Aydın Karacasu Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Aydın Karacasu Tarihi ve Turistik Yerleri

Karacasu İlçesi oldukça eski bir yerleşim birimidir. Bölgede yerleşik hayatın tam olarak ne zaman başladığı bilinmemektedir. Ancak, Afrodisias Antik Kenti ve çevresinde bulunan tarihi eserlerden İlçenin tarihinin 5-6 bin yıl öncesine kadar uzandığı değerlendirilmektedir.

Bizans kaynaklarına göre, İlçe ve çevresinin Türklerin eline geçişi ve Türk Boylarının bölgede iskanı 1071 Malazgirt Meydan Savaşı sonrasına rastlar. Tarihi kaynaklardan, Selçuklu Kabilelerinden Dağhan sülalesine mensup Eymür Aşiretinin Ataeymir Beldesinin bulunduğu yerde yerleşmiş olduğu; Ayhan Kabilesi Yazırlı Boyunun Yazır Köyü ve civarını yurt edindikleri; bu boylardan gelen Karasül Oymağının ise, İlçemiz Cuma Mahallesinin bulunduğu yerde Karacasu Köyünü kurdukları anlaşılmaktadır.

Antik devirde şimdi Karacasu’nun yerine Gordio Teichos kenti vardı. Karacasu’nun eski ismi olan Yenişehir bu kentin üzerinde inşa edildi. Oğuz Han’ın oğullarından Aymür aşiretine bağlı Karasu Boyu kentin bulunduğu yere yerleşti. Bu isim tanzimattan sonra Karacasu olarak değişti. Kayralıların egemenliğindeki kent M.Ö. 189’ da Romalıların eline geçen kent, imparatorluğun ikiye bölünmesiyle Bizanslıların oldu. Selçukluların hakimiyetine giren bölge son dönemlerde Menteşe Beyliği’ne bağlandı. Sırasıyla Aydınoğulları Beyliğine ve Osmanlıların hakimiyetine girdi.
Denizden yüksekliği fazla olduğundan Akdeniz ikliminden farklı olarak yayla özellikleri gösterir. Baba dağı yamaçlarındaki kalker yapının dönüşümüyle meydana gelen mermerler; Aphrodisias antik kentinin kurulmasında ve buradaki heykelciliğin gelişmesinde etkili olmuştur.
Başlıca geçim kaynağı elma ve zeytinle birlikte, incir,üzüm,nar, narenciye, kestane, badem, şeftali, sebze, tahıl ve az da olsa pamuk ile tütündür. Topraktan imal edilen testi, çömlek ve turistik eşyalar; yayla turizmi ve Aphrodisias antik gelen yerli-yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

11-13. yüzyıllar arasında bölge dört kez Selçukluların ellerine geçmiş ve Karacasu toprakları Türkmen boylarınca iskan edilmiş; bölgeye, bir süre Menteşe Beyliği, daha sonra da Aydınoğulları Beyliği egemen olmuştur. 1413 tarihinde II. Murat, Karacasu topraklarını Osmanlı İmparatorluğuna katmış; 1864 yılında Nazilli’ye bağlı Bucak olan Karacasu, 1867 tarihinden itibaren İlçe olarak Aydın İline bağlanmıştır.
AFRODİSİAS

ÇÖMLEKÇİLİK

YAYLALARI
1- Tekke yaylasi
2- Gabalilar yaylasi
3- Nacipinar yaylasi
4- Ballipinar yaylasi
5- Kahvederesi yaylasi ( Dokuz kavaklar olarak da anilir)
6- Kizillik yaylasi
7- Sevindik yaylasi
8- Dedebagi yaylasi ( Her yil büyük keskek hayiri yapilir)
9- Girgil yaylasi
10- Subasi yaylasi
11- Gadibasi yaylasi
12- Sürmese yaylasi
13- Gürlek yaylasi
14- Yuva yaylasi
15- Haci Ahmet yaylasi
16- Zaran yaylasi
17- Çatalarmut yaylasi

PİDECİLİK

DOĞA YÜRÜYÜŞLERİ

TARİHİ YAPILAR

GÖRLE KANYONU

SIRTLANİNİ MAĞARASI

DEMİRCİLİK

DERİCİLİK

DEDEBAĞ HAYRI

Karacasu İlçesi büyük bir turizm potansiyeline sahiptir. İlçeye 13 km mesafede Geyre Beldesinde bulunan Afrodisas Örenyeri ve Müzesi, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı müzelerinden ve örenyerlerinden biri olup yılda yaklaşık 200.000 yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Ayrıca, Aydın İlinin en yüksek yerleşim birimi olan Karacasu, yayla turizmi açısından da önem taşımaktadır. Özellikle yaz aylarında İlçeye çevre İl ve İlçelerden gelenlerin sayısı azımsanamayacak düzeydedir.


Kaynaklar: http://www.karacasuaydin.bel.tr/
http://karacasu.ka.funpic.de/?page_id=68
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.