Ankara Güdül Tarihi ve Turistik Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Ankara Güdül Tarihi ve Turistik Yerleri


Sorgun Gölet'i

Turizm potansiyeli yönünden ilçemizin kuzeyinde ve Sorgun köyü yöresinde bulunan orman alanı ile bu alan içerisinde yer alan gölet doğal zenginliklerimizdendir.

İlçemize 23 Km uzaklıktaki Sorgun Yaylası gölet'i zengin Çam ormanlarıyla kaplı bir oksijen deposudur. Hafta sonları dinlenmek Şehirlerin ses kirliliğinden kurtulmak rahat ve huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenlere bulunmaz bir imkandır.

Tarihi Güdül Konakları


Kirmir Vadisi ve İn-Önü Mağraları
Sakarya nehrinin en önemli kollarından biri olan Kirmir Çayı Köroğlu Dağlarının eteklerindedir.Derin kayalıkların arasında menderesler çizerek akan çay Kirmir Vadisini oluşturmaktadır. Kirmir çayı boyunca kayalara oyulmuş Mağaraların Bizanslılara ait olduğu sanılmaktadır.   İn-önü mevkiindeki mağaralarda Haç işaretleri bulunmaktadır.Romalılarca Hıristiyanlığın yayılması sırasında buraların mesken edildiği  anlaşılmıştır.Dağın içi oyularak yapılan mağaralarda merdivenlerle 3-4 kat çıkılmaktadır. İçinde kiler, mutfak ve odaların yer aldığı mağaraların merkeze uzaklığı 2 km yi bulmaktadır.

İn-önü mağaralarının Ürgüp Göreme mağaralara ile benzerlik göstermektedir.

Turizm yönünden önemli Mesire alanlarımızdan Kirmir Çayı ve İn-Önü mağaralarımızın düzenleme çalışmaları yapılarak elektrik ve Su şebekesi çekilmiştir. İn-Önü Mağaralarını gezerken güvenlik açısından korumalıklar yapılmıştır.
Kaynak: http://www.gudul.bel.tr

Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.