Arhavinin Tarihi Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Arhavinin Tarihi Yerleri

ciha kalesi
Ciha Kalesi: Yapıldığı tarih kesim olarak bilinmemekle beraber belde sakinleri tarafından Cenevizliler zamanından kaldığını söylemektedirler. Arhavi ilçesinin zirvesinde bulunan kalenin etrafi geçilmeyecek şekilde orman ağaçlarıyla kaplanmıştır. Ana kayanın üzerinde bulunan kaleden günümüze sur kalıntıları kalmıştır.


Çifte Köprüler
Çifte Köprüler: Ortacalar Bucak merkezinde biri birini tamamlayan tam daire özelliğini gösteren iki köprü olarak inşa edilmiştir. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber en az XVIII. yüzyılda inşa edildiği sanılmaktadır.

Kemerköprü Köprüsü: Tam daire kemer özelliğinde yapılmıştır. Yapılış tarihi bilinmemekte olup, en az 400 yıllık olduğu söylenmektedir. 1995 yılı başında ana gözleri yıkılmıştır.

Derecik Köprüsü: Kemer köprü olarak yapılmış olup tek gözlu yolunun eğimli olduğu köprüler grubundandır. Yapılış tarihi bilinmemekte olup XVIII. yüzyılda inşa edildiği sanılmaktadır.

Aşağı Şahinler Camii : Kemer köprü olarak yapılmış olup tek gözlu yolunun eğimli olduğu köprüler grubundandır.Yapılış tarihi bilinmemekte olup XVIII. yüzyılda inşa edildiği sanılmaktadır.

Gemi Kayası ve Taş Gemi: Balıklı ormanları içerisinde gemiye benzeyen bir kaya görünümündedir. Ulaşımı çok zordur.

Arhavi Merkez Camii: Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber XIX. yüzyıl başlarında yapıldığı sanılmaktadır. Bu caii birkaçkez onarım geçirdiği ve minaresinin 1945 yılında yapıldığı tespit edilmiştir.

Ulukent Camii: Köylü imecesi ile Hasan adında bir usta tarafından XIX. yüzyıl başlarında yapıldığı söylenmektedir. Ahşap bölmeleri bulunmakta olup geçen zaman içerisinde vakıf tarafından onarılmıştır.

Dikyamaç Camii: Ulukent Camisi özelliğini göstermektedir. Aynı usta tarafından Hicri 1312 (M.1894) tarihinde inşa edildiği sanılmaktadır. Vakıflar tarafından onarılmıştır

Kaynak: http://www.arhavi.bel.tr/arhavi-tarihce.html
http://bahtaliyiz.tr.gg/arhavinin-tarihi-yerleri.htm
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.