Balıkesir Gönen Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Balıkesir Gönen Tarihi ve Turistik YerleriGönenizin turizm alanında sağlık turizmi, eko turizm ve kongre turizmi konularında çok ciddi potansiyeli bulunmaktadır.

Türkiye Turizm Stratejisi 2023 belgesinde belirtildiği üzere, Türkiye uzun vadeli bir turizm stratejisine sahiptir ve bu stratejinin ana hedefi 2023 yılında dünyanın en çok turist çeken ve en fazla turizm geliri elde eden ilk 5 ülkesinden biri olmaktır.

Gönen’in turizm önceliğinde kaplıca turizminin dolayısı ile sağlık turizminin, eko turizminin, kongre turizminin öncelikle ele alınması gerektiği ortadadır.

Gönende en önemli iki değerimiz şehir merkezinde bulunan  % 86 hissesi Gönen Belediyesi’ne ait olan kaplıcalar ile Ekşidere Muhtarlığı’na ait Ekşidere Dağ Ilıcası’dır.

Gönen Kaplıcalarının temel özellikleri: Termal kompleks, 70.000 m2’lik parkı ile yeşillikler içindedir. Şehre 300 m. mesafededir. Tesiste bulunan ve aktif olarak kullanılan 4 oteldeki toplam yatak sayısı 785 olup bunlardan 4 yıldızlı olan Yıldız Otel 150 odalı ve 324 yatak kapasitesine sahiptir. Termal kompleks içerisinde ve çevresinde çok çeşitli aktivasyonlar için imkânlar bulunmaktadır. Avrupa Kaplıcalar Birliği üyesi dünyaca ünlü GÖNEN TERMAL RESORT Sağlık Bakanlığı tarafından 31.01.2003/4 tarih ve sayı ile ruhsatlandırılmıştır. Dünyaca ünlü Gönen Kaplıcaları suyunun toplam mineral konsantrasyonu litrede 1796.9 mg dır ve Florlu Termo-mineral su niteliğindedir.Bu termomineral suların Kas İskelet Sisteminin : Ortopedik (kırık sonrası sekeller, kontraktürleri, artroplasti, ameliyat sonrası sekeller vb) Nörolojik (spastisite, yüz felci, carpal tünel sendromu gibi sinir sıkışmaları, ilaç tedavisinden sonraki hemipileji sekelleri, miyopatiler vb) hastalıkların rehabilitasyonunda Romatolojik (ankilozan spondilit, romatoit artrit, monoartritler, poliartiritler, fibromiyalji, asteoartiritler,spondilozis, spondilostosis, spinal itenoz, mekanik bel ağrıları, bel-boyun fıtıkları, lumbo-syataljiler, her türlü artroz (kireçlenme), kronik tendon ve tendon kılıfı, eklem kapsülü gibi yumuşak doku romatizmaları, vb) hastalıkların rehabilitasyonu ve tedavisinde endike olduğu Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.Gönen Kaplıcaları, Marmara Bölgesi’nde, kuzeyli rüzgarların hakim olduğu, bunaltıcı sıcağı olmayan iklimi ile yeraltı sıcak mineralli sularının şifa etkinliği yüksek, geleneksel uygulamalarıyla tanınmış bir KÜR MERKEZİ’dir.

Ekşidere Köyü’nde bulunan Dağ Ilıcası’nın temel özellikleri ise Ekşidere Köyü Muhtarlığı önderliğinde 1930’lu yıllarda köy halkı tarafından suyun bulunduğu yerin imece yöntemiyle temizlenmesiyle ortaya çıkmıştır. En önemli özelliği, şifalı suyun yeryüzüne çıktığı haliyle hiçbir işleme tâbi tutulmadan korunmuş olması ve hizmete sunulmasıdır. Doğallığı benzerlerinden ayrılan en belirgin özelliğidir. Kaynağın üzerine inşa edilmiş ve hijyen şartları sağlanmış havuzu ve doğal sıcaklığında( 41 derece )olan termal su yüzeye ulaştığı en saf haliyle sizlerin hizmetindedir. İlk olarak 1976 yılında Refik Saydam Hıfzısıhha Enstitüsünce suyun kimyasal analizleri yapılmış, insan sağlığına faydalı 23 farklı madensel mineral içerdiği tespit edilmiştir. 2006 yılında İzmir Hıfzıssıhha Enstitüsü ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nce yapılan analiz sonuçları suyun kalitesinde ve kimyasal yapısında hiçbir değişimin olmadığını göstermiştir. Şifalı ılıca suyunun kas ve iskelet sistemi rahatsızlıklarının tedavi ve rehabilitasyonunda faydalı olduğu SAĞLIK BAKANLIĞI’NCA onaylanmıştır.  Günümüzde tesis 180 yatak kapasiteli konaklama imkânı, termal havuzu, Türk hamamı, gençlik çeşmesi, kafeteryası, restoranı, , marketi, internet kafesi, çocuk parkı, doğa yürüyüş parkurları, organik meyve ve sebze pazarı gibi olanaklarının yanında avcılık ve atıcılık sporları yapılmasına uygun olan doğal yapısıyla, Kaz Dağları’nın eteğindeki, yemyeşil ormanın içinde, benzersiz havası, bol oksijeni ile yılın 12 ayı kesintisiz olarak müşterilerine hizmet vermektedir. Kısacası Dağ Ilıcası kartpostallara konu olacak güzellikteki doğal yapısı ve manevi iklimiyle ailece kalınabilecek ülkemizin cennet köşelerinden bir mekândır.Yemyeşil dağlarının eteklerinde, çayın serin sularında, kuş sesleri içinde, oksijeni doyasıya içinize çekerek piknik yapabilirsiniz. Tesiste dalından kopararak yiyebileceğiniz sebze ve meyve bahçesi, çay kenarındaki açık piknik yeri ve kiremitte balık yiyebileceğiniz kapalı alanları ile günün her saati hizmet vermektedir. Dağcılık ve avcılık sporu için uygun yapısı ve görülmeye değer mağaralarıyla bir doğa güzelliğidir.

Diğer bir önemli turizm değerimiz ise geleneksel iğne oyacılığı sanatıdır. İğne oyacılığının daha organize ve pazarlama imkânlarının arttırabilmek için üreticileri şirket veya kooperatif çatısı altında toplamaya çalışıyoruz. Bu yönde belediye başkanlığımızla birlikte çalışıyoruz. Ayrıca el emeği- göz nuru iğne oyası eserleri her hafta salı günü kapalı pazaryerinde üreticiler tarafından da pazarlanabilmektedir.

Gönen’e 22 kilometre uzaklıkta ve Çanakkale karayolu üzerinde bulunan Denizkent ve sahilleri yaz boyunca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tatil köyüdür. Tatilci nüfusun da yaz döneminde 5 – 6 bini bulduğu bilinmektedir. Denizkentte yıl boyunca devamlı olarak da kalan aileler bulunmaktadır. Denizkent tatil köyünün havası çok temiz olup hem deniz havası, hem de yakınındaki oksijen deposu orman havası, özellikle astım ve bronşit rahatsızlığı olanlar kalıcı olarak buralara yerleşmeyi tercih etmektedirler. Denizkent tatil köyü bu yönüyle ülke çapında da önemli bir yere sahip bulunmaktadır.Kaynak: http://www.gonen.gov.tr/default_B0.aspx?content=179#.UfOhFdIvmxo
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.