Botanik Turizmi ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Botanik Turizmi


Bartın ve çevresi, Türkiye’nin Fitocoğrafik flora bölgelerinden Euro-Siberian bölge içerisinde bulunmakta olup, iklim özellikleri nedeniyle oldukça zengin bir doğal bitki örtüsüne sahiptir. Yağışların bol ve bütün yıla dağılmış olduğu, sıcaklığın ve yıl içindeki sıcaklık değerleri arasındaki farkın fazla olmadığı yörede doğal bitki örtüsü nemli ormanlardan oluşmaktadır.

Bartın ve çevresinin 2143 km² olan yüzölçümünün % 46’sını ormanlar kaplamaktadır. Kıyıdan dağlık alanlara doğru çıkıldıkça bitki örtüsünde belirgin bir değişiklik görülmektedir. Bartın ormanlarının karakteristik ağaçları; 600 m yüksekliğe kadar Defne, Meşe, Kayın, Kocayemiş, Ardıç, Ormangülü ve Yabani Zeytin, 1000 m yükseklikte Meşe, Kayın, Gürgen 1500 m ve daha yükseklerde Kayın, Kestane ve Çam’dır. Sahil şeridinde de Ceviz, Kestane ve Fındık plantasyonları yaygındır. Bartın ve çevresinin bitki örtüsünde geniş yer tutan ormanlar, genellikle yayvan ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşmaktadır.
Alt flora ise oldukça yaygın ve çok çeşitlidir. Ayrıca; son yıllarda adına festival düzenlenen kaliteli çilek yetiştiriciliği dikkat çekmektedir. Sadece kentsel alan ve yakın çevresinde yapılan floristik incelemeler sonucu 439 adet doğal bitki türü tespit edilmiştir.

Bartın sınırları içinde 5 familyaya ait toplam 7 adet Türkiye endemiği takson bulunmuştur. Bu taksonlar ve tehlike kategorileri aşağıda listelenmektedir (Türker ve Çetinkaya, 2009):
1. AMARYLLIDACEAE
Galanthus L. Galanthus plicatus subsp. byzantinus (BAKER) GOTTLIEB Tehlike Kategorisi: LR (nt)
2. ASTERACEA
Centaurea L. Centaurea cadmea BOİSS - Peygamber Çiçeği Tehlike Kategorisi: LR (nt)
Centaurea L. Centurea kilaea BOİSS - Peygamber Çiçeği Tehlike Kategorisi: LR (nt)
3. CELASTRACEAE
Euonymus L. Euonymus latifolius (L.) Miller subsp. cauconis Coode et Cullen Tehlike Kategorisi: LR (nt)
4. SCROPHULLARIACEAE
Veronica L. Veronica multifida L.Tehlike Kategorisi: LR (nt)
5. UMBELLIFERAE
Seseli L. Seseli resinosum FREYN &SINT- Horoz Gözü Tehlike Kategorisi: VU
Ferulago W. KOCH Ferulago plathycarpa BOİSS &BALL. Tehlike Kategorisi: LR (nt)Kaynak: http://www.bartinyatirim.com/s/botanik-turizmi-39.html
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.