Bilecik Pazaryeri Meşhur Yiyecekleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Bilecik Pazaryeri Meşhur Yiyecekleri

 İlçemiz bazı karakteristik ürünleriyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle Şerbetçi Otu, Boncuk fasülye,
Boza ve Helva, Pazaryeri'nin ülke genelinde nam yapmış ürünleridir.

    ŞERBETÇİ OTU:

    Türkiye'de sadece ilçemizde yetişebilen Şerbetçi Otu, ilçedeki pek çok vatandaşın geçim kaynağı haline gelmiştir. Yetişmesi için ılıman iklim ve zengin toprağa; sarılması için yüksek direk ve aralarına gerilmiş tellere gereksinen şerbetçiotu,7,5 m’ye kadar uzayabilir. En değerli endüstriyel bitkiler arasında yer alan Şerbetçi Otu, biranın yapımında kullanılmaktadır. Araştırmalara göre Şerbetçi Otu, göğüs sağlığına faydalı olup, idrar söktürücü ve hafif yatıştırıcı olarak da tıbbi etkiler göstermektedir.

    1971 yılında ilçemize kurulan ve Anadolu Endüstri Holding A.Ş. bünyesinde bir şirket olan TARBES A.Ş. ile Pazaryerili ortaklardan oluşan OT-GÜL Kooperatifi, şerbetçi otunu çiftçiden satın alıp işleyerek bira yapımında kullanılır hale getirmektedir.

     BONCUK FASÜLYE:

 Halk arasında "Pazarcık Boncuk Ayşe" adıyla bilinen yöremize has Boncuk Fasülye tezgahlardaki yerini almış durumdadır. Damağa hitap eden lezzeti ile çevre illerin de dikkatini çekmeyi başaran Boncuk Fasülye, başta İstanbul olmak üzere çevre illerden pek çok alıcıyı ilçeye çekmektedir.

       BOZA:

   Uzun ve soğuk kış gecelerinde içinizi ısıtmak istiyorsanız Pazaryeri bozasını mutlaka tatmalısınız. Adeta vitamin deposu olan ve tüm Türkiye'nin tanıdığı bir marka haline gelen Pazaryeri Bozası, üzerine biraz tarçın serpilmesi ve yanında da meşhur Pazaryeri helvası ile birlikte mükemmel bir lezzete dönüşecektir.

    Eylül ayının sonlarında soğukların başlaması ile Pazaryeri'nde boza sezonu açılmaktadır. Bozanın, çocukların kemik gelişimini güçlendirmeye, annelerin sütünü artırmaya ve bağırsaklardaki çalışmayı hızlandırmaya faydasının olduğu ifade edilmektedir.

    İlçemizde SOYDAN, ŞİFA ve MERCAN markalarıyla üç tane firma boza imalatı yapmaktadır.

    http://www.soydanboza.com/ linkini tıklayarak ilçemizdeki imalatçı "Soydan Boza"nın internet sitesine ulaşabilirsiniz.


                     

            HELVA:

     Susam yağından yapılan tahin ile şekerden yapılan Pazaryeri helvası, insanlar için enerji kaynağı niteliğinde olup, ayrıca sindirim sistemini çalıştırma özelliğine sahiptir.

    Pazaryeri helvası, Bilecik ilinde bütün ilçelere pazarlandığı gibi, çevremizdeki Bursa ve Eskişehir illerinde de müşteri potansiyeli bulunmaktadır. İlçemizdeki üreticiler özellikle, sade, kakaolu ve fıstıklı çeşitleri ile Pazaryeri helvasını insanların beğenisine sunmaktadırlar.                        Kaynak: http://www.pazaryeri.gov.tr/
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.