Samsun Salıpazarı ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Samsun Salıpazarı


        Salıpazarı 1973 yılında ilçe kurulmuştur. İnsanların zaman içinde Salı günü ilçede Pazar kurmalarıyla ilçe adıını Salıpazarı olarak almıştır. İlçe nüfusu ise 6.000 civarındadır ilçe terme ve çarşambaya komşudur. İlçede karadeniz iklimi hakim olup çoğu  kesim geçimini çiftçilikle sağlamaktadır .Salıpazarının küçük olması belki ilçe için dez avantaj ancak görülecek ve gezilecek yerleri bakımından zengin bir yer. Hemen aklınıza büyük tesisler ya da büyük şehir yapılanmaları gelmesin. Salıpazarını asıl güzel kılan onun doğa ile iç içe olması ve insanlarının cana yakın ve şehir yaşantısından tamamen uzak olmasıdır. İlçenin içinden yeşilırrmak`a dökülen bir çay geçmektedir. İlçenin merkezinden geçen çay`da 3-4 tür balık yaşamaktadır. Canınız sıkıldığı zamanlarda oltanızın alıp çay boyu balık tutma macerası yaşabilirsiniz. İlçenin merkezine yakın üç tane alabalık tesisi bulunmakdatır ailece gelip bir alabalık ziyafeti çekin derim. Gezmek içinse size önerebileceğim yerler Garpu Kale, Salıpazarı Heybe Saçak ( Kızılot köyü), Salıpazarı Pent (merkez), Kaya mezarları, Kayakopru mağarası, Alabalık tesisileri (kayakopru), Karacaören Şelalesi,köyleri  ve aklıma gelmeyen bir çok yer . 

İlçenin yemek kültürüne gelince çok çeşit yemek var ancak aynı türden yemekler başka yörelerde farklı şekillerde anılabiliyor. Başta kır düğünlerde yapılan yemekler genellikle keşkek,lepsi,kopmosto,pilav...diğer yemekler makaktu, bilaki ekmeği,çerkez pastası,tatlı olarak kıvratma. Savaş  sonrasında  ileçye gürcü olarak göç etmiş insanlarımız var ancak çoğu asimile olmuş halk birbibiriyle kaynaşmıştır. Yemeklerin bazılarında  ise gürcü fasülyesi ,gürcü dolması gibi ayrımlar olmaktadır.
İlçenin genel olarak en işlek yolu Salıpazarı Çarşamba yoludur her ne kadar süredir yapım aşamasında olsada yinede işe yarıyor. Yirmi dakikada bir çarşambaya belediye otobüsleri sefer yapmaktadır. Termeyi ise tam olarak bilemiyorum. İlçede çitçiliğe ek olarak bir tane de konfeksiyon bulunmaktadır. Salıpazarının uç bir noktada olması biraz kendisine dez avantaj kazandırdığından dolayı hızlı bir büyüme içine giremektedir.
Olurda bir gün yolunuz düşerde yakın bir ilçede olursanız gezin görün. İlçeyi değil doğasını ve manzaralarının tadını çıkarrmaya çalışın köyerlerinde kaybolun. Irmaklarında gezin.
Bu makele Serkan Deniz tarafından yazılmıştır. Kaynak gösterilse dahi İzinsiz kopyalamak ve yayınlamak yasaktır. www.tarihiyerlerimiz.net
Puanlama:

3 yorum:

  1. Eline sağlık.Eksik olmasına rağmen yapıcı ve duyarlı yaklaşımından dolayı teşekkürler.Samsun da yaşayan bir Salıpazarlı olarak

    YanıtlaSil
  2. Eline sağlık. Çok güzel olmuş. bende Samsun Salıpazarı 'nda yaşayan biri olarak çok etkileyici bir yazı olduğunu düşünüyorum...:)

    YanıtlaSil
  3. Samsun Salıpazarı herkezin gezmesi gerektiğini düşünüyorum...:)

    YanıtlaSil

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.