ARTVİN ŞAVŞAT TARİHİ YERLERİ ESERLERİ VE TURİSTLIK MEKANLARI ~ Tarihi ve Turistik Yerler

ARTVİN ŞAVŞAT TARİHİ YERLERİ ESERLERİ VE TURİSTLIK MEKANLARI

Şavşat İlçesindeki Tarihi, Turistik ve Doğal Yerler ve Yapılar          Artvin,başta ahşap işleri olmak üzere,taş mimarinin,el sanatlarının ileri örneklerinin üretildiği, yöresel müzik ve danslarının herkesçe beğenildiği, mutfak kültürü zengin olan bir yöremizdir.

          Bölgenin tarih öncesi yaşayışı henüz tam olarak araştırılmış olmamakla beraber, eski yerleşme yerlerindeki kalıntılardan, mezarlardan,çeşitli nedenlerle yapılan kazılarda çıkan tarihi eşyalardan, madenlerin işletildiği ve çok eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. 
1930 yılında Artvin'de ve Şavşat'ın Meşeli Köyünde, bulunan bakır baltaların M.Ö. 4000 – 3000, tunç olanların ise M.Ö. 3000 – 2000 yıllarına ait Hurriler çağından kalma eserler olduğu uzmanlarca saptanmıştır.
Tarihi Yapılar :
Şavşat (Satlel) Kalesi: Şavşat İlçesi, Söğütlü Mahallesinde bulunur.Plan tipi açısından Bagratlı dönemi kalelerine benzemektedir.İçinde sarnıç ve şapel kalıntıları bulunmaktadır. Osmanlı döneminde de kullanılan kalenin surların bir kısmı ayaktadır.
Diğer kalelerin bazıları şunlardır:, Şavşat ilçesine bağlı Çağlayan, Eskikale, Hanlı, Kireçli, Parip ve Sebzeli Kaleleri
1-Şavşat Kalesi  (Söğütlü Köyü'nde)
2-Bilbilan Kalesi  (Hanlı Köyü'nde)
3-Dutlu Kalesi  (Dutlu Köyü'nde)
4-Parih Kalesi  (Balıklı Köyü'nde)
5-Tukharis Kalesi  (Kayadibi Köyü'nde )
6-Ustamis Kalesi  (Eskikale Köyü'nde)

Zor Mustafa Bey Camii: Şavşat ilçesine bağlı Köprülü Köyünde bulununur.Mimari açıdan sade, minaresi bulunmayan bir yapıdır,yapı kendi istekleri ile İslamiyet'i kabul eden Hıristiyan Atabeklerinden Zortana tarafından tahminen XVI. Yüzyılda yaptırılmıştır.
Şavşat'a bağlı Kireçli ve Çağlayan,Cevizli, Kocabey, Camileri de tarihi camilerdendir.

     Şavşat da dahil olmak üzere Artvin'in genelinde manastır ve kiliseler yaygın olarak dağılmıştır.Hemen hepsi eğitim amaçlı ve anıtsal nitelikli inşa edilmiş yapılar bulanmaktadır. Çeşitli yapı topluluklarından oluşan, günümüze ulaşan eserlerin bazıları şunlardır:
Cevizli (Tibet) Kilisesi: Şavşat İlçesi Cevizli Köyündedir.Bu yapı IX. Yüzyılda inşa edilmiştir. Bölgenin İslamlaşması ile bir süre cami olarak kullanılan yapı 1889 yılı itibariyle kull. Günümüze sadece kilisenin cephe duvarları ulaşmıştır.
Pırnallı (Porta) Manastır Kilisesi: Artvin Pırnallı Köyünde bulunan kilise Kral I. Aşot'un torunu Prens Khaouli tarafından 896-918 tarihleri arasında yaptırılmıştır. Bir çan kulesi, bir şapel ve bir çeşmeden oluşmaktadır. Manastırın yerleşim planına bakıldığında Tao Klarjheti bölgesinin o dönemlerdeki en önemli kültür ve dini merkezi olduğu anlaşılmaktadır.

Akarsular ve Göller :

   İlçe dahilinde şifalı maden suları mevcuttur. Bunlardan Çermik-Çoraklı Köyü sınırları içerisinde bulunan sıcak su kaplıcası romatizmal hastalıklara iyi gelmektedir.
   Akarsu bakımından zengin olan ilçede çok sayıda buzul gölü bulunmaktadır. Göllerin en büyüğü Karagöl dağlarında bulunan ve bu dağa kendi adını veren Karagöldür.
Meşeli Köyü orman içi mevkiinde Milli parklar kapsamı içerisinde bulunan ikinci bir karagöl mevcut olup piknik, mesire yeri özelliğine sahiptir. Şavşat ilçe merkezine 25 km uzaklıkta olup Karagöl Sahara Milli Parkı sınırları içindedir. Göl çevresi ladin ve çamların meydana getirdiği yoğun ormanlarla kaplıdır. Bu doğal öğelerin ördüğü Karagöl ve çevresi eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Kamp ve karavan turizmi için yöredeki en uygun yerlerdendir.
   Bunların dışında Pınarlı köyü yakınlarında Balık Gölü,Arsiyan yaylasında ise Kız Gölü, Boğa Gölü ve Koyun Gölü isminde göller bulunmaktadır.

KAYNAK:http://www.savsat.bel.tr/Sayfalar.asp?id=91
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.