Avşa adası ~ Tarihi ve Turistik Yerler

Avşa adası

Avşa Adası, Kapıdağ Yarımadasının Marmara Denizi'ndeki uzantısıdır. 4.zamanda deniz seviyesinin yükselmesiyle alçak yerler sular altında kalmıştır. Bu sebeple ayrı ayrı ada ve adacıklar oluşmuştur. Avşa Adası'da bu anakaranın uzantısıdır.

Avşa Adası'nın yüzölçümü 36 kilometrekaredir. 9km. uzunluğu, 4 km. genişliği bulunmaktadır. Ada üzeri fazla ağaçlık değildir. Genellikle arazi tarım ve özellikle bağcılıkla uğraştıkları için üzüm bağları bulunmaktadır.

Avşa Adası'nda gezilecek yerler vardır. Çınar Köyü, Kumburnu, Mavi Köy, Değirmen, Manastır, Kumtur, Beyaz Saray ve Yiğitler Köyündeki Altın Kum. Günlük tekne turlarıyla koyları gezebilrsiniz. Ayrıca ada içinde gezinti yapmak için etrafı açık trenler vardır. Avşa Adası'nın plajları kumlu ve denizide temizdir. Sahil boyunca yapılan yeşillendirme çalışmasıyla gün batımını seyredebilir keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Avşa Adası'nda yapılacak etkinlikler arasında sahil boyunca bulunan kafe, restorant ve barlarda eğlenceli ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Elbette Avşa'ya gidipte Meşhur Avşa Şarabını içmeden dönmemelisiniz.

Avşa Adası'nda konaklama yapmak için otel, pansiyon ve apartlar bulunmaktadır.

Avşa Adası'na ulaşım İstanbul'dan deniz otobüsü ve Erdek'ten gemiyle 2 saatte ulaşabilirsiniz.
Puanlama:

6 yorum:

 1. Avşa adası avşa adasına nasıl gidilir avşa adasındaki oteller avşa adası tarihi avşa adası kütür yapısı yol tarifi

  YanıtlaSil
 2. Adamız hakkında kısa ama yeterli derecede bilgiler içeren makale yayınlamışsınız.Bende bu güzel konuya adres önererek bir katkıda bulanayım.Önereceğim adreste avşa adası hakkında turistik bilgilerin yanı sıra pansiyonlar ve otellerin rezervasyon detayları yer alıyor.Adres: http://www.avsa-adasi.com.tr

  YanıtlaSil
 3. Avşa adasına internetten buldugum sitenin birindeki bilgileri kullanarak gittim sizinkilerlede örtüşüyor. site www.avsamerkez.com adadan cok memnun kaldım geleceklere öneririm.

  YanıtlaSil
 4. Avşa adasına gelecek arkadaslar ön rezervasyon yaptırmaya özen gösteriniz.

  YanıtlaSil
 5. Unutmadan belirteyim. Avşa adasında yogunluk oldugu için rezervasyon yaptırın diyorum daha önce bu tarz sıkıntılar yaşandıgı için madur olmamanız için. Birde rezervasyon yaptırdıgınız otellerden resimli olanları tercih edin.

  YanıtlaSil
 6. Ah Avşa ah yaz aylarını iple çekiyorum adeta.

  YanıtlaSil

Kayıtsız kullanıcılar anonim seçeneği ile yorum yapabilirler.Unutmayın yorumlarınız yönetici onayından geçecektir.