Çanakkale Eceabat Tarihçesi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Çanakkale Eceabat Tarihçesi

 İlçe M.Ö. 2000 Yıllarında Fenikeliler tarafından kurulmuştur. İlçenin İlk yerleşim yeri bu günkü İlçe merkezinin 1 Km güneyinde bulunan Çam burnudur. Daha sonra yöreye Traklar yerleşmiştir. Midilli ve Foça’dan gelen halk bu yörede koloniler kurmuştur. 12 Antik şehir bulunmaktadır.

        Akbaş ve Eski hisarlık arasında yerleşim merkezi olan Eceabat önemli bir Liman şehridir. M.Ö. 465 yılında Trakya ile birlikte Eceabat’a Atina’ya bağlanmıştır. Hıristiyanlık döneminde Piskoposluk Merkezidir. Bir süre sonra Katalonyalıların egemenliğine girmiştir. Bunun üzerine Bizanslılarla savaşa giren Katolonyalılar zor durumda kalınca Türkmen beyleri olan Melih İshak ve Halil Ece Bey ‘ den yardım istemişlerdir. Boğazı geçerek katalonyalılara yardımda yer alan Melih İshak ve Halil Ece Bey’in 1311 yılında Bizanslılarla giriştikleri savaşta Halil Ece bey şehit düşmüştür.

        Eceabat İlçesine İsmini veren Ece Bey (Yakup Ece) 1356 Yılında Orhan Gazinin oğlu Süleyman Paşa ile birlikte Rumeli ye geçen Osmanlı Komutanlarındandır. Ece Bey bu yörenin fethinde Kumandan olarak vazife görmüştür.

        1884 Yılında Edirne İline bağlı bir bucak iken 1892 Yılında İlçe haline getirilerek Belediye Teşkilatı kurulmuştur. 1915 Çanakkale Savaşları sırasında İlçe Merkezi Yalova Köyüne, daha sonra Kilitbahir Köyüne nakledilmiş ise de bir yıl sonra tekrar Eceabat’ta getirilmiştir. Milli Harp tarihimiz de önem arz eden 1. Dünya Savaşının kaderinin değiştirildiği 1915 Çanakkale Kara Savaşları Eceabat İlçesinde cereyan etmiştir.  Kazandığımız Çanakkale zaferinde 253.000 Askerimiz burada şehit olarak Türk Ordusunun cesaret ve kahramanlığı tarih sayfalarına bir kez daha altın harflerle yazdırmıştır.

        1923 Yılına kadar Merkezi Çanakkale olan Biga Mutasarrıflığına bağlı iken bu tarihten sonra Gelibolu Valiliğine bağlanmıştır. 1926 yılında Gelibolu’nun İlçe haline getirilmesi ile her ikisi birden Çanakkale Valiliğine bağlanmıştır.

Kaynak: http://www.eceabat.gov.tr/default_B0.aspx?content=193
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.