert Köyü istikametine yaklaşık 7 km.lik orman içi bir güzergah olup bu parkur için uygun başlangıç noktası Derbent Otel’in önündeki şehitliktir.
Yürüyüşü seven her yaş grubu için uygun bir rotadır.

2.      Kırkpınar Göleti – Emir Gazi Tepesi: Gidiş dönüş 6.5 –7 km.lik bir parkur olan güzergahta1800 m. rakımdan başlanarak2404 m.ye çıkılmaktadır. Normal hava şartlarında 3-4 saat kadar sürmektedir.
Kırkpınar Yaylasının sırtını yasladığı Emir Gazi Tepesi Çankırı ile Kastamonu arasındaki sınırı çizmekte olup zirvesi hem Çankırı tarafı hem de Kastamonu tarafı için mükemmel manzaralar sunmaktadır. Çıkış ortalama olarak 2 – 2.5, iniş ise 1 – 1.5 saat sürmektedir.

Gençler ve kendini genç hisseden orta yaş grubu için uygun bir rotadır.

3.      Kadınçayırı Yıldıztepe – Saraycık Yaylası Rotası: Bu rota9 km civarında olup ortalama % 10’luk bir eğime sahiptir. Bu özelliği ile her yaş grubuna hitap eden ve gezenlere görsel anlamda ormandaki tüm güzellikleri sunan bir parkurdur. Saraycık Yaylasındaki küçük göletler görülmeye değerdir. İdeal çıkış zamanı Mayıs ayının sonları olmakla birlikte bahar ve yaz aylarının tamamında tercih edilebilir.
4.      Kadınçayırı-Saklıyurt-Süt Gölleri Rotası: Bu rota yaklaşık12 km civarında olup, Kadınçayırı’ndan Dikenlipınar tepesine ulaşan orman yolu kuzeye doğru takip edildiğinde Saklıyurt mevkiine ulaştırır. Saklıyurt’un devamında dere boyu takip edilerek orman örtüsünün bittiği yerde birden karşınıza çıkan büyükçe alan Süt Gölleri Mevkiidir. Haziran ayının başı çıkış için en ideal zamanıdır. Kış hariç yılın dokuz ayında kullanılabilir.
5.      Tepelice-Karakaya Rotası: Bu rota Tepelice Yaylasından başlayıp, orman gözetleme kulesine oradan da Karakaya’ya kadar devam etmektedir. Karakaya’dan güneşin batışını seyretmek görülmeye değerdir. Bu rotayla aynı zamanda Serçeler Yaylası’na ve Danişment Gölü’ne de gidilebilmektedir.

Tepelice


Tepelice ilçe merkezinden Çatak Köyüne doğru gidilen yol güzergâhının sağ tarafında olup, buranın ilçe merkezine uzaklığı yaklaşık 25 km’dir. Burası özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde vatandaşların piknik yapmak üzere gittikleri bir yerdir. Orman içerisinde bulunan açıklık alanlarda açan çiçekler ve yeşilin her tonu bölgeye ayrı bir güzellik katmaktadır.

Kaynak: www.ilgaz.gov.tr
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.