Aydın Çine Tarihi Yerleri Eserleri ve Turistlik Mekanları ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Aydın Çine Tarihi Yerleri Eserleri ve Turistlik Mekanları

İnce Kemer Köprüsü

İlçemiz Çine çayı üzerinde bulunmaktadır.Çine barajı içerisinde kalan , Aydın-Muğla karayolunda gidildiğinde Eskiçine köyüne 7-8 km yakınlıkta bulunmaktadır.

İNCE KEMER KÖPRÜSÜ`NÜN HİKAYESİ

          Mitolojik hikayeye göre Roma döneminde, Çine Çayı üzerinden karşıdaki bir yerleşim yerine borularla içme suyu götürülmesi için köprü yaptırılır ancak her yapılışının ardından bir sel geçince yıkılır ve bu böyle devam eder gider. Kralın çok güzel bir kızı vardır. Köprü yıkılmayacak şekilde sağlam yapabilen ustaya kızını vereceğini açıklar. 20 yaşında yağız bir yapı ustası, yardımcılarını da yanına alarak gece gündüz çalışıp taşları işledikten sonra bu günkü İnce Kemer'i yapar. İçme suyu da köprü üzerine döşenen borularla karşıya geçirilir. Köprü, yağışlardan ve sellerden etkilenip yıkılmaz ancak bir süre sonra kral sözünde durmaz, bir işçi ve usta olan gence kızını vermekten vazgeçer. Genç de bir gece kazmasını balyozunu alıp köprüyü yıkmaya başlar. Bu sırada kralın adamları haber alıp genci ölesiye dövdükten sonra köprüden atarlar ve ölümüne sebep olurlar. Genç ise son nefesinde kralın kızının mutlu olmaması ve köprüden geçtiği takdirde evlat yüzü görmemesi için kötü dua eder. Bu hikaye, kuşaktan kuşağa devam eder. Yöredeki genç kızlar ve gelinler de uğursuz saydıkları bu köprüden geçmez. O sebeple yörede Gelin Geçmez Köprüsü olarak anılır.


Ahi İbrahim (Ahi Bayram) Türbesi
lçemiz, Eskiçine köyünde olup Ahmet Gazi Camii’nin güneydoğusunda cami avlusundadır. 14.yüzyılda yapılmıştır. Ahi Bayram’ın ya da İbrahim Ethem adlı bir kişinin türbesi olduğu sanılmaktadır. Eyvan tipi türbelerdendir.

Ahmet Gazi Camiiİlçemiz, Eski  Çine köyündedir. 1308 yılında Menteşoğulları’ndan  Ahmet Gazi tarafından yaptırılmıştır .Süslü mihrabı ve ağaç oyma mimberi görülmeye değerdir. Mihrap nişinin üst  bölümü mukarnaslarla süslenmiştir. Sade görünümlü olan mihrap boyalı ve yapıya göre çok küçüktür. Güzel bir tahta işçiliği olan mimber, döneminin ahşap oymacılığını göstermesi bakımından son derece önemlidir.
Kaynak:http://www.cine.gov.tr/default_B0.aspx?id=52
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.