Burdur Yeşilova Tarihçesi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Burdur Yeşilova Tarihçesi

Burdur’un eski yerlesim yerlerinden biridir. Ilçe sinirlari içindeki Dereköy ve Gençali’de yapilan yüzey arastirmalarinda Kalkolitik Dönemin (I.Ö.5000) çanak-çömlekleri elde edilmistir. 15. yüzyilda Osmanli egemenligine katilan Yesilova, o dönemde Eski Erle adiyla bucak merkezi durumundadir. Cumhuriyetten sonra, 1936’da adi degistirilerek Burdur’a bagli bir Ilçe durumuna getirilmistir.
Yesilova Ilçesi ve etrafindaki bölge Malazgirt savasindan sonra 1093 tarihinde Türklerin eline geçmistir.O tarihlerde Bizanslilar ile bu bölgede yasayan Türkmenler arasinda bazi çatismalar oldu ise de, 1190 tarihinde Alman Imparatoru Frederik Barbaros haçli ordusunun basinda buraya kadar gelmistir. Frederik Barbaros’un gelisinden istifade eden ve kendisine Bizans veliahtisüsü veren Aleksi topladigi askerlerle Türk hududuna tecavüz etmis, bir taraftan Dinar’a diger taraftan Gölhisar’a cepheden de bugünkü Harmanli (Navlu) bogazina kadar sokulmustur.
Konya Sultani tarafindan gönderilen Osman Bey ve Hüsamettin Bey adlarindaki iki serdar Aleksi’yi her iki yönden sikistirmislardir. Osman Bey, Harmanli (Navlu) bogazinda düsman askerlerini sikistirmis, Gençali, Karaatli, Gökçe ismindeki Çeribaslari siddetli hücumlarla düsmana bu bölgede kuvvetli bir satir atmislardir. Muharebenin en çetin geçtigi yer Köpekbeli civari olmustur. Köpekbeli savasinda agir yaralanan Osman Bey’in manevi evladi Abdi Bey Salda gölünün Eseler daginin kuzeydogu sirtlarinda bugünkü Sultan Pinari nami ile anilan yerde revirde tedaviye alinmistir.


Bu sirada Abdi Bey’in büyük cesaretini taltif etmek üzere kendileri ile esasen sihri karabeti bulunan bu genç kumandana Sultanlik payesi gelmistir. Bu yöreye Sultan payesinin verildigi yer olarak Sultan Pinari ismi ve bu civarda kurulan köylere de Gençali, Karaatli ve Gökçe isimleri verilmistir. Düsmana büyük ölçüde satir atildigi için bu bölgeye Satirlar denmistir. Bu tarihten itibaren yani 1207 tarihinden sonra zamanimiza kadar bölgede kayda deger tarihi olaylar vuku bulmamistir.09.Haziran.1936 yilinda 3012 sayili Kanunla ilçe olan YESILOVA, genellikle ASIKARAAGAÇ’a baglanmis ve nahiye olarak YAVICE ismi ile anilmistir. ERLE bu mintikanin ismidir. Nahiye merkezi bir zaman Kayadibi ve bir zaman Beylerli kaza ve nahiye merkezi olmustur. 1867’den sonra SATIRLAR köyü merkez seçilmistir.
1288 tarihli Salnameye göre SATIRLAR köyü 33 haneli ve 120 nüfuslu idi. 1305 tarihli Salnamede de; ERLE nahiyesinde 148 misafirhane. 18 un degirmeni, 6 dükkan, 1 han, 1 lokanta, 26 cami, 19 sibyan mektebi, 8 tekke, 3 türbe, 38 çesme ve 26 çamasirhane oldugu kaydedilir. Ayni zamanda “EYYÜCE KILIM” dokunurdu denilmektedir. Birde Gümüs gölü denen bir gölden bahsedilmektedir ki Cuinet’e göre 300 ton salnameye göre 110 ton tuz elde edildigi bildirilen bu gölün simdiki Aci göl (Dereköy) olabilecegi tahmin edilmektedir.
1936 yilinda Yesilova adi ile Burdur’a baglanan ERLE nahiyesinin bazi köyleri zaman içerisinde Denizli iline ve bazi köyleri de Burdur iline verilmistir.Acipayam (GARBIKARAAGAÇ - ASIKARAAGAÇ ) kazasina bagli iken 1936 yilinda kaza olarak teskilatlanan Yesilova’nin halen 36 adet köyü ve 2 adet beldesi bulunmaktadir. 1988 yilinda Karamanli bucaginin ilçe olmasi nedeni ile Mürseller ve Bademli köyleri Karamanli Ilçesine baglanmistir. Ilimizin ikinci büyük gölü Salda, Ilçemiz sinirlari içerisinde yer almaktadir.

COGRAFI KONUM:

Yesilova, Güneybati Anadolu’da Göller bölgesinde olup, Burdur Ili merkezinin batisina düsmektedir. Ilçe dogusunda Burdur Ili, batisinda Acipayam Ilçesi, güneyinde Karamanli Ilçesi, kuzeyinde ise Denizli Ili Çardak Ilçesi ve Afyon Ili Basmakçi Ilçesi ile çevrilidir. Yüzölçümü 1351 km2’dir. Yesilova Ilçesi Ege ve Akdeniz Bölgeleri arasinda bir alan olup, 37 - 38 kuzey enlemi, 29 – 30 dogu boylami daireleri arasinda olup, rakimi 1200 metredir. Ilçe Göller Bölgesinin karakteristik özelliklerini tasimaktadir.

Yesilova Ilçesi Burdur Iline 60 km, Denizli Iline 94 km ve Antalya Iline 160 km mesafe uzakliktadir.

Kaynak: http://www.yesilova.gov.tr/default_b0.aspx?content=48
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.