Ankara Altındağ Tarihi Yerleri ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Ankara Altındağ Tarihi Yerleri

Ankara Kalesi
Frigya kralı tarafından M.Ö. 800 lü yıllarda yaptırılan Ankara kalesi gelip geçen medeniyetler tarafından kullanıldı , genişletildi , onarıldı ve sağlamlaştırıldı. Bizanslılar , Galatlar , Romalılar , Frigyalılar , İslami medeniyetler , Türk beylikleri tarafından çeşitli onarımları yapılan , zamanla güçlendirilen ve feth ettikleri toprakları korumak amacıyla kullanılan kale Ankaranın sembollerindendir. Gidilmesi muhtemel yerlerden biri olarak bakılan bir eser konumundadır. İç ve dış kısım olarak birbirine sarılmış iki bölümden oluşan kısmın iç kısmı dışa nazaran daha sağlamdır. Altındağ ilçesine yolunuz düşerse demek bile hata olur Ankaraya gidipte Ankara kalesi görülmeden dönülmesi düşünülemez bir durum. 

Ahi Elvan Camii
Toplu taşıma aracı kullanılarak gidilecekse şayet Ulus meydanından binilmesi avantaj sağlamaktadır. Kaleye en yakın mesafeden geçen minibüsler Ulustan kalkan Kayaş minibüsleri kaleye 5dakika mesafede bırakıyor sizi.

İlçenin Samanpazarı semtinde bulunan cami 1389'lu yıllarda Ahi Elvan Mehmed Bey tarafından yaptırılmıştır. Yapım zamanı Cami duvarında bulunan kitabede 14. yüzyıl sonu olarak geçmektedir. Selçuklu mimarisine sahip sade bir görünüşü olan Camide ahşap direkler üzerine işlenmiş sütunlar dikkat çeken özelliklerindendir. Üzerinde bulunan ve zamana yenik düşmeden günümüze kadar gelen kitabeler insanları bilgilendirmektedir. 1413 yılında restorasyona uğradığı belirtilen kitabeler Cami hakkında bir çok bilgiyi gün ışığına çıkarmıştır. Ahşap oymacılığı ile Selçuklu dönemine has işlemeleri bulunan minberi sadeliğin yanında şıklık katmıştır. Tek bir minareye sahip Caminin bu minareside sadeliğini koruyarak tek şerefeli olarak inşa edilmiştir ve halen orjinalliğini korumaktadır.

Ahi arap Mahallesinde bulunan kaleye çıkan yolun izlenmesi halinde ulaşılabilir. Samanpazar semtine Altındağ ilçe merkezinden kalkan araçlar ile ulaşabilirsiniz.

Hacı Musa Camii
Cami duvarında bulunan kitabesine göre 1421 yılında inşası bitmiştir. Dik dörtgen yapısıyla dikkat çeken caminin mimarisi klasik Ahi devrine aittir. En gözde özellikleri Ahşap üzerine yapılan oymacılık ve süslemeleri ile giriş kapısıdır. Zemin ve temeli taş yapılı olmasına karşın gövde hizasından itibaren kerpiç şeklinde devam eder. İçinden iki direk ile destek görüp sivri kemerler ile dışarıya vuran mimarisi dik dörtgen yapısının yanında ayrı bir bakış açısı kazandırmıştır. Minare yakınlarında bulunan ve şadırvan olarak kullanılan eski yapı 1867de tamir görmüş ve kitabesine işlenmiştir. Cami genel itibariyle ise 1923 yılında restorasyon çalışmaları altına girerek orjinalliğini kaybetmeyecek şekilde yenilenmiştir.

Karacabey Hamamı
Altındağ merkeze yakın olan Hamam önü semtinde bulunan Camii Demirtaş mahallesi Talat paşa bulvarından ilerlemek suretiyle karşımıza çıkacak olan Eskiyol sokakta bulunmaktadır. Camiye semt içerisinde yürüyerek ulaşılması tavsiye edilir. Çünkü buram buram tarih kokan bir ilçe ve bir semttir.
Hamamönü semtinin soyu 6 asır evvele dayanan tarihi hamamından bahsetmekteyiz. Eski merkez tarafında Hacettepe sırtlarında bulunan hamam 1440lı yıllarda yaptırılmıştır. Ankaranın genele bakıldığında tarihçesinin en eskiye dayandığı bilinen eserlerin hamamönü semtinin soyu 6 asır evvele dayanan tarihi hamamından bahsetmekteyiz. Eski merkez tarafında Hacettepe sırtlarında bulunan hamam 1440'lı yıllarda yaptırılmıştır. Ankaranın genele bakıldığında tarihçesinin en eskiye dayandığı bilinen eserlerin arasındadır ki Altındağda bulunan Hamamönü semtide ismini Karacabey hamamından almıştır. Son restorasyon çalışmasını 1988 yılında gören hamam hala ilk günkü orjinalliğini korumaktadır. Eğer Ankarada tarihin kokusunu içinize çekerek bir hamam keyfi yapmak istiyorsanız doğru adrestesiniz demektir.
Puanlama:

0 yorum:

Yorum Gönder

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.