Bursa Karacabey Tarihi veTuristik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Bursa Karacabey Tarihi veTuristik Yerleri

KARACABEY ÖZEL KUŞ CENNETİ

Bölgede doğa tutkusu ve çevreci kişiliğiyle ün yapan Mustafa Bilgiç tarafından kurulmuştur. Uluabat Köyü ile Gölkıyı Köyü arasında olup, Seyran Köyü sınırları içerisindedir. Uluabat Gölü’nün kıyısındaki Kuş Cenneti’nde Mustafa Bilgiç’in mücadeleci ve özel gayretleriyle oluşturulan doğa harikasında beyaz ve renkli tavus kuşları ziyaretçileri sıcak ilgiyle karşılamaktadır. Çok sayıda kuş ve kümes hayvanlarının üremesinin sağlandığı tesiste ziyaretçilerin dinlenmesine ve yemek ihtiyaçlarının karşılanmasına imkan verecek hizmetler sunulmaktadır. Çocuklar için oyun parkının da bulunduğu Kuş Cenneti, Bursa-İzmir karayolu üzerinde mola verilecek güzel bir doğal değerdir

KARACABEY YENİKÖY TATİL BELDESİ

Marmara Denizi’nin güneyinde Susurluk Irmağı’nın denize döküldüğü Kocaçay Deltası yakınında ve Bayramdere Köyü sınırları içerisindedir. Karacabey’in 30 km. kuzeyindeki bir doğa harikasıdır. Bebek kokan ıhlamur ormanları ve denizden gelen temiz havanın birleştiği “çift kat” oksijen deposu oluşuyla, birçok hastalığa şifa veren bir doğal hastane konumundadır.

Özellikle, Karacabey Belediye Başkanı Ergün Koç döneminde alt ve üst yapı yatırımlarıyla şehirleşme grafiğini yükselten beldede kış aylarındaki 3 bin kişilik nüfus yaz aylarında 20 bine ulaşmaktadır. Yeniköy’ün bitişiğindeki Malkara Mevkii ise Kurşunlu Köyü hudutlarında olup, Yeniköy ile birlikte “mücavir saha statüsünde” Karacabey Belediyesi’nden hizmet almaktadırlar.

Yeniköy’ün imar durumunda son yıllarda revizyona gidilmiş; Marmara Denizi’nin ve kumsalın güzelliği ortaya çıkarılmıştır. Yürüyüş yolları, çocuk parkları, spor sahaları, piknik düzenlemesi, kanalizasyon ve içme suyu hizmetleri ile Bursa’nın gözde mekânlarından biri haline gelmiştir.

Yapılan son çalışmalarla, Yeniköy, Malkara, Kocaçay Deltası ile bölgedeki lagün gölleri ve longoz ormanlarının turizm amaçlı yatırım ve hizmetlerini geliştirecek projelere hız verilmiştir. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaçay Deltası ile Uluabat Gölü arasındaki nehir turizmi projesi başta olmak üzere, lagün göllerini tanıtmayı hedefleyen ve doğayı korumaya yönelik projeler bunlardan bazılarıdır.

Sonuç olarak, YEŞİL BURSA’NIN yeşilini ve mavisini havası, toprağı suyuyla koruyacak projelerin çoğu Karacabey ve onu çevreleyen sulak alanları kapsamaktadır. Bu bölgede korunacak her doğal değer, Bursa’nın değerine değer katacak ve KAZANAN BURSA OLACAKTIR.

İMARET (DAYI KARACA BEY) CAMİİ

Babası 2. Sultan Murat Han’dan sonra Fatih Sultan Mehmet’e de başarılı askeri hizmetler sunan ve İstanbul’un fethedilmesinde büyük katkısı bulunan Rumeli Beylerbeyi Dayı Karaca Bey, ilçe merkezinde kendi yaptırdığı camiinin avlusundaki mezarına defnedilmiştir. (1457)

Osmanlı ordusuna verdiği savaş taktikleri ile zaferlerle dolu bir ömür geçiren ve Rumeli Beylerbeyi olarak, Varna ve 2. Kosova Savaşları’nın kazanılmasında öne çıkan Dayı Karaca Bey, Osmanlı’yı yıldıran Haçlı Orduları Komutanı Macar Jan Hunyad’a (Hünyadi Yanoş) savaş meydanlarını dar getirerek, onu ölüm yolculuğuna gönderen bir komutan olarak tarihteki yerini aldı.

Dayı Karaca Bey’in, sağlığında inşaatını başlattığı ve Osmanlı döneminde içerisinde yoksullar için hizmet veren imaret bölümünün bulunması nedeniyle ilçe halkı arasında “İmaret Camii” adıyla bilinen bu eserinde her gün çok sayıda mümin ibadet etmekten büyük mutluluk duymaktadır. 1457 yılında inşaatı tamamlanan bu değerli yapı, depremler ve Kurtuluş Savaşı yıllarındaki Karacabey yangını nedeniyle çok zarar görmüştür. Tarihi cami, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 1968-1980 yılları arasında restore edilerek yeniden halkın ibadetine sunulmuştur. Cami avlusunda Dayı Karaca Bey’in mezarı ve eşi Bülbül Hatun ile kayınbiraderi Ahmet Bey’in türbeleri bulunmaktadır.

ISSIZ HAN

Bursa-İzmir yolu üzerinde Karacabey’in Gölkıyı ve Uluabat köyleri arasında olup, Uluabat Gölü kıyısında yer alan bir handır. Osmanlı Sultanı Yıldırım Bayezıt döneminden kalmadır. Geçtiğimiz yıl restore edilen eserin kapı üstündeki kitabesinde hayırlı işler ve Allah rızası için 1396 yılında inşa edildiği belirtilmektedir. İstanbul-Susurluk Irmağı-Uluabat Gölü güzergahında tarihte nehir taşımacılığının dinlenme ve konaklama üslerinden biri olarak vatandaşlara ücretsiz hizmet veren Issız Han, Osmanlı döneminin güzel bir kervansaray örneğidir.

KÜMBETLİ CAMİİ

Karacabey’in en eski tarihi eseridir. Adını yapının üzerindeki yarımküre biçimli tepe kısmından aldığı söylenir. M.Ö. 200 yıllarında önce Yahudilere havra olarak ibadete açılan bina, sonrasında Hristiyanlara kilise ve son olarak Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed ümmetine cami olarak hizmet vermenin onurunu taşımaktadır. Sekiz kollu şamdan ve Hz. Davut yıldızının izlerini taşıyan yapı, dikdörtgen plana sahiptir.


Yaklaşık 2200 yıllık tarihi eser günümüzde ilçenin Hamidiye Mahallesi’nde Müslümanların ibadetine kapılarını açmaktadır.

LONGOZ (SUBASAR-BATAKLIK) ORMANLARI

Susurluk Irmağı’nın Marmara Denizi’ne döküldüğü delta bölgesi Karacabeyliler tarafından “Boğaz” veya “Kocaçay Deresi” adıyla anılmaktadır. Burada Poyraz, Dalyan ve Arapçiftliği isimli üç adet lagün gölleriyle göçmen kuşların Güney Marmara’daki konaklama merkezlerinden “Longoz (Subasar-Bataklık) Ormanları” yer almaktadır.

Tatlı su ve deniz balıkların yaşayabildiği lagün gölleri yaklaşık 20 yıl öncesine kadar Meksika’dan Türkiye’ye göç eden yılan balıklarının üreme merkezi durumundaydı. Başta Nilüfer Çayı olmak üzere Susurluk Irmağı’nda bu süre içerisinde yaşanan aşırı kirlilik ve kimyasal atıklar nedeniyle lagün gölleri ve Kocaçay Deltası’nda ekolojik sistem önemli ölçüde tahribata uğramıştır. Longoz ormanlarının bitişiğindeki Kocaçay Deltası “Korunacak Sulak Alan” statüsüne alınmış, ancak nehrin deltasındaki aşırı kirlilik sudaki oksijeni de yok ettiğinden halen burada canlıların üremesi ve barınması özlenen düzeye ulaşamamıştır. Bölgenin Ramsar Sözleşmesi’ne alınması için çaba harcanmaktadır.

Çok sayıda canlı türünün gözlendiği longoz ormanları ilçenin Boğaz Köyü ile Bayramdere (Yeniköy) arasındadır. Karacabey, Türkiye coğrafyasında sulak alanları, ırmakları ve verimli topraklarıyla ön plana çıkarken, günümüzde bunları koruma şemsiyesi altına alacak projeler üretilmeye başlanmıştır. Longoz ormanları ile çevresindeki lagün göllerinin sürdürülebilir turizm doğrultusunda Karacabey’in ve ülkenin gelecek nesillerine tüm değerleri ve güzellikleriyle doğal miras olarak kalması hazırlanan projelerin asıl amacıdır. Projeler hayata geçirildiği takdirde, longoz ormanları ile söz konusu doğal zenginlik bölgesi “Koruma öncelikli orman” ve “Milli Park” haline getirilecektir.

Ovakorusu Ayı Barınağı

Merkezi İngiltere’de bulunan Dünya Hayvanları Koruma Derneği’nin (SPA) maddi desteği ve Çevre ve Orman Bakanlığı ile Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nin iş birliği sayesinde “dansçı ayıları” korumak amacıyla Karacabey’in Yeniköy beldesinde ve Ova Korusu Mevkii’nde “doğal barınak” statüsünde kurulmuştur. SPA’nın desteğini çekmesinin ardından projenin finansmanını Çevre ve Orman Bakanlığı ile İkinci Şans Vahşi Hayvanları Koruma Derneği üstlenmiştir. İtalya ve Yunanistan’da uygulanan aynı özellikteki projeler arasında Ova Korusu Ayı Barınağı doğal ortamı ile ön plana çıkmaktadır. 1993 yılından günümüze kadar sürdürülen rehabilitasyon projesi çerçevesinde ilk anda 16 ayının yer aldığı barınakta halen 66 ayı Ova Korusu’nda doğal yaşamını sürdürmektedir. Sokaklarda oynatılarak büyük eziyet çektirilen dansı ayıların korunması için Ova Korusu bir özgürlük merkezidir.

HÜDAVENDİGAR 1. MURAT (ULU) CAMİİ

Osmanlı Sultanı 1. Murat Hüdavendigar zamanında Bursa’da inşa edilen eserler arasında olup, şehrin “Eski Karacabey” olarak adlandırılan bölümünde yer almaktadır. Depremler ve Kurtuluş Savaşı yıllarındaki Karacabey Yangını’nda büyük hasar gören eser, her onarımdan sonra mimari özelliğinden bazılarını kaybetmiştir. Halen kubbesi bulunmayan tarihi yapı çatılı bir modeldir. Altıgen kaide üzerindeki minaresi onaltıgendir ve tek şerefelidir. Değerli eserin orijinal şekline dönüştürülmesi amacıyla hazırlanan yeni onarım ve restore projesinin yakında uygulamaya geçmesi beklenmektedir.

Tüm Bilgiler http://www.karacabey.bel.tr/ sitesinden derlenmiştir. Daha fazla bilgi ve gösel için ziyaret ediniz.

Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.