Bursa İnegöl Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Bursa İnegöl Tarihi ve Turistik Yerleri

İNEGÖL TARİHİ

Bilinen en eski adıyla Roma Dönemi: Angelecoma,
İnegöl ün tarihi, 1847 ve 1942 yıllarında yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bulgulara göre M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır.
5000 yıllık geçmişe sahip İnegöl”de sırasıyla Hititler, Britanyalılar, Lidyalılar, Persler, Makedonyalılar hüküm sürmüşlerdir.

Osmanlı Dönemi
Osman Bey”in yakın dostu ve komutanlarından biri olan Turgut Alp İnegölün fethini gerçekleştirdi.(1299-1300)
Kaynaklarda İnegöl isminin değişik şekillerde yazımına rastlanmaktadır: Aynagöl, Ezinegöl,
Osmanlı sarayının meşhur içeceği Çitli maden suyu,
Kaplıcaların efsanesi; Oylat kaplıcası
Osmanlı Gemilerine malzeme üreten kereste imalathaneleri denince İnegöl akla gelirmiş.
İnegöl Belediyesi 1870 yılında kurulmuştur.

OSMANLI ESERLERİ

İshakpaşa Camii ve Külliyesi: 15 yy. Osmanlı Türk mimarisinin günümüze kadar gelen örnekleri arasında önemli bir yere sahiptir
Yıldırım Beyazıt Camii: 1398-1402 yılları arasında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılmıştır.
Beylik Hanı: 1721 yılında Cafer paşa tarafından yaptırılmıştır.
Kapalı Çarşı:  II. Abdülhamit döneminde
Kasım Efendi Camii, Hançerli Fatma Sultan Camii, Karacabey Kervansarayı gibi tarihi yapılarda bulunmaktadır

İnegöl ün Düşman İşgalinden Kurtuluşu: 06 Eylül 1922
İnegölü Düşmandan kurtaran Komutan: 3.Kolordu Komutanı Şükrü Naili Gökberk Paşa

TURİZM

OYLAT KAPLICALARI:
oylat kaplıcaları

Oylat kaplıcaları, BURSA Eskişehir karayolu üzerinde Domaniç sapağından girilerek ulaşılır. Kaplıcanın suları radyoaktif sıcak sular gurubuna dâhildir. Sıcaklığı 40,5 dereceyi bulan suyun Kısırlık, Romatizma, İdrar yolları ve çocuk felcine iyi geldiği biliniyor. Oylatın girişindeki halk arasında sivri kaya olarak adlandırılan oluşum da, görülmesi gereken yerlerden olup eski bir fay hattıdır.

OYLAT MAĞARASI:

İlçe turizminin diğer önemli parçası yine hemen oylat kaplıcalarının 2 km. altında bulunan Oylat Mağarasıdır.(Bursa mağarası diye de bilinir.) Bu mağara 665 metre uzunluğu ile Türkiye'nin 3. büyük mağarasıdır. Mağarada bol miktarda sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları bulunur. Bursa mağarası adını, halk arasında bu mağaranın Bursa ya giden gizli bir yol olduğu inanışından alır.

İshakpaşa Camii ve Külliyesi, Yıldırım Beyazıt Camii, Beylik Hanı, Kapalı Çarşı, Kasım Efendi Camii, Hançerli Fatma Sultan Camii, Karacabey Kervansarayı gibi tarihi yapılarda bulunmaktadır
İNEGÖL’ÜN PARKLARI: Kültür park, Botanik Park, Kuğulu Park, Kavaklar altı Parkı, İshakpaşa Parkı, Belediye Sedir Cafe Parkı,

KENT MÜZESİ

İlçe halkının gönüllü katılımıyla sağlanan obje bağışları ve yerel yönetimin değerli katkıları ile Türkiye'de bir ilçede açılan ilk kent müzesidir. Tarihi belediye binası orijinal restorasyonu yapılarak müzeye tahsis edilmiştir. Erken dönem Osmanlı tarihinin en özgün külliyelerinden Sadrazam İshak Paşa külliyesinin karşısında yer alması, tarihi Çınarlaraltı bahçesinin manzarasını bütünlemesi ile görülmeye değer bir kültür merkezi haline gelmiştir.

Yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan İnegöl Kent Müzesi: Türkiye’nin ilk ilçe kent müzesiTarihi Türk Evleri

İlçemizde bulunan tarihi Türk Evleri çoğunlukla 19. yüzyıla aittir. İçlerinde tarihi 18. yüzyıla dayanan evler de bulunmaktadır. Günümüze kadar ulaşan bu evlerden ancak 250 kadarı ayakta kalabilmiştir.

İnegöl Mehter: İnegöl Mehteri Türkiye’nin ilk sivil mehteri olma özelliğine sahiptir. İlçemizde Mehter Takımı 1959 yılında dönemin Belediye Başkanı Kemal Özkan tarafından belediye bünyesinde kurulmuştur. Daha sonraki Belediye Başkanı Ahmet Akyollu’nun girişimleriyle üyeleri yine belediye personelinden oluşan İnegöl mehteri dernek statüsüne dönüştürülmüştür.İnegöl Köftesi

İnegöl Köftesi Bulgaristan göçmeni olan besler ailesine dayanmaktadır. Filibe’nin Pazarcık ilçesinde aile mesleği olarak köftecilik yapan ve burada “Köfteciler” diye anılan ailenin oğlu İbrahim Besler İnegöl’e göç ettikten sonra İnegöl’de de aile mesleğini sürdürmeye devam etmiştir. İbrahim Besler’in yetiştirdiği ustalar tarafından ilçemizde yapılmaya başlayan köfte zamanla İnegöl Köftesi adını almıştır.İnegöl Ticaret ve sanayi Odasının girişimleriyle Türk Patent Enstitüsünden patent alınması sayesinde, İnegöl köftesi Resmi Gazete’ye de girerek tescilli bir marka olmuştur. İnegöl Köftesine lezzetini veren İnegöl ve çevresinde yetişen dana ve kuzu ve koyun etlerinin özel olarak karıştırılmasından kaynaklanmaktadır.

Malzemesi:

1 Kilo orta yağlı dana bifteği, 250 gr. Orta yağlı kuzu ya da koyun eti
15 gr. Karbonat, 15 gr. tuz, 2 adet soğan, Az miktarda ekmek içi.
-Etler karıştırılarak bir kez kıyma makinesinden geçirilir.
-Tuz ve karbonat eklenerek et yumuşayıncaya kadar yavaşça karıştırılır.
-Bu şekilde hazırlanan köfte eti buzdolabında 24 saat dinlenmeye bırakılır.
-Buzdolabından çıkarıldıktan sonra köfte şekli verilerek kömür ateşiyle hazırlanmış mangalda pişirilen İnegöl Köftesi Kıyılmış soğan, domates ve sivri biber veya piyaz eşliğinde servis yapılır.

Kaynak: http://www.inegol.bel.tr/inegol/inegoltarihi
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.