Burdur Ağlasunda Turizm ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Burdur Ağlasunda Turizm

BELDE TURİZMİ

Sagalassos antik kenti; Burdur ilinin Ağlasun ilçesi sınırlarında, ilçeye 7 km uzaklıkta, Batı Toros dağlarının kollarından biri olan Akdağ üzerinde, 1450-1700 m yükseklikte yer alır. Sagalassos’taki ilk yerleşim izleri MÖ 3000’e dayanır. Sagalassos’un tarih sahnesine çıkışı, MÖ 334’te Büyük İskender’in kenti kendi topraklarına katmak istemesiyle gerçekleşir. Yapılan savaşın ardından kent daha fazla dayanamaz ve İskender’in hakimiyeti altına girer. Helenistik dönem boyunca (MÖ 333-25) Pisidia bölgesinin en önemli ikinci kenti olan Sagalassos, MÖ 25’te Roma İmparatorluğunun egemenliği altına girer. Kent MS 6.ve 7. yüzyıllarda iki önemli deprem yaşar. Bu depremler sonucunda kentte büyük hasar meydana gelir; hatta su kaynakları kapanır. Kentin üzeri erozyon sonucu toprakla örtülür ve halk kenti terk etmek zorunda kalır. Sagalassos 18.yüzyılda Fransız gezgin Paul Lucas tarafından fark edilene kadar derin bir uykuya dalar.

Kent, 1824’te İngiliz papaz Francis Arundell tarafından gerçek anlamda tespit edilir. Arundell, kentin Batı Torosların en önemli antik kentlerinden Sagalassos olduğuna işaret eder. 1980’lerde İngiliz araştırmacılar, Stephen Mitchell önderliğinde bölgeye giderler. 1986 yılındaki araştırmalara katılan Belçikalı arkeolog Marc Waelkens ise Sagalassos’u yüzlerce yıllık uykusundan uyandıran bilim insanı olur.

Prof. Dr. Marc Waelkens, İngiliz Prof. Dr. Stefan Mitchell’le birlikte Sagalassos’a yüzey araştırmasına geldiğinde, hayalindeki kazı yerini bulduğuna karar verip gerekli izinleri alır. Bağlı bulunduğu Belçika-Leuven Katolik Üniversitesi kendisine gereken maddi ve teknik desteği sağlar. Böylece 1990 yılında Sagalassos antik kenti kazıları üniversite adına başlar. Birçok ülkeden değişik mesleklerden uzmanları içeren bilimsel bir heyet, on yıl içinde Sagalassos antik kentinin büyük bölümünü ortaya çıkarıp bazı yapıları ayağa kaldırmayı başarır. Kazılar sırasında, Dor Tapınağı (MÖ 1. yüzyıl), Geç Helenistik Çeşme (MÖ 1. yüzyıl), Neon Kütüphanesi (MS 2. yüzyıl), iki yüz kişilik Meclis Binası (Bouleuterion MÖ 125-100), yukarı ve aşağı agoralar (MÖ 2. yüzyıl), Augustus dönemine ait Büyük İskender’e atfedildiği sanılan kahramanlık anıtı Heroon (MS 14), Apollon Klarios Tapınağı (MS 0-20), Antinius Pius Tapınağı (MS 120-140), Antoninler Çeşmesi (MS 161-180), Roma Hamamı (MS 2. yüzyıl), dokuz bin kişi kapasiteli dünyanın deniz seviyesinden en yüksek rakımlı tiyatrosu (MS 2. yüzyıl) ve kırk kişilik halk tuvaleti gibi kentin önemli yapıları ortaya çıkarılır. Ayrıca Geç Helenistik Çeşmenin kapanan su havzasının akması sağlanarak, yapıya yeniden çeşme işlevi kazandırılır. Böylelikle ülkemizde ilk kez antik bir yapı, tekrar kullanılabilir hale gelmiştir.

Yaşanılan dönemde Sagalassos’un en önemli merkezi olan Yukarı Agora’nın kuzeyinde, görünümü adeta bir tiyatro sahnesi cephesine benzeyen görkemli Antoninler Çeşmesi yer alır. Çeşmenin kazıları sırasında ele geçen 2.65 ve 2.45 m boyutlarındaki Tanrı Dionysos’a ait iki muhteşem heykel ve kent ileri gelenlerine ait çeşitli büyüklükteki heykeller, Burdur Müzesi’nde görülebilir. Sagalassos antik kenti sahip olduğu tarihi kalıntılar sebebiyle 2009 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine aday olmuştur.

Ziyaretçilerini bekleyen Sagalassos, Antalya’ya 110 km, Burdur ve Isparta’ya ise 30 km uzaklıktadır. Kent 07.30 – 18.00 (yaz 19.00) saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kentin ziyaretinde müze kart kullanılabilir.

Kaynak: http://www.aglasun.bel.tr/TownTourism.aspx
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.