Balıkesir Balya Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Balıkesir Balya Tarihi ve Turistik Yerleri

Balıkesir Balya
Antik çağlardan beri, madenlerden dolayı  yerleşik hayatın var olduğu bilinen Balya ve civarı, Günümüze kadar intikal eden  Doğal  ve Arkeolojik Kültür Mirasına sahip bir ilçedir.

Kadıköy Kalesi

Balya'da en önemli arkeolojik kalıntı Balya'nın  6 km. Kuzey Batısında kalan Kadıköy'de, Kadıköy Kalesi adlı Romalılardan kaldığı söylenen bir kale.Ancak kalenin  bir ortaçağ,Geç Bizans kalesi olduğu ihtimalide vardır.

Kadıköy Kalesi

Cenevizlilerin bu kaleyi hapishane olarak kullandıkları,.Savaşlarda esir ettikleri sanatkarları bu kalede  sanatlarıyla ilgili olarak çalıştırdıkları rivayet edilir.Kale içinde bardak, çanak kırıkları mevcuttur.Kale altında bir mahzen vardır.Mahzenin gizli geçitleri olduğu söylenmektedir.

Kadıköy Camisi

İlçemize bağlı Kadıköy’de bulunan ve halen  kullanılan camii’nin çok eski bir geçmişi vardır.Ne zaman yapıldığını bilen yoktur.Köydeki yaşlıların deyişiyle köy camisinin 200 yıllık olduğu sanılmaktadır.

Camii 1978 yılında tarihi eserlere katılmıştır ve Vakıflar Genel Müdürlüğüne dahil edilmiştir.

 Ali demirci Camii

1885 yılına kadar nahiye merkezi olan Ali Demirci köyü, bu tarihten sonra madenlerin açılması ile birlikte eski adı Koca gümüş olan daha sonra Balya adını alan yerleşim yerine nahiye merkezinin taşınmasından sonra, eski önemini kaybetmiştir.

Burada tahminen 19.yy’a ait bir cami ve onun bahçesinde de,Balya Tımar  ağalarına ait mezarlar ve kitabeler vardır. Ayrıca Köyün meydanında yine bu dönemde yapıldığı tahmin edilen bir çeşme vardır.

Ilıca Kaplıcaları

Kutsal Ilıca Helen dilinde Hiera (Kutsal) ile Anadolu’da kullanılan İren kökenli Germa/Germe (Ilıca) sözcüklerinden oluşur.Roma döneminden kalma antik hamamı Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de onarılarak kullanılmıştır. Günümüzde de faaliyet gösteren küçük antik hamam binaları,termal havuzları ve küvetlerden oluşan özel hususi banyolar bulunmaktadır.

Antik dönemden günümüze sadece Roma hamamı ayakta kalmıştır.Roma döneminde  tedavi amaçlı şifa merkezi olarak kullanılmıştır.

Bu bilgiler ışığında Kutsal Ilıca antik dönemden itibaren Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılarca yerleşim yeri olarak kullanılmıştır

 Kilise

İlçemiz Ören köyünde köyün girişinde bulunan mezarlığının üst başında tarihi kilise harabesi mevcuttur.Şuanda yerinde hiçbir bina kalıntısına rastlanmayan yerde yazılı taşlar ve toprak eşyalar ele geçmektedir.Köylüler mezarlıklarının duvarlarını yaparken,bu kalıntılardaki taşları sökerek kullanmışlardır.

Balya Hükümet konağı(Belediye)

Eski hükümet konağı olan yer, daha sonraki tarihlerde başka amaçlarla da kullanıldıktan sonra,2006 yılına kadar harabe görünümünde idi.

2006 yılında Valiliğimizce, onarılan bina 2007 yılında hizmete girmiştir.Şu anda belediye binası olarak hizmet vermektedir.

Tabakhane Köprüsü(Çanakkale-Balya Yolu Üzeri)

 Fransızların Madeni İşlettiği dönemde inşa edilmiştir.

Balya Siren Kulesi

Balya Merkezde yer alan bu kule,Madenlerin İşletildiği dönemde inşa edilmiştir.

Balya Kurşun-Çinko Maden Sahası(İdari Binalar,Flatosyon Tesisi,Hastane vb)

Madenlerin Fransızlarca işletildiği  Dönemden kalan idari,Üretim ve Sosyal amaçlı bir çok yapıdan günümüze kalan kalıntılardır.

II-ARKEOLOJİK MİRAS VE SİT ALANLARI

 1-Arkeolojik Miras

Doğanlar köyünde eski Mezarlık Alanı, Akbaş Köyünde Tümülüsler,Yarış alan Köyünde Taşkaya mevkiinde Nekropol,Ilıca Köyünde Karabaş mevkiinde Tümülüsler,Gözetleme Kulesi ve Nekropoller,başlıca  Arkeolojik kalıntılardır.Tümülüslerin, Frigyalılar döneminde inşa edildiği düşünülmektedir.

Ayrıca,Balya merkezde Romalılar Döneminde İşletilen Maden sahasında bu döneme ait kalıntılarda vardır.

2-Sit Alanları

Aşağı Obada Tümülüs ve Mezar odası,Ilıca’da Tümülüs ve Ergastrie(Kadıköy) Kalesi alanı.


Kaynakhttp://www.balikesir.gen.tr/Ilceler/KonuDetay.asp?ilceID=3&konuID=281
Fotoğraf: http://www.manzaralar.org/balya-balikesir.html
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.