Balıkesir Savaştepe Tarihi Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Balıkesir Savaştepe Tarihi Yerleri

Savaştepe’ nin kültür envanterinin ortaya çıkarılması kapsamında gerçekleştirilen arkeolojik alan tespiti için İlçemiz Sarıbeyler Beldesi ve Çaltılı Köyü gezildi. Sarıbeyler Turizm Derneğinin daveti ile ilçemize gelen  Trakya Üniversitesi (TÜ) Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin BEKSAÇ, Burhaniye M.Y.O Turizm Otel İşletmeciliği Bölümü Öğretim görevlisi Meziyet NARİN, Eko Turizmci Coşkun ERTOĞÜŞ tarafından düzenlenen geziye Kaymakam Ahmet KARAKAYA, Garnizon Komutanı Hamza ÇİL, Sarıbeyler Belediye Başkanı Lütfü ARSLAN, Sarıbeyler Cami Kebir mahallesi Muhtarı Cevdet CENGİZ katıldı.

Yaptıkları incelemede Savaştepe tarihinin ne kadar zengin olduğunu gösterdiğini söyleyen BEKSAÇ, “Muhtemelen M.Ö 500 ila 1000  yıllarına ait kalıntıların olduğu ve bunların gün yüzüne çıkarıldığında İnanç Turizmine yönelik ilçeye büyük katlı sağlayacağını” ifade etti.
Bu yörede bulunacak kalıntıların yunan öncesi Yorta Dönemine ait olduğunu değerlendirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Engin BEKSAÇ bu kalıntıların uzman kişilerce tarih meraklılarına hitap eden unsurların dışında değerli maden veya heykel bulunmasının mümkün olmadığını ifade etti.

Kaynak: http://www.savastepe.gov.tr/default_B0.aspx?id=168

Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.