Balıkkesir Susurluk Gezilecek Yerler - Susurluk Tarihi Mekanlar ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Balıkkesir Susurluk Gezilecek Yerler - Susurluk Tarihi Mekanlar

Termal turizm açısından önemli şehirlerimiz arasında olan Balıkesir, Susurluk ilçesinde de birçok kaplıca bulundurmaktadır.

Kısaca anlatacak olursak; İpekler Kaplıcası Susurluk ilçe merkezine 20 kilometre, Acı Maden Suyu Kaplıcası ilçe merkezine 1 kilometre, Yıldız Kaplıcası Susurluk-Balıkesir karayoluna 10 kilometre uzaklıktadır. Hepsinde termal oteller bulunmaktadır.

Susurluk Kaplıca suları; romatizma, nevralji, nevrit, polinevrit, felçler, kırık-çıkıklar ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Termal su ise sodyum bikarbonatlı, klorürlü ve radonludur. Susurluk Kaplıcaları'nda çamurlu sular da şifalı olarak bilinir. Sağlığınız için tatile çıkmayı planlıyorsanız, Susurluk Kaplıcaları'nda huzurlu ve şifalı günler geçirebilirsiniz. Termal oteller rahatsızlığınıza göre tedavi sürecinizi belirleyecek ve banyo süreleri ve saatlerini sizlere göre programlayacaktır.

Balıkesir'in termal su bakımından zengin olan bölgelerindeki termal otel fiyatlarını inceleyip rezervasyon yaptırabilirsiniz. Susurluk Kaplıcaları'nı tercih edebileceğiniz gibi; Emendere Kaplıcaları, Hisaralan Kaplıcaları, Güre Kaplıcaları ve Derman Kaplıcaları tercihleriniz arasında olabilir.


Susurluk adı şimdiki bulunduğu yerin sulak olması ve bol miktarda su sığırı yetiştirildiği için Susığırlığı diye bilinmektedir. Burası Karesi beyi olan İnebey vakfına ait iken İnebey’in torunları tarafından çiftlik haline getirilmiştir. Hacı Hatip oğullarının buraya yerleşmesiyle burası köy haline gelmiştir.


1877-
1878 Osmanlı-Rus Harbi’nden sonra
Türkiye’ye göç eden Bulgar, Kafkas Türkleri ve
Türkmen ailelerin yerleştiği bir yer haline gelmiştir.

Çiftlik halindeyken, Bursa ve İstanbul gelip geçenlerin dinlenmesi amacıyla Yeniçeri Ocak elemanlarından Mustafa Çelebi tarafından bir Kervansaray’la ve Mescit yaptırılmış uzun yıllar Susurluk’a uğrayan yolcuların durak ve dinlenme yeri olmuştur.

Susurluk köy olduğu halde bulunduğu yerin öneminden dolayı 19. Y. Yıl ortalarında buraya Pazar kuruluşuna izin verilmiştir.

1892 yıllarında susurluk nahiye haline getirilmiştir. 34 yıl sonra 1926 yılında ise hane sayısının 1100 olması sebebiyle kaza teşkilatı kurulmuştur.

Susurluk’un bulunduğu bölge M.Ö. insan yerleşmelerine de sahne olmuştur. İlçe
Mizyalılar, Frigyalılar,
Lidyalılar,
İranlılar,
Romalılar ve
Bizanslılar yönetiminde de uzun yıllar kalmıştır.

Çevrede yapılan kaçak kazılar konusunda özellikle Frig ve Lidyalılara ait çok sayı da eser bulunduğu rivayet edilmektedir.

Susurluk
Kurtıuluş savaşı sırasında milli mücadeleye karşı çıkan Aznavur Ahmet ve Çerkez Ethem ile Milli kuvvetler arasında sert çatışmalar olmuş ve bu çatışmalar milli kuvvetlerin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Kurtuluş savaşı sırasında yunan işgaline uğrayan şirin ilçemiz 5 Eylül 1922 günü düşman işgalinden kurtulmuştur. İlçemiz de her yıl 5 Eylül günü çeşitli etkinliklerle kurtuluş şenlikleri yapılmaktadır.

Susurluk günümüzdeki
İzmir İstanbul arası önemli dinlenme noktalarından biri olma özelliğini korumaktadır.

Susurluk tarihi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahip olabilmek için ilçemiz çevresinde arkeologlar tarafından kazılar yapılarak daha detaylı bilgilere sahip olunabilecektir

Kaynak1:http://www.turkcebilgi.com/ansiklopedi/susurluk

Kaynak2:http://susurluk.neredekal.com/gezilecek-yerler-tarihi-mekanlar/
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.