Sörf Turizmi Nedir ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Sörf Turizmi Nedir


Rüzgar sörfü son yıllarda oldukça rağbet gören bir spordur. Ülkemizin belli başlı yerlerinde yapılması nedeniyle, halk arasında pahalı bir spor olarak kabul edilmiştir. Halbuki rüzgar sörfü eğitimi bir daha unutmamak üzere 200-300 ytl arası bir maliyettir. Sonrasında aynı rakamlarla 10 saat ile 20 saat arası kiralama yaparak sizin bir yaz boyunca sörf yapmanız mümkündür. Kendi ekipmanınızı almak isterseniz, ikinci el 1000 ytl ile 3000 ytl arasında bir maliyet ile sıfır almak isterseniz 3000 ytl ve üzeri maliyet gereklidir. Sörf ekipmanınıza gerektiği gibi bakım yaptığınızda uzun yıllar aynı ekipmanınızı kullanabilirsiniz.

Rüzgar sörfü 6-7 yaşından itibaren yapılabilen bir spordur. Kullanılan ekipman çeşitli olduğu için herhangi bir yaş, cinsiyet, boy, kilo ayrımı yoktur.
Sörf tahtaları sizin kilonuz, tekniğiniz ve seviyenize göre çeşitlenmektedir. Sörf tutkunları, başlangıç için daha hacimli, dengeyi ve rüzgara karşı gitme kapasitesini arttıran salma eklentisi olan 240 litre taşıma kapasitelisi yaklaşık 3.5 m uzunluk 75-80 cm genişliğe sahip başlangıç bordu kullanmaktadır. Başlangıç bordun dan sonra, 180 litre taşıma kapasiteli ,salması olan geçiş bordu, salmanın olmadığı ve hızın arttığı diğer bir 130-165 litre taşıma kapasitesi olan geçiş bordu ve son olarak en üst hızların yakalandığı 100 litre ve daha aşağı taşıma kapasitesine sahip yarış bordu kullanılmaktadır. Sörf tecrübeniz arttıkça, bordunuz küçülmekte ve hız kazanmaktadır.

Sörf tahtasının önünün, arkasının ve eninin sörfçüye uygun ebatlarda olması gerekmektedir. Sörf tahtasının diğer bir önemli noktası da taşıma kapasitesidir. Sörfçünün kilosuna, kullanılan yelken ve tecrübesine uygun olması gerekmektedir. Sörf tahtaları ilk olarak plastikten yapılırken günümüzde, karbon, karbon-ahşap karışımı ve içinde köpük kullanılarak üretilmeye başlanmıştır.

Sörf tahtası seçiminde sizin nasıl sörf yapmak istemenizle alakalıdır. Hız yapmak istiyorsanız hafif bir board, free style yapmak isterseniz biraz daha kısa ve sağlam malzemeden yapılmış sörf boardlarını tercih etmeniz gerekmektedir.

Sörf yelkeni, yelken bezi, direk, bumba, çekme ipi, direk dibinden oluşmaktadır. Yelken bezi şeffaf kumaş ve dakron kumaştan üretilmektedir. Daha hafif olması ile şeffaf kumaş günümüzde daha çok tercih edilmektedir. Sörf yelkenimizin bakımı ile ilgili en önemli nokta, deniz suyu ve güneşin etkilerinden yelkenimizi korumaktır.

Sörf yaptıktan sonra yelkenimizi tatlı su ile çok iyi yıkamamız ve yelkeni güneş ışınlarına direk maruz kalmayacak bir yerde muhafaza etmemiz gerekmektedir.

Yaz aylarında sörf yapıcaksak, sürekli güneş ve rüzgara maruz kaldığımız gözönüne alınırsa, likradan yapılmış uzun kollu bir tişört, altına bize borda inip çıkarken dizlerimizi koruma imkanı veren uzun bir şort, suya dayanıklı bir güneş gözlüğü ve şapka gereklidir. Bahar aylarında havanın biraz daha serin olduğu dönemlerde ıslak elbise kullanabiliriz, bu elbise bizi soğuktan, rüzgardan, güneşten, düşmelerde yada çarpmalarda oluşacak etkilerden korur.

Sörf ekipmanlarından bir diğeri de trapezdir. Trapez sörfçüye yüksek hızlara ulaşmak imkanı verir. Bumbaya sabitlenerek sörfçünü tüm vücudu ile sörf yapmasını sağlamaktadır.Bumba sörfü tutmamızı sağlar aynı zamanda sörfe yön vermemize ve hızını arttırıp, azaltmamıza yarar.TarihiYerlerimiz.Net

Kaynak: http://www.gokceadasurf.com/TR.html
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.