Bolu Seben Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Bolu Seben Tarihi ve Turistik Yerleri


BAVLU ( BAĞLUM ) KAPLICALARI : Seben’ e 14 km uzaklıkta Kesenözü Köyü yakınında olan kaplıca; kadın hastalıkları, romatizma, mafsal, sinir, yara ve cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. 70 – 80 derece sıcaklıktaki 4 havuzu ile iyi gelmektedir. Suyu kokusuz ve hafif gazlıdır. Konaklama amaçlı özel banyolu yatakhaneleri mevcuttur.
ÇELTİKDERE VADİSİ  : Yörede Frikyalılara ait taş oyma mezarlar ile eski kilise kalıntısı mevcuttur. Aynı yöreden 1972 yılında 50 cm uzunluğunda heykelcikler bulunmuş, Bolu Müzesi’ nde sergilenmektedir. Yörede birçok peri bacası bulunmaktadır. Gezilmeye müsait yolu mevcuttur.
MUSLAR MAĞARASI  : Kaşbıyıklar Köyü sınırları içinde 4 – katlı kaya evler şeklinde olup, her kat birbirine baca merdivenlerle bağlıdır. Yol durumu iyi olmadığından dağ sporunu sevenler için idealdir. İlçeye uzaklığı 5 km civarındadır. Çevresi püskürük kayalar ile doludur.
SOLAKLAR MAĞARALARI  : Solaklar Köyü yakınında bulunan bu mağaraların ilçeye uzaklığı 3 km civarındadır. Burada bulunan kaya evlerde 4 – 5 katlı birer Firik evidir. Dağ yamacında olduğundan tırmanmaya müsaittir. Ulaşımı kolaydır.
YUVA – SENDİK MAĞARALARI  : Yuva Köyü yakınında Çeltikdere Vadisi’nin kuzeyinde Kınıkcı Deresi yamacındadır. Küp biçiminde 4 – 5 katlı ev şeklinde olup çevresindeki 300 koyun sığabilecek büyüklükteki mağaralarla bir bütün teşkil etmektedir. Ulaşım Yuva Köyü’nden sağlanmaktadır.
TUR OLANAKLARI  : Dağ tırmanışı, yürüyüşler, dinlenme, avcılık, termal, geziler için tur olanakları mevcuttur. Konaklama mevcuttur.
YAYLALAR   : Yaylaları başlı başına birer gezi ve mesire yeridir. Aladağ ve Seben Dağlarındaki ormanlar içinde kurulu 30 civarında yaylalarındaki sular karpuz çatlatan diye bilinmektedir. Yaylalarda 5 ay civarında ikamet edilmektedir.
AV TURİZMİ  : Kış Mevsiminde yörede tavşan, keklik, yaban domuzu avlamak mümkündür. Her yıl yaban domuzu avı için sürek avları düzenlenmektedir.
KONAKLAMA  : İlçede 1 otel mevcuttur. Bavlu Kaplıcalarında da konaklamak mümkündür
Etiketler: seben turizm seben gölü seben göleti seben yaylaları seben tracking seben bavlu kaplıcaları seben vadileri

İlçenin Tarihçesi
Bölgenin eski bir yerleşim alanı olduğu Solaklar, Muslar, Çeltikdere ve Yuva Köyleri çevresinde bulunan kaya evlerden anlaşılmaktadır. Bölge MÖ. 64 yılında Romalılar’ ın daha sonrada Bizanslılar’ ın eline geçmiştir. Bölgede gerçek uygarlık bundan sonra başlamış olup, günümüzde de bu devir kalıntılarına Kesenözü Köyü yakınındaki Pavli Kaplıcaları ile Çeltikdere Köyü  civarında rastlanılmaktadır.


Bölge 1324 yılında Bolu’ nun fethiyle Osmanlı yönetimine geçmiştir. 1911 yılında şimdiki Keskinli mahallesinde Mudurnu ilçesine bağlı “Çarşamba” isimli bucak kurulmuş, 1946 yılında “Seben” adını alarak ilçe olmuştur. Bu gün ilçeye bağlı 2 Mahalle ile 29 köyü vardır. İlçe ismini kuzeyde bulunan Seben Dağlarından almıştır. Seben; yüce dağ, ulu dağ anlamına gelmektedir.

Etiketler: Seben ilçesi Sebenin tarihi bolu seben bolu seben ilçesi sebenin tarihi bilgileri bolu seben hakkında seben hakkında

Kaynak: http://www.seben.bel.tr/icerik/1753/17/ilcenin-tarihi
Kaynak: http://www.seben.bel.tr/icerik/1756/17/ekonomi-ve-turizm
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.