ANTALYA FİNİKE TARİHİ VE TURİSTLIK YERLERİ ~ Tarihi ve Turistik Yerler

ANTALYA FİNİKE TARİHİ VE TURİSTLIK YERLERİ

KÜLTÜR VE TURİZM
İlçenin kara ve deniz yolları ile iç ve dış pazarlarla bağlantılı olması her yönü ile kapasiteyi artırmaktadır. Finike İlçesi Türkiye'nin en büyük en güzel limanlarından birine sahiptir.
İlçede turunçgiller ve narenciye üretiminin oldukça fazla olması nedeniyle turizm fazla gelişme göstermemiş ancak son yıllarda turizme gereken önem verilmeye başlanmıştır.TURİZM ÇEŞİTLERİ

Av Turizmi
Finike İlçesi, sahip olduğu iklim özellikleri, zengin bitki örtüsü, değişik türde av hayvanları ile av turizmi için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Finike ilçesine bağlı Arif Köyü, Yalnız ve Akçaalan Köyü Hudutları dahilinde yaban keçisi avı yapılmaktadır.
Tatlısu Balıkçılığı: Finike bir alabalık cennetidir. Özellikle Finike'deki Akçay ve Karaçay ırmağı bu açıdan çok zengindir. Çeşitli akarsu ve göletlerde tatlı su balıklarından; kefal, levrek, sazan ve yılan balıklarını görmek mümkündür. Son yıllarda balık çiftliklerinin sayısı hızla artmaktadır.
Yukarıda saydığımız av hayvanları, Av Yönetmeliği'nde yazılı Av Komisyonu Kararı ile avlanabilecek av türleri, süreleri ve avlakları tespit edilir.
Setur Finike Marina: 1997 yılında yat limanının marinaya dönüştürülmesiyle hizmete giren Setur Finike Marina; 350 denizde, 150 karada toplam 500 yat kapasitesine sahiptir.
Setur Finike Marinada verilen hizmetler; 70 m.'ye kadar olan yatlar için güvenli bağlama imkanı ve tonoz sistemi, her yat için elektrik (220-380v.) su ve telefon bağlantısı, 24 saat güvenlik hizmeti, posta, telsiz, telefon, fax, e-mail imkanları, hava raporu ve döviz bozma hizmeti, duş, WC, çamaşırhane ve bulaşıkhane üniteleri, 80 tonluk gezer vinçle karaya çekme ve dalgıçlık servisi, akaryakıt, otopark, atık su ve atık yağ boşaltma hizmeti, turizm danışma ve genel acentalık hizmetleri, kışlamadaki yatlara akü şarj, havalandırma, motor çalıştırma vb. periyodik hizmetle yüzme platformu, internet odası, kış süresince konaklayan yatçılar için yat kulübü ve aktiviteleri, havaalanına geliş ve gidişte indirimli transfer imkanı bulunmaktadır.

Dalış ve Su Sporları :
Turizm Amaçlı Su sporları yapılmasına müsait alanların mevcut olmasına karşın, Turizm Faaliyetinin çok fazla gelişmiş olmadığı Finike’de iki yıldır su altı faaliyeti (Dalış) yapılmamaktadır. Kumluca-Finike Yolu üzerinde sahilde yer alan beş yıldızlı Presa Di Finica Otel  Sahilinde Su Üstü Spor faaliyeti yürütülmekte olup gerekli denetimler İlçe Kültür ve Turizm Memurluğumuz, Sahil Güvenlik ve İlçe Liman Başkanlığımızca yapılmaktadır.

Kaynak:http://www.finike.bel.tr/index.php?action=52
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.