Bolu Göynük Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Bolu Göynük Tarihi ve Turistik Yerleri


ZAFER KULESİ Göynük’ün simgesi haline gelen Zafer Kulesi ilçeye hakim bir tepeye 1923 tarihinde Cumhuriyet döneminin ilk kaymakamı Hurşit bey tarafından altıgen taş temel üzerine 3 katlı ahşap yalı baskı mimarisi tarzında Kurtuluş Savaşının başarılarını sonsuza ulaştırmak istercesine halkın en coşkulu duygularını yansıtan bu anıtsal eser yapılmıştır.
TARİHİ SOKAK ARALARI Geçmişin izlerini halen hissettiren Anadolu Türk yaşayışının yerleşme kültürünün önemli örneklerinden birini Göynük’te görebilirsiniz. Arazinin oluşumuna göre biçimlenmiş dar sokaklar. Bu sokaklara göre biçimlenmiş bahçe içinde yapılan kimi bakımlı yemyeşil, kimi bakımsız yaşamın akışına bırakılmış. Ama hepside canlı, şirin, sıcak bir yaşamın güneşli güzelliğini veriyor. Özenle korunan Göynük ün tarihi sokak dokuları doğal arnavut kaldırımı taşı ile kaplı, tarihi sivil mimari ile özdeşleşen sokaklarımız sizi bir zaman tünelinde geçmişe götürecek güzelliktedir.
GAZİ SÜLEYMAN PAŞA CAMİİ 1331-1335 tarihleri arasında Orhan Gazinin oğlu Gazi Süleyman Paşa tarafından tek şerefeli tek minareli ve tek ahşap kubbeli olarak inşa edilmiştir. 1948-1960 yıllarında restore edilen caminin en büyük özelliği yöredeki ilk Osmanlı eserleri arasında en sağlamlarından biridir.
GAZİ SÜLEYMAN PAŞA HAMAMI Gazi Süleyman Paşa tarafından cami ile aynı tarihte yapılmıştır. 1331-1335 Hamam tamamen traverten kesme taş ile yapılmış olup bay ve bayan bölümü ayrıdır.Eser bölgenin en eski ve en büyük hamam olma özelliğini korumaktadır. Evliye Çelebi seyehatnamesinde Ankara ve İstanbul da dahi böyle muhteşem bir hamam bulunmadığı konusu övgü ile bahsedilir.
AKŞEMSETTİN HZ.TÜRBESİ Fatih Sultan Mehmed in hocası Akşemsettin Hz. Türbesi Fatih Sultan Mehmed tarafından 1464 yılında yaptırılmıştır. Kefeli taşından yapılmış kasnaksız bir kubbe ile örtülü altıgen planlı bir yapıdır. Akşemsettin Hz. Nin sandukası 2.50x0.50m. boyutunda caviz üzerine kabartma yazı ile süslü olan sanduka Osmanlı ağaç işçiliğinin güzel bir örneğidir.
ÖMER SİKKİN TÜRBESİ Akşemsettin ile aynı dönemde yaşamış Hacı Bayram Veli nin müritlerindendir.Göynük’te oturur bıçakçılık yaparak geçimini sağlayan Ömer Sikkin miladi 1475 yılında vefat ettiği rivayet edilir. Halk arasında bıçakçı dede diye de bilinmektedir.
TABAK DEDE TÜRBESİ Hayatı ile ilgili bilgiler menkıbelere dayanıyor.mesleği deri tabakçısı olarak bilinir. Halk kendisini Tabak Dede diye bilir. Anlatılanlara göre ermiş ve ermişlikte yüksek bir mertebeye ulaşmıştır
SÜNNET GÖLÜ Göynük ün yaklaşık 27km. doğusundadır. Kurudağ ile Erenler tepesi arasında dar ve derin vadideki bir heyelan cukurunda oluşmuştur. Denizden yüksekliği 820m. dir. Alanı 18 hektardır. Sünnet gölü çevresinde konaklama tesisi, halka açık piknik alanları ve yürüyüş parkurları olan cennetten bir köşedir. Doğanın sessizliği ve güzelliğini görmeniz açısından ideal bir mekandır
ÇUBUK GÖLÜ Göynük ün 11 km. kuzeyinde 15 hektarlık bir alanı kaplayan göl, kayabaşı tepesinden inen heyelanın vadiyi tıkaması sonucu oluşmuştur. Tamamen doğal bir göl olan Çubuk gölünde tesis yoktur. Sadece yanında küçük bir köy vardır. Çevresinde yürüyüş parkuru bulunmaktadır, gölden doğru Çubuk yaylasına treking yapmak isteyenler için ideal bir göldür
GÖYNÜK YAYLALARINDA TREKİNG Treking tutkunlarının vazgeçemeyeceği güzellikte olan yaylalarımız yaklaşık 30km. lik bir yürüyüş parkuru sağlamaktadır. En önemlileri Değirmenözü ve Çubuk yaylalarıdır. Keşvetmeyi sevenler için doğa ile iç içe bu saklı güzellikler sizleri misafir etmeye hazır.

Kaynak: http://www.bolugoynuk.bel.tr/kentrehberi.asp?kkid=2
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.