Balıkesir Edremit Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Balıkesir Edremit Tarihi ve Turistik Yerleri

Antandros - Yer mozaikleri
Edremit ve Çevresinin tarih boyunca çeşitli medeniyetlerin etkisinde kaldığı yapılan incelemelerden anlaşılmaktadır. Edremit’in 80 km. batısında bulunan Assos, Altınoluk ve Avcılar arasında kalan Antandros, Havran ile şimdiki Edremit arasında bulunan Thebe (Tep) bunlardan sadece birkaçıdır.

Eski Edremit,  Adramut, Adramyttion, Landramytti, Edremittin gibi çeşitli adlarla anılmıştır. Kent Lidya Kralı Krezüs’ün eline geçtiğinde Kardeşi Adramis tarafından yeniden yaptırılıp süslenir ve onun adını alır.

Edremit çevresinde bulunan tarihi yerler ve müzelerde sergilenen Edremit tarihi ve yaşanan kültür hakkında ziyaretçilerine gerekli bilgileri sunmaktadır.

KAPLICALAR
a) Derman Kaplıcası:  Bostancı/Edremit-İzmir kavşağı üzerinde Akçay’a 12 km. Edremit’e 3 km. uzaklıktadır. Kaplıca suyu, sodyum sülfatı oligometalik gruptandır. Kaynaktan çıkış yerinde sıcaklığı 59,5 0C iken odalarda bu ısı 51 0C olmaktadır. Kaynakta mor tipi çamur da mevcuttur. Sularının romatizma, lumbago, filibit ve kadın hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.b) Güre Kaplıcası: Edremit’e 12 km. Akçay’a 3 km. uzaklıktaki kaplıca Akçay - Çanakkale yolu üzerindedir. Acı Kalevi sodyum sülfatlı oligometalik gruptan olan suyunda ayrıca kükürtlü hidrojen de bulunmaktadır. 1 litre suda bulunan maddeler şunlardır; potasyum iyonu 13.5 miligram,sodyum iyonu 379.703 mg.kalsiyum iyonu 32.2mg.magnezyum 2.4 mg.alimünyum 2.88 mg.Radyoaktivitesi 4 eman olan suyun kükürtlü hidrojen oranı 1.6 dır. Kaplıca sularının daha çok, kadın hastalıklarına,cilt hastalıklarına, kronik iltihabi sendromlara,üst solunum yolları hastalıklarına, guatr, kireçlenme, sedef, böbrek taşı ve kumları ile  karaciğer rahatsızlıklarına  iyi geldiği bilinmektedir.

Yörede Güre     Belediyesine ait  Afrodit Termal Tesisleri, Körfez Tatil Beldesi ve Saruhan Termal Otel işletmeye açık olup ayrıca Hattuşa Astyra Termal Resort Otel ve Tes-İş Sendikasına ait yatırımlar devam etmekte olup kısa sürede işletmeye açılacaktır.c) Entur Kaplıcaları: Edremit-İzmir karayolu üzerinde bulunan tesislerdeki sıcak sular banyo kürü olarak; hareket sistemi hastalıkları, dejeneratif romatizmal hastalıklar,  ınflamatuar romatizmal,kardio-vasküler sistem,aterosklerotik damar,sinir sistemi     hastalıkları, esansiyel hipertansiyon,nörovejet,farklı etyolojilere bağlı paralizi ve plejlar,psikomatik ve cilt hastalık-ları,yaşlılık,sikluk bozukluğu,endokrin fonksiyon disregülasyonları,post  travmatik lezyonlar ve postoperatif rehabilitasyon dönemlerine iyi gelmektedir.İçme olarak;beslenmeye bağlı flor noksanlığı ve diş çürüklüğü proflaksis’e iyi gelmektedir.Sülfat içeriği  yönünden; üst     batın organlarının fonksiyonel rahatsızlıkları, organik olmayan bağırsak motilite bozuklukları,safra ve pankreas sekresyonu düzenlenmesi,safra yollarının diskinezileri ve postoperitif şikayetlere iyi gelmektedir.Tesislerde günübirlik banyolar ve konaklama olanakları mevcuttur.d) Adramis Termal Tesisleri: Edremit-İzmir karayolu üzerinde bulunan tesislerdeki sıcak suların böbrek taş ve kumları, guatr, romatizmal hastalıklar, müzmin romatizmal hastalıklar cilt hastalıkları, kireçlenme ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Tesislerde konaklama, günübirlik banyolar, bio enerji ve masaj olanakları bulunmaktadır.e) Adrina Hotel De Luxe Health & Spa: Konum: Adrina Hotel De Luxe Health & SPA ; Akçay / Güre bölgesinde İda’nın (Kazdağları) yeşili ve Egenin mavisinin buluştuğu noktada, 39 dönüm alan içerisinde denize sıfır olarak konumlandırılmıştır.
Genel Özellİkler: Toplam 246 oda , 651 yatak kapasitesi, Health & SPA merkezi 5000 m2 alana kurulu iki katlı, 1 adet Ana Restoran , 3 adet A’la Carte Restoran, 1 adet Patisserie ve 5 adet Bar, Minimum 10 maksimum 550 kişi kapasiteli 5 adet toplantı salonu, 750 kişi Kapasiteli Kapalı Disko, Spor ve gece & gündüz aktiviteleri.

DENİZ TURİZMİ

Edremit İlçesi, Zeytinli, Akçay, Güre ve Altınoluk Beldeleriyle denize uzanmaktadır. Deniz, kum ve güneşten yana tercihini kullanacak olan yerli yabancı turistlere bu olanağı sunmaktadır. Edremit’in yanında denize kıyısı olan bu beldelerde turizme hizmet veren, Turizm Belgeli ve Belediye Belgeli otel, motel, pansiyon, restoran ve bar gibi çeşitli turistik tesisler mevcuttur.


Denizde yapılacak olan Turizm Amaçlı Sportif Faaliyetler Kültür ve Turizm Bakanlığından Belgeli Seyahat Acentaları ve İşletmelerce yapılmaktadır.

DAĞ TURİZMİ

Antik çağlardaki adı “İda” olan Kazdağları mitolojide üç büyük tanrıça arasında geçen ünlü güzellik yarışmasının yapıldığı yer olmanın yanı sıra aynı yarışmanın yargıcı ve Troia savaşının çıkmasına neden olan çoban Paris’in büyüdüğü yer olarak bilinir. Paris, Troia Kralı Priamos’la karısı Hekabe’nin en küçük oğludur. Annesi Hekabe, Paris’i doğurmadan önce bir düş görür. Düşünde karnından çıkan bir alev Troia surlarını sarmakta ve alevler tüm kente yayılmaktadır. Falcılar bu düşü yeni doğacak çocuğun kenti yıkıma sürükleyeceği şeklinde yorumlarlar. Bunun üzerine Kral Priamos, bebeği İda Dağına bırakır. Paris bu dağda ölüme terk edilmiştir. Ancak dişi bir ayı bebeği emzirir, bir süre sonra da bir çoban Paris’i bulur ve büyütür. Paris büyüyüp yakışıklı bir delikanlı olunca bir gün bir düğün davetinde tanrıçalar arasında başlayan güzellik kavgası sonrası baş tanrı Zeus Paris’i hakan tayin eder. Paris Aphrodit’i en güzel seçer ve altın elması O’na verir. Daha sonraları Paris Sparta Kralı Menelaos’la evli güzel Helene’yi kaçırır ve böylece on yıl sürecek Troia Savaşı’nın başlamasına neden olur ve falcıların yorumladığı gibi Troia savaşlar sonunda yıkılır.Biga Yarımadası üzerinde Edremit Körfezinin kuzey kıyısını takiben doğu-batı yönünde 60–70 km uzanan Kazdağı, batıda Ege Denizi boyunca ve kuzeyde Marmara Denizine doğru, araya nehirleri ve vadileri alarak devam ediyor. Karataş Tepesi 1774 metre ile Kazdağının zirvesini oluşturuyor. Onu 1767 metre ile Babadağı Tepesi ve 1726 metre ile Sarıkız Tepesi izliyor. Üçü de Türkmenlerin “Cılbak” olarak isimlendirdiği ağaçsız bir kütlenin üzerinde yer alıyor.

21.300 hektarlık bir alana yayılan Milli Park 17.04.1993 tarihinde resmi gazetede ilan edilmiştir. Kazdağı Milli Parkında rehberlerle birlikte ve Milli Parklar Mühendisliğinden izin alarak gezmeniz gerekiyor. Resmi Seyahat Acentaları ile Kazdağına günlük tur ve geziler organize edilmektedir.


Avcılar-Kışladağ  giriş kontrol noktası

Kazdağında araçla gidilebilecek güzergahları şu şekilde gösterebiliriz:

Avcılar Köyü- Dereçatı Mevkii- Doyran Köyü Güzergâhı
Mehmetalan Köyü- Yayla Tepe- Tozlu Mevkii- Türkmen Yaylası- Sarıkız- Tavşan oynağı- Tepe Dumanlı Mevkii- Gürlekçeşme- Çamlıbel Köyü Güzergâhı

Araçla ve trekking (yürüyüş) ile gidilecek güzergahlar:

Mehmetalan Köyü-Yayla Tepe (Araçla)
Yayla Tepe- Ayı Deresi (Trekking)
Ayı Deresi- Mehmetalan Köyü (Araçla)

Trekking ile gidilebilecek güzergâhlar:

Kavurmacılar Köyü- Cızlak Mevkii- İkizoluk- Sarıkız- Tavşanoynağı- Tepe Dumanlı Mevkii- Gürlekçeşme- Çamlıbel Köyü- Arıtaşı Köyü Zığındere Mevkii (Dönüş aynı güzergâhtan)


Zığındere

Kamp Alanları:

Yaylatepe- Gürlekçeşme- Kartalçimen- Sarıkız Tepesine 15–25 Ağustos tarihleri arasında yapacağınız gezide Kartalçimeni şölen alanında 10 gün boyunca yayla yapan Türkmen köylülerinin şenliklerini izleme olanağı bulursunuz. Kazdağları Flora (bitki) ve Fauna (hayvan) türleri açısından çok zengindir. Özellikle Kazdağlarında yetişen Kazdağı Göknar’ı en güzel örnektir. Su kaynakları bol olan kazdağlarında sayısız çağlayanlar, büvet ve göletler bulunmaktadır. Bu nedenle yazın kavurucu sıcaklarında bu mevkilerde yüzerek serinleme olanağı bulursunuz.


Mehmetalan Köyü sınırları içinde bulunan Hızır Kamp ve Endes Kampta da konaklama ve gezi olanakları sunulmaktadır.
Kaynakhttp://balikesir-edremit.gov.tr
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.